Argentīnas prezidenta radikālās reformas smagi ietekmē iedzīvotājus, taču viņi nākotnē raugās optimistiski

Argentīna pēdējos sešos mēnešos ir piedzīvojusi lielas politiskas un ekonomiskas pārmaiņas, jo pagājušā gada beigās pie varas nākušais labējais prezidents Havjers Milejs ir apņēmīgi ķēries pie valsts ielaisto ekonomisko kaišu ārstēšanas. Milejs arī cenšas mainīt Argentīnas ārpolitisko kursu, tuvinot valsti ASV un paužot skaidru atbalstu Ukrainai karā pret Krieviju.

Taču viņa attieksme pret pilsonisko sabiedrību un demokrātiskajiem procesiem neraisa optimismu, sarunā ar Latvijas Radio sacīja Giljermo Korea, kurš daudzus gadus ir bijis saistīts ar pilsoniskās sabiedrības projektiem dzimtajā Argentīnā, bet kopš 2016. gada viņš ir globālās pilsoniskās sabiedrības organizāciju un aktīvistu alianses "CIVICUS" valdes loceklis. Korea aprīļa beigās viesojās arī Rīgā, lai piedalītos alianses aktīvistu sanāksmē, ko rīkoja Latvijas Platforma attīstības sadarbībai.

Pārmaiņas Argentīnā
00:00 / 06:10
Lejuplādēt

Rūgtās reformas devušas rezultātus

Argentīna novembrī piedzīvoja politisku zemestrīci, jo prezidenta vēlēšanās negaidīti uzvarēja populists Havjers Milejs.

Viņš savā priekšvēlēšanu kampaņā ņēma rokās motorzāģi un paziņoja, ka samazinās uzblīdušo valsts pārvaldi, lai izbeigtu "valsts naudas tērēšanas orģiju". Pēc stāšanās amatā Milejs daļu savu apņemšanos ir pildījis, jo prezidents uz pusi samazināja valdības ministru skaitu, atlaida 50 tūkstošus ierēdņu, kā arī atcēla subsīdijas degvielai un sabiedriskajam transportam.

Milejs ķērās arī pie sāpīgām ekonomiskajām reformām, devalvējot nacionālo valūtu peso par vairāk nekā 50% un atceļot cenu kontroli. Šie pasākumi kopā ar subsīdiju atcelšanu noveda pie strauja iedzīvotāju pirktspējas krituma, izraisot patēriņa un ekonomikas izaugsmes samazināšanos.

Taču rūgtās zāles ir devušas rezultātus, jo valdībai pirmo reizi vairāk nekā desmit gadu laikā ir izdevies pieņemt valsts budžetu ar pārpalikumu, bet augstā inflācija ir samazinājusies.

Vienlaikus ekonomisti lēš, ka pašlaik zem nabadzības sliekšņa dzīvo aptuveni 57% no 46 miljoniem Argentīnas iedzīvotāju.

Eksperts: Par spīti grūtībām argentīnieši optimistiski raugās nākotnē

Vērtējot Mileja radikālo politiku, argentīniešu aktīvists Korea sarunā ar Latvijas Radio pauda – ja prezidents saglabās šo politiku, viņam izdosies sakārtot Argentīnas makroekonomiku.

"Mani vairāk satrauc mikroekonomika, jo mēs nezinām, kas notiks ar vidējiem un mazajiem uzņēmumiem, kas notiks ar bezdarbu, un kā viņš spēs atjaunot ekonomiku, jo pašlaik mums ir ļoti augsta inflācija, bet ekonomiskās izaugsmes rādītāji samazinās," sacīja Korea.

Šajā gadā Mileja valdība visu uzmanību veltīšot ekonomikas stabilizēšanai, jo nākamgad ir paredzētas Kongresa vēlēšanas, kas būs ļoti svarīgas, jo prezidenta pārstāvētajai partija pašlaik nav vairākuma parlamentā.

"Ja valdībai izdosies sakārtot ekonomiku, tad, iespējams, iedzīvotāji balsos par to vēlēšanās. Pašlaik valdībai nav vairākuma Kongresā, kas tai neļauj pieņemt daudzus pašu ierosinātos likumprojektus. Bet tas var mainīties nākamgad, jo cilvēki vēlēšanās nebalso, domājot par cilvēktiesībām, bet gan par savām kabatām. Ja šī valdība spēs panākt, ka iedzīvotāju maciņos būs vairāk naudas, tad vēlētāji atalgos valdību, balsojot par to Kongresa vēlēšanās," norādīja eksperts.

Neraugoties uz to, ka Mileja īstenotās reformas sāpīgi izjūt daudzi argentīnieši un galvaspilsētā Buenosairesā regulāri ir notikušas plašas arodbiedrību un studentu demonstrācijas, Argentīnas iedzīvotāji esot optimistiski noskaņoti par savu nākotni.

"Pirmo reizi valsts vēsturē ir tāda situācija, ka uz jautājumu, kā jūs jūtaties pašlaik, vairums cilvēku atbildēs, ka viņu stāvoklis ir briesmīgs, bet uz sekojošo jautājumu, kādu jūs redzat savu dzīvi pēc gada, viņi pauž cerību, ka būs labāk.

Un iepriekš tā nekad nav noticis, jo parasti cilvēki atbildēja, ka viņiem ir grūti pašlaik, bet pēc gada būs vēl sliktāk. Šī ir pirmā reize, kad Argentīnas iedzīvotāji pašreizējo realitāti uztver kā sarežģītu, bet domā, ka pēc gada būs labāk nekā tagad," pastāstīja Korea.

Korea piebilda, ka liela daļa cilvēku, kuri vēlēšanās balsoja par Mileju, pašlaik visvairāk cieš no prezidenta reformām, jo pieaug maksa par elektroenerģiju, sabiedrisko transportu, veselības aprūpi un izglītību. Tomēr pēdējās aptaujas rāda, ka Mileju atbalsta aptuveni 60% Argentīnas iedzīvotāju.

Kritizē prezidenta vēlmi lēmumus pieņemt vienpersoniski

Vienlaikus Korea kritizēja Mileju par vēlmi vienpersoniski pieņemt lēmumus, tādējādi atkāpjoties no demokrātiskā valstī pieņemtajām normām. Šī iemesla dēļ Mileja kritiķi viņu mēdz saukt par diktatoru.

"Viņš [Milejs] nav piekritējs caurskatāmam un rūpīgam lēmumu pieņemšanas procesam, un tāpēc daži cilvēki viņu tā dēvē. Protams, mēs rūpīgi sekojam līdzi tam, kāda ir viņa attieksme pret likumiem un pilsonisko sabiedrību. Mēs negaidām labas ziņas attiecībā uz pilsonisko sabiedrību.

Šī valdība nevēlas starpniekus, veidojot attiecības ar iedzīvotājiem, tāpēc, manuprāt, viņi uztver nevalstisko sektoru kā kaut ko, kas maisās starp valdību un iedzīvotājiem,"

sacīja Korea.

Ārpolitiski Milejs cenšas stiprināt attiecības ar ASV, tāpēc viņš atbalsta Izraēlu karā pret teroristu grupējumu "Hamās" un Ukrainu karā pret Krieviju. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis decembrī klātienē apmeklēja Mileja inaugurācijas ceremoniju, bet Milejs plāno drīzumā apmeklēt Kijivu.

Vaicājot par Argentīnas sabiedrības attieksme pret karu Ukrainā, Korea sacīja, ka kopumā iedzīvotāji ir Ukrainas pusē. Taču iepriekšējai valdībai bija ciešākas attiecības ar Krieviju, tāpēc ir arī daļa iedzīvotāju, kas nav noskaņoti pret Ukrainu, bet ieņem neitrālu nostāju, ņemot vērā šīs agrākās saites ar Krieviju.

Korea uzskata, ka visā Latīņamerikā vērojamā vēlme ieņemt neitrālu pozīciju pret karu Ukrainā ir saistīta ar daudzajām iekšpolitiskajām problēmām, ar vēlmi nezaudēt tirdzniecības saites un vienkārši ar ģeogrāfisko atrašanos tālu no kara zonas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti