Jēkabpilī par 70 000 eiro ierīkota jauna sabiedriskā tualete

Jēkabpilī izveidota jauna sabiedriskā tualete, kuras izmaksas pārsteidz iedzīvotājus. Mazmājiņas ierīkošanas kopējais iztērētais finansējums nedaudz pārsniedz 70 tūkstošus eiro. Sabiedrībā izskan pārmetumi par izšķērdību, savukārt pašvaldībā skaidro, ka šādai summai ir savi iemesli.

Jēkabpilī par 70 000 eiro ierīkota jauna sabiedriskā tualete
00:00 / 04:25
Lejuplādēt

Nesen Jēkabpils novada pašvaldība, īstenojot Eiropas Savienības atbalstītu projektu, modernizēja Jēkabpils zaļo tirdziņu, uzstādot tur jaunas tirdzniecības nojumes. Šī paša projekta laikā nupat blakus tirdziņam izveidota bezmaksas sabiedriskā tualete, kas paredzēta gan tirgotājiem, gan apmeklētājiem.

Jēkabpilietis Pāvels ir apmierināts ar labierīcībām, bet ir pārsteigts, uzzinot izmaksas. Tualetes izveidē ieguldīti teju 72 tūkstoši eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN).

"Kas te var maksāt tik dārgi? Es nevaru saprast. 70 tūkstoši! Kas te ir? Pods, izlietne un sienas stāv. Tā jau vajadzētu visam no zelta būt," pauda tualetes apmeklētājs Pāvels.

Uzstādītā tualete ir konteinertipa ēka, kurā ir viena kabīne, kā arī tehniskā telpa, kur atrodas tualetes uzturēšanai nepieciešamais inventārs. Pašvaldībā informē, ka objekts veidots, izmantojot modernus materiālus, kas ir izturīgi arī pret vandaļu nodarījumiem.

"Konteinertipa ēka izgatavota pēc individuāla pasūtījuma, tā nav tipveida.

Aprīkojums nav paredzēts standarta, bet gan īpaši izturīgs lietošanai, piemēram, tur tiek uzstādīts nerūsējoša tērauda tualetes pods, tērauda izlietne, zīdaiņu pārtinamais galdiņš, trauksmes poga cilvēkiem ar īpašām vajadzībām," pastāstīja Jēkabpils novada domes Projektu vadības nodaļas vadītāja Sandra Gogule.

Vietvarā uzsvēra, ka pati ēka izmaksāja 27,7 tūkstošus eiro, bet lielākā daļa izmaksu – vairāk nekā 44 tūkstoši eiro bija nepieciešami būvprojekta izstrādei, ūdensvada un kanalizācijas akas un pievada izbūvei, elektrības pieslēgšanai un citiem darbiem.

"Diemžēl inženiertīklu piebūves izbūves izmaksas ir vienas no dārgākajām,

jo arī šīs ēkas novietne nebija tik vienkārša. Šī ir publiskā vide, kur diemžēl īpašumi saskaras ar privātajiem īpašumiem, un tad tur ir ļoti daudz skaņojumu. Šī bija viena no vietām, kur mēs varējām gūt saskaņojumu un izbūvēt šo tualeti, kas man šķiet ļoti labā vietā," skaidroja Gogule.

Lai izvērtētu, vai jaunās tualetes izmaksas ir adekvātas, objektu un tā izmaksu tāmi analizēja neatkarīgs eksperts – Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs.

"Ja mēs runājam par pašu būvi, tad es neredzu tur kādu būtisku sadārdzinājumu. Līdzīgas būves līdzīgās cenās ir arī dažādās citās pilsētās. Vienīgais, par cik pilsētvidē tur ir diezgan būtiska sadaļa inženiersistēmas, kas ir izbūvētas, tad man jāsaka, vai tiešām pašvaldība nevarēja to jau agrāk paredzēt un šīs komunikācijas jau laikus izbūvēt. Tad atliktu tikai pašu tualeti uzstādīt un pieslēgt. Līdz ar to varbūt šobrīd sanāk tā, ka tas, ko mēs ar aci redzam,

pret kopējām projekta izmaksām liekas neadekvāti dārgs, bet mans secinājums ir, ka tur nav nekas pārspīlēts," sacīja Grinbergs.

Citviet Latvijā ir vēl dārgākas sabiedriskās tualetes nekā Jēkabpilī, bet tās ir arī lielākas. Piemēram, pagājušogad Koknesē par 98,5 tūkstošiem eiro tapa labierīcības ar trim kabīnēm un tehnisko telpu. Saulkrastos pirms vairākiem gadiem tapusi sabiedriskā tualete par vairāk nekā 100 000 eiro.

Savukārt šogad Liepājā par 74 tūkstošiem eiro izveidota tualete, kurā ir divas kabīnes, telpa dežurantam un viena tehniskā telpa. Abas cenas nosauktas, ieskaitot PVN.

Liepājas pilsētas Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls skaidroja, ka lielu izmaksu sadaļu veido zemes darbi: "Bez šī moduļa iegādes vēl bija nepieciešams demontēt un utilizēt veco, savu laiku nokalpojušo tualetes ēku un zem jaunā konteinera moduļa bija nepieciešams izbūvēt jaunus betona plātņu pamatus. Tad pēc tam uz pamatiem novietot šo tualetes ēku un pieslēgt inženierkomunikācijām – elektrībai un ūdens kanalizācijas tīklam."

Būvprojekts, dokumentācija un inženiertīkli – tas viss ievērojami sadārdzina sabiedrisko tualešu izveidi. Tomēr iedzīvotājiem tās ir ļoti nepieciešamas. Piemēram, Krustpilī – Jēkabpils pilsētas daļā, kur izvietota jaunā mazmājiņa, – līdz šim ikdienā bija pieejama tikai viena stacionārā tualete, savukārt vēl dažās vietās jāsamierinās ar pārvietojamām biotualetēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti