Mudina noteikt vienlīdzīgu darba samaksu vietējiem un nosūtītajiem darbiniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ņemot vērā arvien izplatītāko praksi, kad uzņēmumi savus vienā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī strādājošos darbiniekus nosūta darbā uz citu dalībvalsti, Eiropas Komisija (EK) nākusi klajā ar priekšlikumu uzlabot darbinieku nosūtīšanu regulējošo direktīvu.

ES direktīva, kas regulē darbinieku nosūtīšanu darbu veikšanai uz kādu citu ES dalībvalsti, tika pieņemta pirms 20 gadiem. Patlaban tā ir novecojusi, secinājusi EK.

Šonedēļ tā nāca klajā ar priekšlikumu, kas balstās uz EK šā gada darba programmā noteiktajiem principiem.

„Šis priekšlikums ir būtisks solis dziļāka un godīgāka iekšējā tirgus un patiesi eiropeiska darba tirgus virzienā. Šī priekšlikuma mērķis ir veicināt pārrobežu pakalpojumu sniegšanu, vienlaikus stiprinot godīgu konkurenci starp uzņēmumiem it visur Eiropā un nostiprinot nosūtīto darbinieku aizsardzību,” sacīja EK komisāre Marianne Taisena.

„Kā jūs zināt, pārrobežu pakalpojumu sniegšana ir viens no iekšējā tirgus stūrakmeņiem. Tādēļ kompānijām ir jānodrošina iespēja uz laiku nosūtīt darbiniekus uz citām dalībvalstīm kāda noteikta pakalpojuma sniegšanai vai uzdevuma izpildei. Pēdējo četru gadu laikā uz laiku nosūtīto darbinieku skaits ir pieaudzis par gandrīz 50%, un 2014. gadā tas sasniedza gandrīz divus miljonus cilvēku,” sacīja Taisena.

Komisija vēlas risināt, nosakot, ka darbiniekiem, kurus viņu darba devēji nosūtījuši darbā uz kādu citu ES dalībvalsti, ir jāsaņem tikpat liels atalgojums kā attiecīgajā valstī strādājošajiem, kas veic tādu pašu darbu. Patlaban darba devēji, kas nosūtījuši savus darbiniekus strādāt citā dalībvalstī, var maksāt saviem darbiniekiem vien šajā valstī noteikto minimālo algu.

„Nosūtīšana tiek organizēta, balstoties uz direktīvu, kura tika pieņemta 1996. gadā. Kopš šīs direktīvas pieņemšanas darba tirgus situācija Eiropā ir mainījusies, jo īpaši ir pieaugušas algu līmeņa atšķirības dalībvalstu starpā,” pauž Taisena. „Tas ir novedis pie situācijas, ka mehānismi, kas tika ieviesti, lai nodrošinātu pārrobežu pakalpojumu sniegšanu, ir kļuvuši par instrumentiem, ko daudzi uzlūko kā negodīgas konkurences un sociālā dempinga veicinātājus. Pārāk bieži mēs redzam situācijas, ka divi strādnieki, kas plecu pie pleca veic vienu un to pašu darbu, bet viens par to saņem daudz mazāk nekā otrs. Godīgā, eiropeiskā darba tirgū tā nav jābūt,” uzsver Taisena.

EK piedāvā pārskatīt ne tikai regulējumu, kas attiecas uz nosūtīto darbinieku atalgojumu, bet arī noteikumus, kas skar pagaidu darba aģentūrās nodarbinātos un darba ņēmējus, kas darbā uz citu ES dalībvalsti nosūtīti ar ilgtermiņa rīkojumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti