Kultūrdeva

"Kultūrdeva" 10. decembrī

Kultūrdeva

Aktualitātes kultūrā interneta vidē - piedāvā Aleksis Vilciņš

Elektrisko ģitāru izgatavotājs Jānis Kuzminskis

Elektrisko ģitāru izgatavotājs Jānis Kuzminskis audzē mežu saviem instrumentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jānis Kuzminskis ir mežsaimnieks no Dubuļiem, kurš ir aizrāvies arī ar elektrisko ģitāru izgatavošanu. Viņa portfolio ir 80 ģitāras, kuras tiek spēlētas dažādās pasaules malās. Tālākā viņa izgatavotā ģitāra atrodas ASV, Sietlā.

Jānis audzē kokus, atlasa sev labākos, veido ģitāras un tās pārdod tuvu pašizmaksai. Elektrisko ģitāru izgatavošana ir viņa hobijs, par kuru nav jāpiemaksā. Viņš spēlē arī grupā "Gandreiž 10nīkā".

Latvijas Televīzijas raidījumam "Kultūrdeva" Jānis stāsta, ka ģitāras taisa no kļavas, melnalkšņa, oša, ozola un gobas kokiem. "Vajag izvēlēties pareizo koku, kurš ir attiecīgi audzis pareizi un arī konkrētā vietā!" Viņš kokus izvēlas Dubuļu mežos, kas ir gandrīz 300 km no Rīgas.

Taujāts, kuru koka daļu ģitārai izmanto, Jānis stāsta, ka tas ir atkarīgs no tā, kādai detaļai tas ir vajadzīgs. "Ja korpusam, tad tuvāk pie saknes, jo būs skanīgāk. Tā vieta kokam ir visblīvākā, un tas būs viscietākais. Ja jātaisa grifs, jāņem drusku augstāk, jo tieši pie saknes koks vijas, bet pie grifa izgatavošanas vajag maksimāli taisnas koksnes šķiedras."

"Korpusam es visbiežāk izmantoju melnalksni, jo tas ir ļoti pateicīgs. Pēc savas skaņas viņš neatfiltrē nekādas frekvences, viņš dod ļoti patiesu skaņu. Ja izmantotu ozolu korpusam, viņš vairāk atfiltrē zemās frekvences, viņš vairāk izceļ augšējās frekvences. Kaut gan liekas, ka viņš ir tāds smags un skaņai jābūt zemai, bet tieši otrādi – no ozola sanāk tieši dzidrāka, augstāka skaņa," skaidro speciālists.

Jānis ir arī mežsaimnieks. "Ja nozāģējam, mēs iestādām vietā." Viņš mežus gan izstrādā, gan iekopj. Līdz ģitāru veidošanai nonācis, interesējoties par mūziku un īpaši par grupu "Scorpions". Tas bija jau pirms kādiem 25 gadiem, un ģitāra līdz skanēšanai nenokļuva.  "Nebija kaimiņos meistara, kam uzprasīt, nebija bibliotēkās informācijas, nebija interneta," stāsta meistars.

"Kultūrdeva" meklē talantus

"Kultūrdeva" meklē talantus

Ja arī jūs zināt kādu, kurš dara apbrīnojamas lietas, un kas jūs ir pārsteidzis, tad noteikti rakstiet mums [email protected]

Pirmais eksperiments pat nonācis ugunskurā. "Es gandrīz vienu gadu ar to noņēmos. Mēģināju uztaisīt. Kad pats mācies no savām kļūdām, tu sāc saprast vienā brīdī, ka esi tik daudz kļūdu pieļāvis, ka vienkāršāk ir paņemt jaunu pagali un uzsākt visu no jauna. Es biju tik dusmīgs pats uz sevi, es domāju, ka vairs nekad! Vieglāk ir sakrāt naudu un nopirkt. Bet tās dusmas nebija ilgas."

Vienas ģitāras izgatavošana var aizņemt no trīs nedēļām līdz mēnesim. Un to cena vidēji ir 1000-1300 eiro. Taujāts, vai tas nav ļoti lēti, ņemot vērā, ka pasaulē ir pat miljoniem vērtas ģitāras, Jānis saka, ka tas ir kā kompromiss. "Gribas atrast kompromisu, lai pašam nav jāpiemaksā, lai tava ģitāra kaut kur spēlē, bet izgatavot gribas. Šobrīd tas ir hobijs, kam nav jāpiemaksā klāt."

Jānis ir izgatavojis ģitāras arī "Skyforger" ģitāristam. Viņa īpašumā ir pat divas ģitāras. Vienu viņš spēlē "Green Novice", otru -  "Skyforger"! Arī grupas "Oranžās brīvdienas" ģitārists Kaspars Čakste spēlē uz Jāņa ģitāras, kur ir elektroģitāra ar mandolīnu vienā korpusā, ko pats arī apvienojis. Tagad arī viņa solo projektam topot septiņstīgu ģitāra.

"Visvairāk man patīk, ka cilvēki atgriežas, jo tas nav lēts prieks - pasūtīt ģitāru. Jebkurā gadījumā, ja cilvēks pasūta atkārtoti, nevis tāpēc, ka tā pirmā mazāk patika, bet tieši, lai atkārtotu tās emocijas un viņam ir tas WOW!" saka Jānis Kuzminskis. Viņš ģitāras veido ar mīlestību, un tās atpakaļ dāvā skaistu skaņu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti