«Attīstībai/Par!» Rīgas mēra amata kandidāts būs uzņēmējs Mārtiņš Staķis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Partiju apvienība “Attīstībai/Par!” gatava startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, par saraksta pirmo numuru virzot Saeimas deputātu, uzņēmēju Mārtiņu Staķi, paziņojumā medijiem informēja apvienība.

“Attīstībai/Par!” iespējamās Rīgas domes vēlēšanās piedalīsies kā partiju apvienība ar atvērtu sarakstu, aicinot tajā pievienoties pilsoniski aktīvus profesionāļus, kas vēlas veidot modernu, atvērtu un eiropeisku Rīgas pilsētu.

«Attīstībai/Par!» Rīgas mēra amata kandidāts būs uzņēmējs Staķis
00:00 / 03:37
Lejuplādēt

Mārtiņš Staķis ir partiju apvienības “Attīstībai/Par!” 13. Saeimas deputāts, kā arī Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs. Staķis ir studējis vadības programmā Somijā, Helsinku Ekonomikas augstskolā. Savu karjeru sācis 1998. gadā kā mazumtirdzniecības tīkla “Narvesen” mārketinga direktors, taču kopš 2010. gada darbojies kā privātuzņēmējs – “Illy” kafijas izplatītājs Latvijā un populārās Rīgas kafejnīcas “Innocent Cafe” saimnieks.

“Pēc visa, kas noticis Rīgas domē pēdējo 10 gadu laikā, šobrīd pilsētā ir īpaši svarīgi ieviest modernu un efektīvu pārvaldi. Man ir pieredze un zināšanas, kā to izdarīt. [..] Esmu gatavs tikpat produktīvi strādāt arī pie Rīgas izaugsmes, lai veidotu to par labi pārvaldītu, kā arī atvērtu un demokrātisku pilsētu, kurā sadzīvos latvieši un līdztautieši. Rīgai jākļūst par modernu 21. gadsimta Eiropas metropoli,” paziņojumā uzsvēra Mārtiņš Staķis.

Latvijas Radio Staķis pastāstīja par vairākiem pamatprincipiem, ko sola ievērot, ja kļūs par Rīgas mēru:

"Pirmais princips: Rīgai ir jāiepazīst vārds "taupība" un jāiemācās strādāt saimnieciski.

Mārtiņš Staķis
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

Tas nav taisnīgi, ka uzņēmējiem un iedzīvotājiem ir jābūt taupīgiem, bet Rīgas vadība var būt izšķērdīga. Ziniet, ja es savus uzņēmumus būtu vadījis tāpat kā tiek vadīta Rīgas dome, es sen būtu bankrotējis vai sēdētu cietumā. Otrs princips. Es zinu, ka Rīgas kapitālsabiedrībās strādā daudz centīgu, godprātīgu, uzticamu cilvēku, bet viņi nenonāk amatos. Valdēs nonāk politiski ielikteņi, pārmaksāti konsultanti. Kad būšu Rīgas mērs, šajos uzņēmumos strādās profesionāla pārvalde un priekšroka būs tiem cilvēkiem, kuri jau strādājuši rīdzinieku labā. Trešais pamatprincips: valstij un Rīgas domei jāstrādā komandā. Rīga ir Latvijas galvaspilsēta. Man šķiet, ka to reizēm aizmirst."

„Es nedomāju, ka Rīgai šobrīd vajadzētu kaut ko mainīt savā sociālajā politikā. Ir svarīgi godprātīgi pateikt, ka Rīgai nāksies pieņemt daudzus nepopulārus lēmumus. Rīgas budžets nav labākajā situācijā, bet es uzskatu, ka tas nedrīkst notikt uz sabiedrības neaizsargātākās daļas rēķina. Rīgā ir vēl daudz, kur ietaupīt, un Rīgai tādēļ nebūtu jāatsakās no savām programmām. Es jums varu nosaukt vienu piemēru: visu Rīgas skolēnu ēdināšana izmaksā apmēram tikpat, cik „Rīgas kartes” uzturēšana. Tam tā nevajadzētu būt,” vīziju par darāmo ieskicēja Mārtiņš Staķis.

Apvienība jaunajā Rīgas domes sasaukumā sadarbosies ar saviem partneriem valdībā un veidos galvaspilsētas pārvaldes kodolu. “Attīstībai/Par!” uzsver, ka Rīgas domē jāstrādā cilvēkiem, kuri pēdējos 10 gadus nav bijuši pie varas Rīgā, tāpēc neveidos Rīgas vadību kopā ar partiju “Saskaņa”.

Neilgi pēc Ziemassvētkiem Mārtiņš Staķis ieplānojis tikšanos ar iespējamiem sadarbības partneriem, ieskaitot partiju “Progresīvie”.

Tikmēr par “Jaunās Vienotības”, Jaunās konservatīvas partijas un Nacionālās apvienības kopēja saraksta veidošanas sarunām šonedēļ Latvijas Radio jau izteicās “Jaunās vienotības” politiķis Ainars Latkovskis: „Šoreiz tiešām vairākas latviskās partijas ir nolēmušas veidot kopēju sarakstu, un es diezgan droši varu teikt, ka “Jaunā Vienotība” veido tādu sarakstu, kurā mums pievienosies vismaz 2-3 partijas. Šīs sarunas ir tikai sākušās”.

Vienlaikus nav zināms, kā Rīgas ārkārtas vēlēšanu gadījumā startētu koalīcijā ietilpstošā partija “KPV LV”.

Ārpus Rīgas un Saeimas esošās Latvijas Reģionu apvienības (LRA) karognesējs iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās būs Edvards Smiltēns. Iespējams, LRA varētu runāt par sadarbību ar Zaļo un Zemnieku savienību.

Savukārt līdzšinējie partneri Rīgas koalīcijā – “Gods kalpot Rīgai” un “Saskaņa” -  kandidēs atsevišķi.   “Gods kalpot Rīgai” mēra amata kandidāts būs pašreizējais mērs Oļegs Burovs.

Daļu šo partiju elektorāta varētu nozvejot Latvijas Krievu savienība.

Pašlaik ticamākais, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas varētu notikt maijā, nevis martā. Tas iespējams, jo Saeimas opozīcija savākusi trešdaļas jeb 34 deputātu parakstus, ar ko var aicināt Valsts prezidentu divus mēnešus neizsludināt Saeimas vairākuma akceptētos grozījumus likumos, kas paredz Rīgas domi ārkārtas vēlēšanu gadījumā ievēlēt uz vairāk nekā pieciem gadiem.

Divu mēnešu laikā pēc opozīcijas rosinājuma būtu jāsavāc desmitdaļas balsstiesīgo vēlētāju jeb apmēram 155 tūkstoši parakstu, lai rosinātu referendumu par Rīgas domes ievēlēšanas kārtības maiņu.

 Opozicionāri līdzīgi plāno rīkoties saistībā ar Rīgas domes atlaišanas likumprojektu, kad tas būs pieņemts.

„Mūsuprāt, spēles noteikumus nedrīkst mainīt spēles laikā. Iedomājieties, ka jūs spēlējat šahu ar kādu cilvēku. Viņam uz laukuma ir palicis karalis un zirgs. Tad viņš pēkšņi saka: spēles noteikumi būs tādi, ka šis zirgs ir dāma. Tad jūs padomājat: labi, ja tev zirgs ir dāma, es vēl padomāšu, vai nākamreiz ar tevi spēlēt šahu,” ideju pamatoja Vjačeslavs Dombrovskis no “Saskaņas” frakcijas.

“Saskaņa” uzskata, ka likuma izmaiņas par ārkārtas vēlēšanu rīkošanu ir iespējamas, taču ne šajā vēlēšanu ciklā, bet gan no 2021. gada. Tad nākamgad ārkārtas vēlēšanu gadījumā dome būtu jāievēlē uz gadu. Šāda scenārija iespējamība ir maza, taču tad būtu jārēķinās ar izmaksām gan ārkārtas, gan kārtējo vēlēšanu rīkošanai galvaspilsētā.

KONTEKSTS:

Saeima 19. decembrī pirmajā lasījumā apstiprināja likumprojektu, ar kuru tiek atlaista Rīgas dome un galvaspilsētā sarīkojamas ārkārtas vēlēšanas. Otrajā, galīgajā lasījumā Saeima par likumprojektu lems nākamā gada 16. janvārī.

Par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu kļuva atkritumu sāga, kura sākās, kad Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Padome lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, kuru decembrī pagarināja vēlreiz – līdz marta vidum. 

Dome arī apstiprināja jaunus saistošos noteikumus, taču VARAM tos nesaskaņoja. Savukārt jaunu iepirkumu par atkritumu apsaimniekošanu dome izsludināja tikai novembra beigās.

Decembrī VARAM secināja, ka dome ilgstoši netiek galā ar saviem pienākumiem atkritumu apsaimniekošanas jomā, tāpēc ir pamats pašvaldības atlaišanai. 

Paredzēts, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas notiks  pēc diviem mēnešiem no dienas, kad stāsies spēkā likums par pašvaldības atlaišanu. Visticamāk, vēlēšanas rīkos martā, un to izmaksas lēstas ap 1,5 miljoniem eiro.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti