Pašiem sava olimpiāde: Budapeštā šahu uz mājām aizved Indija; labi panākumi arī Latvijai

Šahisti ir centušies padarīt šahu par olimpisko sporta veidu jau sen. Tieši pirms simt gadiem Parīzes olimpisko spēļu laikā šahisti uzrīkoja savu šaha olimpiādi. Tomēr šahs nekļuva par olimpisko sporta veidu, un šahisti sāka reizi divos gados rīkot savas olimpiādes paši, jo šahs ir gan vasaras, gan ziemas sporta veids. Ik pēc diviem gadiem valstis izveido savas šaha izlases, un šahisti satiekas vislielākajā šaha pasākumā.

Izlases spēlē viena pret otru, sastāvā esot četriem šahistiem, kuri sēž viens otram pretī. Katrs izspēlē savu partiju, saskaita uzvaras, zaudējumus, neizšķirtus un nosaka mača uzvarētāju. 45. šaha olimpiāde notika Budapeštas Olimpiskajā un konferenču centrā.

Ungārijai ir senas šaha tradīcijas. Zināmākais Ungārijas šahists ir Judīte Polgara – vienīgā sieviete, kurai savulaik izdevās iekļūt pasaules desmit stiprāko spēlētāju sarakstā, bet vispopulārākais ungārs šahā ir fiziķis Arpads Elo, kura uzvārdā ir nosaukta viņa paša izgudrotā šaha reitinga sistēma. Šahisti ikdienā vārdu "elo" izrunā biežāk nekā "šahs un mats", jo reitinga loma šahista dzīvē ir tieši tik liela. Ungāriem patīk izgudrot, tāpēc ungāru arhitekts Erno Rubiks septiņdesmitajos gados izgudroja Rubika kubu, kuru dāvanā saņēma visi olimpiādes dalībnieki. Bobijam Fišeram tieši Budapeštā it kā esot ienākusi prātā doma izgudrot savu šaha versiju.

"Fišera šahā" noteikumi ir tādi paši kā klasiskajā šahā, tikai sākuma pozīcijā figūras ir sajauktas vietām. Mūsdienās šis šaha veids sāk iegūt arvien lielāku popularitāti.

Šaha olimpiādes laikā Eiropas centrālajā daļā tika piedzīvoti milzīgi plūdi, taču Budapešta piedzīvoja šahistu plūdus. Ik dienu uz Olimpisko halli plūda aptuveni 1800 šahistu, un sacensībās piedalījās 188 šaha federācijas no visas pasaules. Pirmo vietu izcīnīja Indija, otro ASV un trešo vietu iepriekšējās olimpiādes uzvarētāji Uzbekistānas puiši. Latvija ieguva 28. vietu, un, kas pats svarīgākais, bija priekšā Lietuvai un Igaunijai. Pēdējo 188. vietu ieguva Britu Virdžīnu salu izlase, kura spēja uzvarēt Nigēru. Precizitātes labad jāteic, ka juridiski nekādu vīriešu izlašu nebija, jo sacensības olimpiādē notika atvērtajā un sieviešu ieskaitē. Sanāk, ka vīriešiem nemaz nav savas šaha olimpiādes.

Atvērtajā jeb Open olimpiādē pārsvarā spēlēja vīrieši, bet piedalījās arī dažas sievietes. Piemēram, Luksemburgas izlasē pie trešā galdiņa kopā ar kungiem spēlēja sieviešu lielmeistare Elvira Berenda, un nospēlēja ļoti labi. Sieviešu olimpiādē finišēja 169 izlases – pirmo vietu izcīnīja Indijas dāmas, otro Kazahstānas, trešo – ASV sieviešu izlase. Latvijas dāmas palika 31. vietā, un, kas ir svarīgi, ierindojās augstāk nekā Lietuva un Igaunija.

Olimpiādē dominēja indiešu vīriešu izlase, uzvarot 10 no 11 mačiem, neizšķirti nospēlējot tikai ar Uzbekistānu.

Pirms olimpiādes sākuma Indijas vīrieši bija vieni no favorītiem, tomēr retais varēja iedomāties, ka viņi uzvarēs ar tādu pārsvaru. Sieviešu olimpiādē arī uzvarēja Indijas izlase, kam izdevās aizvest šahu uz spēles dzimteni, jo šahs ir radies kaut kur mūsdienu Indijas teritorijā.

Visa uzmanība bija veltīta Gukešam Dī, Indijas līderim, kuram rudenī paredzēts mačs ar esošo pasaules čempionu Dinu Ližeņu. Gukešs nospēlēja fenomenāli, uzvarot astoņās partijās no 10 un divas nospēlējot neizšķirti. Šaha vēsturnieki vēl skatīsies, vai tikai tas nav visu laiku labākais rezultāts šaha olimpiādē. Šaha ekspertus pārsteidza ne tikai Gukeša graujošais rezultāts, bet arī spēles kvalitāte. Intervijā Gukešs izstāstīja, ka šahā strādā sešas līdz astoņas stundas dienā, bet, kad esot bijis jaunāks, tad vairāk. Grūti saprast, par kuru jaunības periodu runāja Gukešs, jo šobrīd viņam ir 18 gadi.

Budapeštā bija retais turnīrs, kurā kāds cits spēlētājs aizēnoja Magnusa Kārlsena klātbūtni. Pasaules reitinga līderis, Norvēģijas izlases pirmais galdiņš, varēja izjust, kā tas ir, ka neesi galvenā zvaigzne pasākumā. Kārlsens nospēlēja ļoti labi, izcīnīja bronzas medaļu individuālajā vērtējumā pie pirmā galdiņa, tomēr pēc medaļas uz apbalvošanas ceremoniju neieradās.

Par šaha daiļradi runājot, atmiņā paliekošākās šaha partijas bija vairākas.

Eksperti izceļ Gukeša un ķīnieša Vei Ji partiju, kurā indietis izlēma atdot savu torni pret ķīnieša laidni un pāriet uz galvu reibinošo divu zirgu–torņa galotni, un 80 gājienos spēja nomocīt pretinieku līdz izmisumam un neizbēgamam matam. Latvijas izlases skatītājiem sajūsmu izraisīja mūsu lielmeistara Toma Kantāna ātrā uzvara pret Īrijas meistaru, kur abi apmainījās ar dāmas iesprostošanu, bet gardāk smejas tas, kurš smejas pēdējais, un šajā partijā pēdējais smējās latviešu lielmeistars.

Kantānam olimpiāde sākās ar izbīli – organizatori neļāva latviešu lielmeistaram ienākt spēļu hallē ar saulesbrillēm, jo tajās varētu būt iemontēts superdators. Tomēr Kantāns olimpiādi nospēlēja lieliski, 10 partijās gūstot 7,5 punktus un zaudējot tikai vienu partiju. Bez zaudējumiem Latvijas izlasē nospēlēja lielmeistars Ilmārs Starostīts, Arturs Neikšāns olimpiādē iemantoja citu spēlētāju uzmanību kā slavenā "YouTube" kanāla "Gotham Chess" autora treneris, Ņikita Meškovs un Normunds Miezis kopā veidoja spēcīgu izlasi, kas ļāva sasniegt augsto rezultātu.

Lai arī olimpiādē ticamākais uzvarētājs bija nojaušams jau ātri, neiztika bez šaha pārsteigumiem.

Pirmā sensācija notika 3. kārtā, kad Lietuva uzvarēja spēcīgo Vāciju ar 2,5:1,5. Tomēr vislielākie aplausi pienācās Ukrainas izlasei, kura 4. kārtā ar tādu pašu rezultātu pieveica spēcīgāko izlasi pēc reitinga – Amerikas Savienotās Valstis. Tieši Vasils Ivančuks guva nepieciešamo uzvaru pār Vesliju So, nodrošinot komandas uzvaru. ASV izlase sāka krist lejup, tomēr olimpiādi noslēdza otrajā vietā. Lietuvieši turpināja pārsteigt un 6. kārtā uzvarēja stipro Azerbaidžānu, pakāpjoties uz 13. vietu. Latvija šajā pašā kārtā uzvarēja Zimbabvi. Septīto kārtu Lietuvas izlase sāka pie otrā galdiņa, zaudējot mājiniekiem ungāriem. 10. kārtā tika servēts deserts Indijas un ASV mača izskatā. Indija uzvarēja ar 2,5:1,5, un šajā mačā vienīgo zaudējumu visā turnīrā piedzīvoja kāds no Indijas izlases dalībniekiem – Praggnanandhaa jeb Prags zaudēja amerikānim Veslijam So.

Visas pārējās partijas indieši vai nu uzvarēja, vai spēlēja neizšķirti. Pēc šī mača indieši jau varēja sākt svinēt uzvaru. Pirms pēdējās 11. kārtas tikai Ķīnas izlasei pastāvēja matemātiskas izredzes noķert Indiju, tomēr indieši uzvarēja pēdējo maču, un lieta tika darīta. Skaists noslēgums padevās Latvijas vīriešu izlasei – 9. kārtā ar 4:0 uzvarējām Tunisiju, 10. kārtā ar 4:0 Īriju un 11. kārtā ar 3:1 Ziemeļmaķedoniju.

Abas Latvijas izlases tika pie medaļām – B grupā vīrieši izcīnīja 2. vietu un sievietes 3. vietu.

Nākamā šaha olimpiāde notiks Taškentā 2026. gadā. Vēl tikai jāizdomā – tā būs ziemas vai vasaras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti