Ukrainā pārdēvē 327 Krievijas impērisko simboliku ietverošus apdzīvoto vietu nosaukumus

Ukrainas Augstākā Rada pārdēvējusi 327 apdzīvoto vietu nosaukumus, atbrīvojoties no Krievijas impērisko politiku slavinošiem nosaukumiem vai tādiem, kas neatbilst Ukrainas valsts valodas standartiem.

Ukrainā pārdēvē 327 Krievijas impērisko simboliku ietverošus apdzīvoto vietu nosaukumus
00:00 / 00:00

Novomoskovskas pilsētu Dņipropetrovskas apgabalā Ukrainā turpmāk sauks par Samaru, Pervomaiskas pilsētu Luhanskas apgabalā par Sokologirsku, bet Krasnogradas pilsētu Harkivas apgabalā par Berestinu. Šīs ir tikai dažas no pilsētām 327 apdzīvoto vietu sarakstā, kas nupat ar Ukrainas Augstākās Radas lēmumu ieguvušas jaunus nosaukumus.

Pilsētas un apdzīvotās vietas ir pārdēvētas, lai atbrīvotos no padomju laikos dotiem nosaukumiem un ukraiņu valodai neatbilstošiem vārdiem.

"Pārdēvēšana vienmēr ir emocionāli sarežģīta. Mēs saprotam, ka ir cilvēki, kas ir pieraduši pie nosaukuma, un nosaukuma nomaiņa nav vienkārša [..]. Mums bija diskusijas, brauca cilvēki, veselām kopienām rakstīja, zvanīja, tā ir ļoti emocionāla lieta [..]. Bet te mēs balstījāmies uz mūsu pašu agrāk pieņemto likumu par dekomunizāciju," skaidroja Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja pirmais vietnieks Oleksandrs Kornienko no valdošās partijas "Tautas kalps" frakcijas.

"Tas ir pozitīvs solis. Jā, tas nav vienkāršs, nebija viegls lēmums daudziem deputātiem, kuriem ir dažādi viedokļi par vietu pārdēvēšanu. Citi teica, ka šobrīd nav īstais laiks un tam vajadzīga nauda, bet karš tāpat notiek arī iekšēji, kad tiek lauzti stereotipi.  Tas ir vēl viens solis prom no Padomju Savienības un Krievijas," viņa teikto papildināja opozīcijas deputāts Mihailo Cimbaļuks no frakcijas "Tēvzeme". 

Pie jauniem nosaukumiem tikušas arī pilsētas un apdzīvotās vietas, kuras savus nosaukumus savulaik ieguvušas par godu krievu dzejniekam Aleksandram Puškinam, rakstniekam Maksimam Gorkijam vai ģenerālim Aleksandram Suvorovam, kā arī virknei citu krievu vai padomju laikā sabiedriski aktīvu cilvēku, kas tiek uzskatīti par krievu impēriskās politikas pārstāvjiem.

Jaunajos nosaukumos atspoguļojas vietu vēsturiskie nosaukumi, bet atsevišķos gadījumos ir arī pilnīgi jauni nosaukumi, piemēram, Ļvivas apgabalā esošā Červonograda turpmāk tiks saukta par Ščepticki jeb par godu grieķu katoļu baznīcas arhibīskapam Andrejam Ščeptickim.

"Visi šie nosaukumi radās, pildot likumu par Krievijas impērijas propogandas aizliegumu un toponīmu dekolonizāciju, kas paredzēja, ka tiem nosaukumiem, kuri ir vai ietver Krievijas impērisko simboliku, ir jāpazūd no Ukrainas publiskās telpas. Faktiski gadu notika diskusijas, apspriešanas, un rezultātā tapa šādi priekšlikumi. Kā likums, absolūtais vairākums šo nosaukumu ir vēsturiski – vietvārdi, kas saistīti ar apdzīvoto vietu pirmajiem iemītniekiem," skaidroja Ukrainas Nacionālās atmiņas institūta vadītāja vietnieks Volodimirs Tiliščaks.

Ukraina pamazām atbrīvojas ne vien no padomju nosaukumiem apdzīvotām vietām, bet arī no padomju pieminekļiem.

Piemēram, Kijivā kopš pērnā gada sākuma nojaukti desmitiem šādu objektu. Pārmaiņas piedzīvojis arī Kijivas simbols – "Tēvzemes–Mātes" piemineklis, kam pērn noņemts sirpis un āmurs, bet tā vietā uzstādīts ukraiņu trejžuburis.

Savukārt šogad klusām nojaukts strādnieku piemineklis Kijivas centrā zem Tautu draudzības arkas. Pašu arku gan lemts atstāt, taču jau no 2022. gada tā pārsaukta par Brīvības arku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti