Panorāma

Čehijā iedzīvotāji boikotē pašvaldību vēlēšanas

Panorāma

Panorāma

"Savvaļas bites" uzbūvējušas mobilo 3D drukāšanas ražotni

Ar Latvijā radītu mobilu 3D drukas iekārtu frontē ražos dronu detaļas Ukrainas aizstāvjiem

Pārvietojamā 3D drukāšanas stacija – šādu īpašu ražotni uzbūvējuši apvienības "Savvaļas bites" biedri. Tajā varēs saražot gan granātu astītes, gan dronu detaļas kuras turpat varēs arī salikt kopā darbotspējīgos dronos. Pavisam drīz paredzēts to nosūtīt Ukrainas karavīriem, lai nepieciešamos 3D produktus varētu ražot frontes tuvumā.

Apvienības "Savvaļas bites" vadītājs Jānis Ozols izrādīja jaunāko veikumu, kas paredzēts drīzai nosūtīšanai Ukrainas karavīriem. Viņš kopā ar domubiedriem apvienībā "Savvaļas bites" izveidojuši ko patiesi unikālu – pārvietojamu dronu un granātu astīšu 3D drukāšanas staciju. Mobilajā darbnīcā nodrošināts viss nepieciešamais, lai karavīri paši uz vietas varētu veidot visu vajadzīgo dronu operācijām. 

"Savvaļas bites" jau kopš pirmajām kara dienām palīdz Ukrainas karavīriem ar frontē nepieciešamo. Viena no svarīgākajām lietām – granātu astīšu 3D printēšana. Tās nepieciešamas, lai NATO valstu ražotās granātas un mīnas varētu precīzi nomest uz pretinieka tehnikas un kājniekiem. Tās ir saražotas lielos apjomos, tādēļ arī astīšu nepieciešamība ir ļoti liela. 

Ozols bieži sazinās ar Ukrainas karavīriem frontē un bieži pielāgo ražošanu karavīru vajadzībām. 

"Vēl mēs taisām periskopus. Mēs izdrukājam viņiem šos te stūrus; pārējais ir no kanalizācijas caurulēm. Un šādus te vāciņus vēl. Šie ir svarīgi, lai skatītos pāri ierakumu malām un varētu redzēt ienaidnieku tuvojamies," stāstīja Ozols.

Viņš arī pastāstīja, ka ražotne paredzēta divām dronu vienībām un diennaktī spēs izgatavot vidēji 80 astīšu – tieši tik arī divas vienības dienā vidēji izmanto. "Savvaļas bites" granātu astītes ražo uz vietas Latvijā, tāpat uz Ukrainu nosūtījuši arī vairāk nekā 50 3D printerus un skenerus. Taču karadarbība Ukrainā diktē savus noteikumus un jaunā situācija pieprasa pēc iespējas vairāk visu nepieciešamo ražot uz vietas. 

"3D drukāšana šodien kaujaslaukā ir ļoti būtiska, lai nebūtu vajadzības pēc tā, ka ir miljoniem detaļu jāņem līdzi un jāglabā noliktavās, kuras bieži šobrīd tiek iznīcinātas gan ar dažādām raķetēm, gan "Šahed" [droniem]. Līdz ar to 3D drukāšana ir kā mobilā ražotne, ar kuru var doties nosauksim to par ekspedīciju," atzīmēja Ozols.

Līdz šim sūtītos printerus karavīri bieži izmantoja nepiemērotās telpās. Turklāt printerus bieži iznīcināja gan apšaudēs, gan arī atkāpšanās gadījumā, lai iekārtas nenonāktu pretinieka rokās. Mobilajā ražotnē ievietotos printerus karavīriem būs daudz vienkāršāk lietot.

"Agrāk bija nepieciešams šos printerus pašam salikt un tad tikai viņus varēja izmantot, kā arī viņi bija bieži jāremontē, bet printeri, kas ir šajā konteinerī, šiem printeriem ir tā, ka izņem viņus no iepakojuma un 15 minušu laikā var drukāt," sacīja Ozols.

Šādas mobilās 3D drukāšanas stacijas ir visai retas. NATO tādas ir tikai ASV un Francijas armijām. Pāris ASV armija savas palīdzības sūtījumos jau nogādājušas Ukrainā, tādēļ ukraiņu karavīri vērsās pie "Savvaļas bitēm" ar lūgumu izgatavot ko līdzīgu. Vienas šādas stacijas uzbūvēšana prasa aptuveni trīs nedēļas, taču dažādu šķēršļu, galvenokārt sponsoru trūkuma dēļ, mobilās ražotnes izveide prasīja aptuveni 9 mēnešus. Turklāt, lai tā pilnībā spētu darboties, vēl jāiegādājas ģenerators. Tādēļ "Savvaļas bites" aicina ziedot gan viņu iniciatīvās mājaslapā "Ziedot.lv", gan arī apvienības ziedojumu kontā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti