«Re:Check»: Cik bīstama ir difterija un kāpēc vakcinēties ir daudz drošāk

Cik bīstama ir difterija, un kā darbojas vakcīnas pret to? To pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".

«Re:Check»: Cik bīstama ir difterija un kā darbojas vakcīnas pret to
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pēc tam, kad ar difteriju slimnīcā nonāca četri bērni, no kuriem viens vēlāk nomira, sociālajos medijos atkal sabiedēts ar vakcīnām. To dara tie paši cilvēki, kas piesaistīja sekotājus, maldinot par kovida pandēmiju.

Vairāki jau zināmi maldinātāji pilnīgi nepamatoti apgalvo, ka patiesībā nekas neesot zināms. Proti, nemaz neesot skaidrs, vai četrgadīgais bērns tiešām mira ar difteriju vai mums tikai tā stāsta. Līdzīgi "Facebook" izteicās kāds Latvijā reģistrēts ārsts homeopāts. Viņš notikušo dēvē par mārketingu, lai pārdotu vakcīnas un ieviestu "vakcinācijas pasi"

"Un te, re kā, difterija tiek izrakta. Gaidījām atkārtotu kovidu, gaidījām mērkaķbakas, bet nē, kungi un kundzes nosvērās par labu vecajai labajai difterijai. Mārketings jau tiek izvērsts grandiozs. Žetons par izdomu un realizāciju šīs kampaņas organizatoriem," rakstīts sociālajos medijos.

Viņa pausto sociālajos medijos redzējuši tūkstošiem cilvēku. Šis homeopāts jau gadiem iestājas pret vakcināciju un izplata ar to saistītu dezinformāciju, taču viņam joprojām ir spēkā esošs Latvijas Ārstu biedrības izsniegts mediķa sertifikāts. Ārstu biedrībā raidījuma tapšanas laikā nesniedza atbildi, kā šāda situācija vērtējama. Par to spriedīšot šonedēļ.

Viņa "Facebook" ierakstā teikts, ka difterijas vakcīna nepasargā no saslimšanas, ka palīdz tikai pret vienu difterijas sastāvdaļu, ka uz 10% visu cilvēku vakcīnas neiedarbojas vispār. Tā nav taisnība. "Re:Baltica" neatrada uzticamu avotu šādiem skaitļiem. Kombinētajai difterijas potei, kuru bērni Latvijā saņem pirms divu gadu vecuma, ir 97% efektivitāte. Tas nozīmē, ka klīniskajos pētījumos vakcinētie slimojuši par 97% retāk nekā tie, kas to nav saņēmuši. Slimības simptomus izraisa baktērijas ražotais toksīns. Tas nonāvē cilvēka šūnas – rīkles un elpceļu gļotādas. Tā rezultātā šie orgāni "aizaug", proti, pārklājas ar nedzīvu šūnu slāni jeb plēvi. Difterijas potes satur modificētu toksīna variantu, kam ir noņemta kaitīga daļa, tādēļ tas ir drošs. Saskaroties ar to, mūsu imūnšūnas iemācās ražot vielas īstā toksīna neitralizācijai.

Vairāki vakcīnu noliedzēji biedē, ka drošāk ir iztikt bez potēm. Tā nav. Difterija ir ļoti bīstama baktēriju infekcija, un saskaņā ar dažādiem datiem saslimšana 5%–10% gadījumu beidzas ar nāvi. Maziem bērniem risks ir vēl lielāks – līdz 20%. Vēl pirms aptuveni simt gadiem tieši difterija un citas infekciju slimības bija galvenais bērnu nāves cēlonis. Taču mūsdienās, pateicoties vakcinācijai, šo slimību tikpat kā izdevies izskaust

Vēl viens vakcīnu noliedzēju arguments ir tajās esošais alumīnijs. Tas esot kaitīgs veselībai – īpaši maziem bērniņiem. Taču arī šīm bažām nav pamata.

Alumīniju vakcīnām pievieno jau gandrīz simt gadus, jo tas palēnina aktīvo vielu izdalīšanos un stimulē imūnsistēmu. Alumīniju cilvēki uzņem arī dabiski – ar mātes pienu un pārtikas produktiem. Pētnieki ir pierādījuši, ka alumīnija līmenis bērnu ķermenī būtiski nemainās atkarībā no tā, vai viņi saņēmuši vakcīnas un cik daudz.

Vēl viens iemesls bažām ir kombinētā pote, ar kuru vienlaikus ievada vairākas vakcīnas, tā it kā pakļaujot mazuli lielai medikamentu slodzei. Mediķi norāda, ka arī šīm bažām nav pamata. Tas nozīmē, ka zīdainis ar vienu poti pēc iespējas drīzāk tiek pasargāts uzreiz no vairākām bīstamām slimībām.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Ūdre skaidroja: "Šobrīd vakcīnas ir ļoti modernizējušās. Ja kādreiz bija monovakcīnas – viena pote pret vienu slimību, tad šobrīd izmanto jau kombinētās vakcīnas, lai būtu mazāk dūrienu. Agrāk tas bija sāpīgi, psiholoģiski nepatīkami saņemt vairākas vakcīnas atsevišķi. Attiecīgi šobrīd monovakcīnas ir pieejamas tikai dažas. (..) Konkrētajā gadījumā ar vienu dūrienu zīdainis tiek pasargāts pret sešām slimībām."

Vakcīnai ir blaknes, bet vairums ir īslaicīgas un bez ilgtermiņa sekām. Retos gadījumos ir, piemēram, drudzis. Latvijā nav bijis neviens ziņojums par nāvi no difterijas vakcīnas, apstiprināja Zāļu valsts aģentūrā.

KONTEKSTS:

Vairākās Eiropas valstīs pēdējos gados konstatēta nāvējošā vakcīnregulējamā slimība – difterija. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona. Tā kā Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonākuši četri bērni ar šo slimību.

Slimību profilakses un kontroles centrs, saņemot informāciju par apstiprinātu difterijas gadījumu, sāka epidemioloģisko izmeklēšanu un pretepidēmijas pasākumu organizēšanu. Difterijas diagnoze tika noteikta trīs bērniem un vienam pieaugušajam. Visi gadījumi ir savstarpēji saistīti. Epidemioloģiskā izmeklēšana un pretepidēmijas pasākumu īstenošana turpinās.

Viens no bērniem – 4 gadus vecs zēns –, kurš nebija vakcinēts pret difteriju, nomira 16. septembrī, bet divas viņa māsas, kuras arī inficējušās ar difteriju, turpina ārstēšanos slimnīcā. 

Laika periodā no 2007. līdz 2023. gadam Latvijā reģistrēti 122 difterijas gadījumi, desmit saslimušie miruši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti