Panorāma

Pasaules līderi pulcējas ANO Ģenerālajā asamblejā

Panorāma

OECD: Pasaules ekonomika nākamgad pieaugs par 3,2%

Latvijas Ārstu biedrība nosoda ārsta Edgara Medņa izteikumus

Ārstu biedrība nosoda Āgenskalna klīnikas ārsta Medņa izteikumus ar difteriju saslimušo bērnu lietā

Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) valde nosoda Āgenskalna klīnikas ārsta Edgara Medņa paustos izteikumus sociālajos tīklos par gadījumu, kad no difterijas Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) mira nevakcinēts četrgadīgs puisēns. Medņa izteikumus izvērtēs LĀB Ētikas komisija.

LĀB valdes locekle Ilona Vilkoite
00:00 / 05:38
Lejuplādēt

Mednis pagājušajā nedēļā vietnē "Telegram" izteicās par gadījumu, kad vecāki, pretēji ārstu nozīmētajai obligātajai ārstēšanai slimnīcā, no BKUS izņēma savus divus ar difteriju slimos bērnus pēc tam, kad viens no viņu bērniem, četrgadīgs puisēns, no difterijas bija nomiris. Neviens no bērniem nebija vakcinēts.

Kā atgādina Latvijas Televīzija, Mednis apšaubīja mirušā četrgadīgā zēna difterijas diagnozi, norādot, ka tai jāpaliek uz profesores Daces Zavadskas sirdsapziņas, "rokudzelži priekš viņas jau tiek spodrināti." Mednis arī izplatīja apgalvojumus, ka, zēna vecāku ieskatā, bērns "noārstēts" līdz nāvei. Un rakstīja, ka vēl nav bijušas viena bērna bēres, bet jau, iespējams, tiek gatavotas nākamās.

Mednis vēstīja, ka vecāki piektdienas pēcpusdienā izmantoja savas Pacientu tiesību likumā noteiktās tiesības un pieņēma lēmumu atteikties no meitu turpmākas ārstniecības BKUS, par to paziņoja personālam un bērnus no stacionāra izņēma. "Šāds lēmums balstīts uz vecāku pamatotām bažām, ka arī meitu veselībai un dzīvībai var tikt nodarīts kaitējums, kā tas notika ar brālīti, kuru vecāku ieskatā "noārstēja" līdz nāvei," paziņoja Mednis. Ārsts apšaubīja BKUS mediķu rīcību un to, vai bērniem vispār ir difterija. Tostarp viņš sociālo tīklu ierakstos apvainoja infektoloģi Daci Zavadsku.

LĀB valdes locekļi atzina, ka šāda veida komunikācija ir nosodāma un kritiski vērtējama.

"Medņa rīcība ir vērtējama gan no sabiedrības veselības apdraudējuma aspekta, gan ņemot vērā publiski izteiktos nekorektos un aizvainojošos izteikumus par kolēģiem, kā arī izvērtējot naida runas pazīmes viņa publiski paustajos izteikumos," norādīja LĀB.

Kā Latvijas Radio sacīja LĀB valdes locekle Ilona Vilkoite, ārstu saimei šāda kolēģa komunikācija un izteikumi nav pieņemami, jo tajos, viņasprāt, saskatāmas naida runas pazīmes:

"Mēs negribētu, lai kolēģi savā starpā tā komunicētu, un mēs negribētu arī, lai sabiedrība varētu uzskatīt, ka par ārstiem un ārstu darbu var šādi izteikties."

Personīgi gan Vilkoite ar Medni par notikušo nav runājusi. Viņa norādīja, ka Mednim ir pediatra sertifikāts.

Vienlaikus Vilkoite uzsvēra, ka tas nenozīmē, ka LĀB atbalstītu obligātu bērnu vakcināciju. "Tas paliek vecāku ziņā, un mēs cenšamies būt saprotoši arī pret tiem vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus. Nekādā veidā mēs nevēršamies pret viņiem, mēs vēršamies tieši pret komunikācijas stilu, pret aicinājumu ietērpt cienījamus kolēģus roku dzelžos, pret aicinājumu soctīklos izsekot ārstus, sodīt viņus. Manuprāt, tas ir pilnīgi nepieļaujami, un mēs ļoti ceram uz sabiedrības atbalstu."

Vērsīsies tiesībsargājošajās institūcijās

LĀB Ētikas komisija veiks detalizētu izmeklēšanu un lems par jautājuma tālāku virzību uz Sertifikācijas padomi.

Vilkoite pastāstīja, ka gadījumi, kad pieņemts lēmums atņemt ārstam sertifikātu, ir bijuši. Šādu lēmumu var pieņemt, piemēram, ja ārstam iestājusies kriminālatbildībai vai viņš saņēmis administratīvu sodu, vai arī lēmumu par sertifikāta anulēšanu pieņēmusi Veselības inspekcija.

Tāpat LĀB valde sola pievienoties BKUS rīcībai un nodot izvērtēšanai Medņa publiskos izteikumus tiesībsargājošām institūcijām.

Šīs institūcijas vērtēs iespējamās naida runas izpausmes Medņa paustajos apgalvojumos.

"Reglamentēta un uzraugāma profesionālā atbildība diemžēl nepasargā sabiedrību no atsevišķu indivīdu nekontrolētas tieksmes publiskajā telpā izplatīt melus un apvainojumus, tāpēc LĀB aicina pacientus uzticēties veselības aprūpes profesionāļiem un pierādījumos un pētījumos balstītām medicīnas atziņām un aktīvi sadarboties ar ārstniecības personām, kas tās realizē savā praksē," teikts LĀB paziņojumā.

Tāpat Vilkoite norādīja, ka sabiedrība ir jāizglīto un ir jāpārtrauc ārstu demonizācija:

"Vajag runāt un uzsvērt to, ka ārsti ļoti nopietni pārdzīvo katru sava pacienta bojāeju vai nespēju palīdzēt šim pacientam. [..] Šīs situācijas, kad ārsta iespējas ir limitētas un izsmeltas, ļoti sit ārstam, teiksim tā, pa pašapziņu, dzīves kvalitāti."

Tiesa, Medņa vārds medijos jau iepriekš nonācis vairākkārt saistībā ar nepatiesas informācijas un puspatiesību izplatīšanu. Pandēmijas laikā Latvijas Televīzijai Mednis atzina, ka saviem pacientiem iesaka lietot ivermektīnu – kas patiesībā ir dzīvniekiem domāts medikaments un tā iedarbība uz Covid-19 slimības gaitu nav pierādīta –, ka atrunā viņus no vakcinācijas. Viņa izteikumi sociālajos medijos kā nepatiesi vairākkārt atspēkoti arī "Re:Baltica" publikācijās. Piemēram, rakstīts par to, ka viņš klīnikas "Facebook" lapā dalās arī ar personīgo viedokli – piemēram, maskas bērniem viņš sauca par genocīdu, bet vakcināciju pret Covid-19 – par klīnisko izmēģinājumu uz cilvēkiem.

KONTEKSTS:

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) šī gada septembrī nonāca trīs bērni, kuriem konstatēja difteriju, To konstatēja arī vienam pieaugušajam. Visi saslimšanas gadījumi bija savstarpēji saistīti, tie ir vienā ģimenē. Pateicoties labai vakcinācijas aptverei, Latvija līdz 2024. gada septembra sākumam bija no difterijas brīva zona.

Viens no bērniem – 4 gadus vecs zēns –, kurš nebija vakcinēts pret difteriju, nomira 16. septembrī, bet divas viņa māsas, kuras arī inficējušās ar difteriju, turpina ārstēšanos slimnīcā. 

Bērnu māte piektdien, 20. septembrī, pretēji ārstu norādēm no slimnīcas izņēma abus ar difteriju slimos bērnus, kuriem ir komplikācijas un nozīmēta obligātā ārstēšanās slimnīcā. Vēlāk policija abus bērnu vecākus aizturēja un bērnus nogādāja atpakaļ slimnīcā. 

Bāriņtiesā pieņemts lēmums par aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākiem.

Bērnu tēvs Latvijas Televīzijai skaidroja, ka bērni no slimnīcas izņemti, jo vecāki zaudējuši uzticību ārstiem. Savukārt BKUS lēmusi vērsties tiesībaizsardzības iestādēs ar lūgumu izvērtēt gadījumus, kad sociālajos tīklos saistībā ar puisēna nāvi apmeloti mediķi.

Laika periodā no 2007. līdz 2023. gadam Latvijā reģistrēti 122 difterijas gadījumi, desmit saslimušie miruši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti