4. studija

Kāpēc Rīgas un it īpaši - Vecrīgas - ielas ilgstoši netiek atbrīvotas no stikliem?

4. studija

4. studija. Emocionālā vardarbība un stikla lauskas uz ielām

Kā klājas sociālajā namā, kur dzīvo sabiedrības sociāli neaizsargātākā daļa?

Vardarbība un naudas izspiešana – sociālajā mājā Valmierā iemītnieki sūdzas par nelabvēlīgiem apstākļiem

Kāds sadurts ar nazi, bet citiem nozagta nauda – Valmieras sociālās mājas iemītnieki dzīvo vardarbībā un netīrībā, tā ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". Sociālajā mājā dzīvokļus piešķir pašvaldība, kā likumā paredzēts – gan daudzbērnu ģimenēm, gan bāreņiem, gan cilvēkiem pēc ieslodzījuma, invalīdiem, trūcīgajiem un citiem sociāli neaizsargātiem cilvēkiem. Apstākļus namā ikdienā neviens neuzrauga, taču iemītnieki vēlētos, lai atgriežas dežurants.

ĪSUMĀ:

  • Valmieras sociālā nama iemītnieki ziņo par regulāru vardarbību, konfliktiem un naudas izspiešanu iemītnieku starpā.
  • Vardarbība visbiežāk skar tos, kas paši par sevi nevar pastāvēt.
  • Iedzīvotāji vērsušies arī pašvaldībā, taču tur saskārušies ar vienaldzību.
  • Namā valda arī nekārtība un smaka. Mazgāties dušās nāk ne tikai iemītnieki, bet arī cilvēki no ielas.
  • Sociālajā dienestā aicina iedzīvotājus "būt aktīvākiem".

Valmieras novada Sociālo lietu pārvaldes Sociālā darba nodaļas vadītāja Solvita Rumba raidījumam skaidroja, ka pirmajā stāvā tiek piešķirtas istabiņas personām, kas atbrīvotas no ieslodzījuma vietas un bezpajumtniekiem, bet augšējos stāvos plašākās telpās ar virtuvi un tualeti dzīvo ģimenes ar bērniem.

Iemītnieki saskaras ar vardarbību

Visi ļaudis uzturas vienkopus – gan tie, kuri vēlētos dzīvot klusi un mierīgi normālos apstākļos, gan arī tie, kuru ikdiena nav iedomājama bez atkarības vielām.

"Tas viens, kas atbrīvojās nesen no cietuma, iet un sit pensionārus, ja viņam durvis netaisa vaļā. Tur nav iespējams atrasties. Man ar dēliem ir bail tur dzīvot," raidījumam atklāja mājas iemītniece.

"4. studijas" skatītājas dēls savā mājoklī ticis pie piecām durtām brūcēm. Laimīgā kārtā izdzīvojis. Mājā valdot patvaļa un klaja vardarbība. It īpaši pret tiem, kuri paši nevar par sevi pastāvēt.

Nauda tiekot regulāri prasīta arī sievietei, kurai ir pirmās grupas invaliditāte.

Domē – vienaldzība

Nama iedzīvotājas esot vērsušās domē, bet viņām tikai norādīts, lai rakstot vēstuli mēram.

"Viņi neizskata tās vēstules. Viņi jau tur neko nedara. Mēs gribam panākt, lai tur būtu kaut kāda kārtība," pauda mājas iemītnieces. 

Kārtība bijusi, kad mājai bijis dežurants. Tad neesot nākuši "visi, kam gribas". Sievietes lūdza pilnīgu anonimitāti, jo esot ļoti bail no atriebības un piekaušanas par to, ka uzdrošinājušās izstāstīt savus pārdzīvojumus un bailes televīzijai.

Iekšā nāk visi, kam nav slinkums

Namam ir pieci stāvi. Ja ārpusē balkonos bija redzami ziedi un pat zaļojoši tomāti, tad koplietošanas telpās jūtams pilnīgs pretstats. Gaiss smako pēc netīrības un cigaretēm. Sastaptie cilvēki ar "4. studiju" nerunā vai arī saka, ka viss esot mierīgi. Kā noprotams, baidās pateikt ko lieku.

Tomēr izrādās, ka tik mierīgi nemaz nav. Ļaudis norādīja, ka nesen kaimiņiene palikusi bez iztikas līdzekļiem – viņai nozagta nauda. Mājas iedzīvotāji stāsta, ka dušas telpās brīvi nākot mazgāties visi, kam nav slinkums, arī no ielas – ar šo namu nesaistīti cilvēki.

Smaka gan šajās telpās ir tik neciešama, ka ilgstoši te atrasties nav iespējams, kur nu vēl nomazgāties.

Koplietošanas virtuves sienā redzams caurums, kas apliecina, ka šajā mājām tik tiešām nav mierīga dzīvošana. "4. studijai" pietika ar pusstundu, lai iedzīvotāji, tiesa gan – anonīmi – izstāstītu, kas viņus uztrauc visvairāk, uzticētos svešiem cilvēkiem un pasūdzētos par naudas izspiešanu un bojātajiem dzīvokļiem.

Sociālajā dienestā aicina iemītniekus "būt aktīviem"

Valmieras Sociālajā dienestā skaidroja, ka viņu darbinieki aiziet parunāties ar šīs mājas iemītniekiem tad, ja pienāk ziņas no pašvaldības policijas par kādām konfliktsituācijām.

"Mums jau arī ir šīs institūcijas, kas aizsargā. Jo mēs zinām, ka ir tā upura loma, kad mēs vienkārši tā arī dzīvojam gadiem. Pārkāpt pāri un uzdrīkstēties, jo ir arī citas lietas, kā mēs šo cilvēku varam aizsargāt – ir policija, pagaidu aizsardzība, tiesa," skaidroja Rumba, aicinot mājas iedzīvotājus būt aktīvākiem. 

Savukārt Valmieras novada pašvaldības policijas priekšnieks Indulis Rūsis norādīja, ka lielai daļai šī nama iedzīvotāju problēmas sākas pēc kopīgas alkohola lietošanas.

Cilvēki, kuri vērsās pie "4. studijas" pēc palīdzības, uzsvēra, ka viņi vēlas, lai šajā namā atkal – kā agrāk – būtu dežurants, kurš uzrauga kārtību. Citādi nams pārvērties par kriminogēno zonu, kurā bail atrasties. Tikmēr Rumba skaidroja, ka šo amata vietu likvidēt bijusi pašu iedzīvotāju iniciatīva, jo tikušas aizskartas viņu tiesības un privātā dzīve. Arī pēc policijas reidiem koplietošanas telpās un aizrādījumiem, ka tur nedrīkst lietot alkoholu, sekojuši pārmetumi, ka "policisti neļauj dzīvot".

Lai gan var noprast, ka dežuranta, visticamāk, šajā ēkā vairs nebūs, iedzīvotājiem ir jāraksta iesniegums Valmieras pašvaldībai. Pašvaldības policijas priekšnieks atzina, ka šīs mājas galvenā problēma ir "alkohols un cilvēki, kuri uzskata, ka viņiem ir tikai tiesības, bet nav pienākumu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti