CSDD un Motormuzejs rīko pasaku konkursu «Pasakas tiem, kuri dodas ceļā»

Caur radošumu veicināt bērnu izpratni par satiksmes drošību ir šomēnes izsludinātā konkursa "Pasakas tiem, kuri dodas ceļā" galvenais mērķis. To rīko "Ceļu satiksmes drošības direkcija" un Rīgas Motormuzejs sadarbībā ar pasaku stāstnieku Raiti Zapacki.

CSDD un Motormuzejs rīko pasaku konkursu «Pasakas tiem, kuri dodas ceļā»
00:00 / 05:14

Piedalīties aicināti 1.-6. klases skolēni, iesniedzot no klases vienu pasaku un tās ilustrāciju. Konkursam iesniegtos darbus vērtēs žūrija, un 18 labākās pasakas tiks pārvērstas par audio pasakām, kas būs brīvi pieejamas jebkuram lielam un mazam pasaku klausītājam.

"Mazais bulku vāģis, kurš katru rītu steidzās pa pilsētu, lai bērni tiktu pie svaigi ceptiem gardumiem, saldi gulēja savā stāvvietā. Viņš pamodās no dīvaina klusuma, kas bija aizstājis ierasto ikdienas steigu. "Dīvaini…", nodomāja bulku vāģis," pasaku stāstnieks Raitis Zapackis stāsta paša sacerētu pasaku par bulku vāģi, kurš pamodies, dodas savās darba gaitās, kurās  kā allaž viņu gaida dažādi piedzīvojumi.

Tikai šoreiz pilsētā notiek kas ļoti dīvains.

"Viņš, būdams pieklājīgs vāģis, izbraucot parādīja pagriezienu, un virzījās uz priekšu. Taču uz ielām nebija neviena cilvēka. Sajūta, ka visi bija pazuduši. Vai arī tupinājās vāģa sapnis, tikai viņam bija sajūta, ka viņš ir pamodies. Nez vai sapnī arī ir jāievēro noteikumi?" turpina Zapackis.

Viņa pasaka ir tikai mazs piemērs, kā caur pasaku runāt par ceļu un situācijām uz ceļa visplašākajā nozīmē.

Savus variantus par šo tēmu šobrīd ir aicināti iesniegt 1.-6.klašu skolēni no visas Latvijas , jo šomēnes izsludināts konkurss "Pasakas tiem, kuri dodas ceļā". No katras klases jāiesūta viena pasaka, tās autors var būt gan viens skolēns, gan visa klase kopumā.

"Pasakas ar mums ir no bērnības līdz sirmam vecumam. Tikai katrā vecumā to uztvere ir citādāka. Ar ceļu satiksmes noteikumiem ir tieši tāpat – tie mūs pavada visu dzīvi. Kad bērns ir pavisam mazs, vecāki ir atbildīgi par satiksmes drošību, bet bēram jau arī ir jāzina, ka pie gājēju pārejas ir jāapastājas, ka luksoforā jāgaida zaļā gaisma, ka jālūkojas, vai nav mašīnu, ka, braucot ar riteni, jāvelk ķivere," pauda Zapackis. "Ļoti daudz šo noteikumu ir. Mērķis ir, lai bērni paši ar šī konkursa palīdzību nedaudz vairāk izzinātu ceļu satiksmes noteikumus. Painteresētos, kā agrāk ir cilvēki braukuši. Vai arī, kā nākotnē brauks un ceļos. Varbūt kāds citplanētietis ir atlidojis un grib braukt pa mūsu ielām ar mašīnu, bet nezina īsti noteikumus. Bērniem ir pilnīga vaļa fantāzijai".

CSDD pārstāve Guna Zvīgule stāstīja, ka viņi ik gadu īsteno dažādus izglītības projektus skolēniem par satiksmes drošību, taču šoreiz īpaša uzmanību tiek pievērsta tieši pašu bērnu iesaistei un radošumam:

"Pasaku radīšanas procesā bērnus aicinām izzināt un pētīt ne vien to, kāda ir droša satiksme un drošs satiksmes dalībnieks šodien, bet arī – kā bija vairāk nekā pirms 100 gadiem, kad parādījās pirmie auto, vai pat vēl senāk, kad pa ceļiem ripoja zirgu pajūgi un karietes. Bērni iztēle ir milzīga, taču iedvesmas meklējumos var doties arī uz Rīgas Motormuzeju, kur iespējasm izzināt, kā veidojusies un attīstījusies autobūve."

"Konkursa noslēgumā 18 labākās pasakas tiks sagatavotas audio formātā un būs brīvi pieejamas jebkuram – lielam vai mazam – pasaku klausītājam. Tomēr lielākais ieguvums, mūsuprāt, ir zināšanas, ko bērni iegūst pasaku radīšanas procesā," vērtēja CSDD pārstāve.

Raitis Zapackis ir mūziķis, LR3 Klasika ētera personība, darbojas arī televīzijas vidē, bet nu jau četrus gadus pasaku stāstīšana un dažādi ar tām saistīti projekti ir viena no ļoti būtiskām viņa darbības šķautnēm. Viņš ir izveidojis pasakām veltītu mājaslapu, par pasaku vēsturi viņš stāsta nodarbībās, kas iekļaujas programmā "Latvijas skolas soma", šobrīd gatavo kopīgu pasaku programmu kopā ar pianistu Andreju Osokinu un vēl citus projektus.

Izrādās, pie tā, ka viņš tik ļoti nopietni un pamatīgi pievērsās pasakām, vainīgs ir Covid-19 pandēmijas laiks. Pandēmija kā ar nazi nogrieza viņa jau saplānotos mūzikas projektus, un viņš sāka lasīt pasakas:

"Toreiz ļoti daudzi lasīja. Gundars Āboliņš lasīja grāmatas, citi – pasakas un stāstus. Tas cilvēkiem, kuri to klausījās, ļoti palīdzēja. Arī man nāca ļoti daudz sirsnīgu pateicības vārdu. Viena maza vēstule bija tā, kas man ļāva saprast, ka man šis ir jāturpina," teica Zapackis. "Jo sieviete man uzrakstīja, ka viņa slimo ar kovidu, viņai naktī bija ļoti slikti un viņai likās, ka viņa nomirs. Viņa meklēja pēc brīnuma, un atrada manas pasakas. Viņa man uzrakstīja: "Jūs mani šajā naktī izglābāt!". Un tad tu saproti, ka tas ir jādara. Un pamazām, pamazām, pamazām, un šobrīd ir tā, ka es 5-8 reizes nedēļā esmu pie bērniem vai pie paiaugušajiem, esmu publikas priekšā, un pasakas ir kļuvušas par manu darbu, manu dzīvi".

Raitis Zapackis arī ielasīs 18 pasakas, ko žūrija būs atzinusi par labākajām konkursā "Pasakas tiem, kuri dodas ceļā", un tās būs brīvi pieejamas ikvienam klausītājam. Pasakas konkursam 1.-6.klases skolēniem ir jāiesniedz līdz 8. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti