Alokators ir maza ierīce, kas uzstādāma uz radiatoriem. Tā stimulē daudzdzīvokļu namu iedzīvotājus regulēt siltumu telpās, tādējādi reāli samazinot patērētās siltumenerģijas daudzumu.
Alokatorus iespējams uzstādīt arī padomju laikos būvētajos daudzdzīvokļu namos.
Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība "Bāka-2" šo tehnoloģiju savās apsaimniekotajās ēkās izmanto jau no 1999. gada.
"Bāka-2" priekšsēdētājs Sergejs Sidorko norādīja: "Ar šo tehnoloģiju ietaupījums vai siltuma patēriņa samazinājums ir ne mazāks kā 20%. Pie tam komforta līmenis paliek tāds pats vai labāks, jo nav noslēpums, ka katrā mājā ir savs aukstais gals un karstais gals. Tur, kur ir karsts, cilvēki var apturēt lieku siltuma padevi. Tur, kur ir auksts, tur šis siltums aiziet un lieks siltums netiek ņemts no ārējiem tīkliem."
Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) skaidroja – alokators pats par sevi ietaupījumu nedos, jāuzstāda arī regulators. Tomēr tieši alokators ir stimuls cilvēkiem kontrolēt temperatūru telpās. Piemēram, dodoties uz darbu, dzīvoklī nav nepieciešams uzturēt 23 grādu temperatūru.
RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes docents Aleksandrs Zajacs skaidroja – ja ir 20 vai 19 grādi, tas var dot līdz piecu procentu ietaupījumu.
Lai sistēma strādātu, alokatori ir jāuzstāda visos ēkas dzīvokļos un uz katra radiatora. Uzskaitītie dati tiek nolasīti attālināti, iedzīvotājiem rādījumi apsaimniekotājam nav jāiesniedz.
"Bāka-2" priekšsēdētājs norādīja: "Vidējās izmaksas uz vienu radiatoru ir ap 200–250 eiro, ņemot vērā, ka viss ir jātaisa pa jaunu – jauni pieslēgumi, jauni radiatori, jauna regulējošā aparatūra."
Ja radiatori dzīvoklī nav jāmaina, tad izmaksas ir krietni mazākas. Eksperti arī aicina iedzīvotājus prasīt no sava apsaimniekotāja sakārtot apkures sistēmas pagrabā, uzstādot iekārtas, kas automātiski regulē temperatūru atkarībā no laikapstākļiem.
"Tas arī nav tik dārgi. Daži tūkstoši uz visu māju,"
pauda Sidorko.
Siltumapagādes sistēmas sakārtošanai un alokatoru uzstādīšanai pieejams valsts attīstības finanšu institūcijas "Altum" aizdevums.
''Altum'' Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece teica: "Viss sākas ar iedzīvotāju lēmumu, vienošanos, ka viņi vēlas šo aizņēmumu ņemt, lai apkures sistēmu uzlabotu. Kaut vai rītdien droši vērsieties "Altum", vaicājiet pēc remonta aizdevuma."
Salīdzinot ar ēkas siltināšanu no ārpuses, alokatoru uzstādīšana un apkures sistēmas sakārtošana ir salīdzinoši lēts risinājums, ko var paspēt realizēt līdz nākamajai apkures sezonai.