Kristīne Bērziņa no Vācijas Māršala fonda uzskata, ka sociāldemokrātiskās partijas daudzviet Eiropā šobrīd piedzīvo zināmu identitātes krīzi.
“Sociāldemokrātiskām partijām Rietumeiropā šobrīd ir ļoti grūti laiki. Pēdējā laikā visās nacionālajās vēlēšanās sociāldemokrāti ir pazaudējuši daudz vietu. Tradicionāli sociāldemokrātiskās partijas ir sastāvējušas no arodbiedrībām un no strādnieku partijām, kas agrāk bija ļoti stipras. Bet ņemot vērā, kā ekonomika ir attīstījusies un identitātes ir mainījušās, tad tas, kas ir strādnieks un vai viņa intereses aizstāv sociāldemokrātiskā partija... Šis jautājums attīstās citādāk," saka Bērziņa.
Lai kā arī būtu, bez sociāldemokrātiem ir grūti izveidot stabilu valdošo vairākumu jeb koalīciju Eiropas Parlamentā. Tādēļ, lai arī šīs grupas vadošajam kandidātam nīderlandietim Fransam Timmermansam nav izdevies kļūt par Eiropas Komisijas vadītāju, sociāldemokrāti ir mēģinājuši atstāt pēc iespējas lielāku nospiedumu uz topošo komisiju.
Pirms šodien pusdienas laikā gaidāmā balsojuma par Eiropas Tautas partijas politiķes Urzulas fon der Leienas vadīto komisiju sociāldemokrātu grupas vadība ir izsūtījusi tās biedriem vēstuli ar aicinājumu vienoti balsot “par”.
Grupas vadītāja, spāņu izcelsmes politiķe Irače Garsija-Peresa min vairākus sasniegumus. Tostarp ir mainīti dažu komisāru portfeļa nosaukumi. Tā Nikolā Šmits no Luksemburgas atbildēs ne tikai par darbavietām, bet arī par sociālajiem standartiem. Lietuvieša Virginija Sinkēviča sākotnējo amata nosaukumu “vide un okeāni” papildinās arī vārds “zvejsaimniecība”. Tas gan nav pa prātam zaļajiem. Visbeidzot grieķis Margaritis Shins atbildēs nevis par Eiropas dzīvesveida aizsardzību, bet gan par tā veicināšanu.
Sociāldemokrāti uzstāj, ka nosaukumu maiņa sev līdzi nes arī lielāku uzsvaru uz sociālo politiku, darbinieku tiesību aizsardzību un tādu ekonomiku, kas sniedz labumu iedzīvotājiem, nevis tikai starptautiskām korporācijām. Tomēr Briselē netrūkst skeptiķu, kuri šo pieeju apšauba.
Tāpat sociāldemokrāti uzstāj, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultāti skaidri parādīja, ka iedzīvotāji vēlas pārmaiņas un ka viņus satrauc gan nevaldāmā globalizācija, gan klimata krīze. Tādēļ Timmermanss jaunajā komisijā atbildēs par Eiropas zaļo vienošanos.
Būtisks uzsvars tiek likts arī uz tiesiskuma ievērošanu Eiropas valstīs. Lai gan tajā pašā laikā sociālistiem ne reizi vien šajā jautājumā ir pārmesta divkosība, jo viņi nešķiet pārāk naski kritizēt demokrātiju tajās valstis, kur valda viņu politiskā spēka politiķi.