Pagājušā mēneša sākumā Turcijas un ASV amatpersonas vienojās Sīrijas ziemeļos izveidot īpašu buferzonu. Lai arī abu valstu bruņoto spēku vienības šī mēneša laikā ir rīkojušas kopīgas patruļas robežas tuvumā, abu valstu starpā ir nopietnas domstarpības, piemēram, par to, cik tālu šai zonai būtu jāatrodas, kam tās ir jākontrolē un kādiem grupējumiem no šīs buferzonas būtu jāaiziet.
Īpaši runa ir par kurdu kaujinieku grupējumu „Tautas aizsardzības vienības”, ko Turcija uzskata par teroristu organizāciju. Kurdu spēki aktīvi sadarbojas un faktiski vada Sīrijas Demokrātiskos spēkus, kuriem bija izšķiroša loma cīņā pret islāmistu grupējumu „Islāma Valsts” un kuriem atbalstu sniedz arī Amerikas Savienotās Valstis.
Kā sestdien paziņojis Turcijas prezidents Erdogans, Vašingtona nedara pietiekami daudz, lai no robežas rajoniem padzītu kurdu kaujiniekus, un tieši tāpēc Ankaras pacietībai ir pienācis gals. Pēc Erdogana vārdiem, ir veikti sagatavošanās darbi, izstrādāti operācijas plāni un dotas nepieciešamās instrukcijas, lai kaut rīt sāktu gaisa un sauszemes operāciju uz austrumiem no Eifratas upes. Ja šāda operācija tiktu īstenota, triju gadu laikā tā jau būtu trešā Turcijas operācija Sīrijā. Pirmā notika 2016. gadā un bija vērsta pret „Islāma Valsti”, otrā – 2018. gadā – bija vērsta pret kurdiem.
Turcijas prezidenta izteikumus jau komentējuši arī kurdu nemiernieki, kuri norāda, ka vēlas saglabāt reģionā stabilitāti, taču uz jebkādu Turcijas provokāciju atbildēs ar pilna apjoma karu visā robežas garumā, lai aizsargātu sevi un savus cilvēkus. Kurdu komandieri arī brīdinājuši, ka Turcijas uzbrukums robežas rajoniem varētu novest pie „Islāma valsts” kaujinieku aktivitāšu atjaunošanās. Proti, tā kā kurdiem būs jāpamet savas pilsētas un jāiet aizstāvēt robeža, pilsētās izveidosies varas vakuums, ko savā labā varētu izmantot radikālie islāmisti.
Runājot par izveidojamo buferzonu, Turcija vēlas tajā izvietot aptuveni divus miljonus Sīrijas bēgļu. Tā ir aptuveni puse no visiem bēgļiem, kuri pašlaik atraduši patvērumu Turcijā. Kurdu līderi jau ir izteikušies, ka Turcija vēlas pārvietot galvenokārt Sīrijas arābus no citām valsts daļām, lai mainītu demogrāfisko līdzsvaru reģionā. Ankara gan šādas apsūdzības ir noliegusi, turklāt Turcijas sabiedrotie kaujinieki apgalvo, ka tieši šādas metodes īsteno paši kurdi.