Toreizējais "Vienotības" ģenerālsekretārs Kampars, ko "SOAAR" vadītājs Renārs Kadžulis apsūdzēja Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?", stāstot, ka tieši viņš esot 2014. gada Saeimas vēlēšanu naktī pēkšņi zvanījis Kadžulim, aicinot viltot vēlēšanu rezultātus, lai Solvita Āboltiņa tiktu ievēlēta Saeimā, komentēja: "Es ļoti uzmanīgi vēlreiz skatīšos, kas ir pateikts un vai nevajag vērsties par cieņas un goda aizskārumu."
Kampars apgalvoja – Kadžuļa teiktais neatbilst patiesībai.
"Tas ir acīmredzami, Kadžuļa kungam, cik es saprotu, ilgstoši ir problēmas ar savu darba devēju, laikam ar Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK), gadiem viņam ir apsūdzības, un viņš acīmredzot ir izdomājis šādu aizsardzības taktiku. (..) Komentārs ir ļoti īss – tas ir pilnīgs absurds un neatbilst patiesībai. Es patiešām nevēlos kādam pierādīt, ka es neesmu rozā zilonis, un tas arī viss," sacīja Kampars.
Latvijas Radio centās sazināties arī ar tā laika "Vienotības" valdes priekšsēdētāju Solvitu Āboltiņu, bet viņa, neko vairāk nepaskaidrojot, atteicās no komentāriem.
Savukārt Laimdota Straujuma no partijas "Vienotība", kura tajā laikā bija premjerministre, uzsvēra, ka apgalvojumus vērtē ļoti tendenciozi, jo "tagad, pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām uzsākt diskusiju par kaut ko, kas notika pirms desmit gadiem – vai tas notika, vai tas nenotika, – tas ir pilnīgi dīvaini."
""Vienotība" nekad nepiekristu vēlēšanu rezultātu viltošanai, tas ir pilnīgi un noteikti, kategoriski nē. Protams, "Vienotība" bija satraukta, ka partijas priekšsēdētāja nav ievēlēta, bet sarunās, ka tiek domāts kaut kas par viltošanu – tādu sarunu vispār nebija, pilnīgi un kategoriski noliedzu. Kā jūs redzat, katru nedēļu ir pa teikumiem, kurus nevar ne pierādīt, ne apgāzt. Manuprāt, skaidri tiesībsargājošām iestādēm ir jāizvērtē, kāpēc tādi apgalvojumi un kur ir pamatojumi, – es neredzu nekādu pamatojumu," sacīja Straujuma.
Līdzīgi izteicās arī Saeimas deputāts Augusts Brigmanis no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS), kas arī tolaik, proti, 12. Saeimas sasaukumā, bija deputāts.
"Tajā gadā absolūti nekas neliecināja, ka varēja būt šāda tipa nebūšanas publiskā telpā, kas skartu "Vienotību", jo neviens publisks paziņojums no "Vienotības" cilvēku puses nebija, ne arī no firmas. Izbrīna tas, ka šie fakti ir nākuši faktiski pēc desmit gadiem. Es domāju, ka tas būs diezgan sarežģīts process, pierādīt šīs informācijas pareizību, jo katrs, es jūtu, ir palicis pie saviem argumentiem, domāju, tīri ar sarunu to būs grūti pierādīt," sacīja Brigmanis.
Brigmanis uzsvēra, ka šis jautājums esot jāspriež koleģiāli, un ZZS gaidīs institūciju konkrētus slēdzienus par vienu vai otru faktu pārbaudes rezultātiem, kad tie būs, tad arī varēs veikt secinājumus, jo, kamēr publiskā telpā apmainās ar zināmiem paziņojumiem, situāciju tikai vēro.
Viņam piekrita arī partijas "Progresīvie" līdzpriekšsēdētāja un Rīgas domes deputāte Justīne Panteļējeva, uzsverot, ka apgalvojumi un apsūdzības ir ļoti nopietnas un ka jebkādi šādi mēģinājumi ietekmēt vēlēšanu rezultātus ir patiess un nopietns drauds Latvijas demokrātijai, tāpēc arī sagaida, ka drošības iestādes nekavējoties uzsāks pārbaudes un sniegs secinājumus sabiedrībai.
"Jebkādi šādi mēģinājumi viltot vēlēšanu rezultātus ir patiess un nopietns drauds Latvijas demokrātijai. No "Progresīvo" puses aicinām valsts drošības iestādes nekavējoties veikt izmeklēšanu un informēt sabiedrību par tās rezultātiem," pauda Panteļējeva.
KONTEKSTS:
Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma "SOAAR" vadītājs Renārs Kadžulis Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" apgalvoja, ka 2014. gada Saeimas vēlēšanu laikā toreizējais "Vienotības" ģenerālsekretārs Artis Kampars aicinājis vēlēšanu programmatūras nodrošinātāja vadītāju viltot vēlēšanu rezultātus.
Saistībā ar izskanējušajiem apgalvojumiem premjerministre Evika Siliņa un viņas pārstāvētā partiju apvienība "Jaunā Vienotība", kurā ietilpst arī partija "Vienotība", vērsusies valsts drošības iestādēs ar lūgumu pārbaudīt izskanējušo informāciju. "Jaunā Vienotība" apņēmusies "darīt visu iespējamo patiesības noskaidrošanai".
TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka "Vienotība" astoņus gadus bez maksas izmantojusi IT uzņēmuma "SOAAR" veidoto sistēmu vēlēšanām kongresos.
"SOAAR" figurē krimināllietā par iespējamu Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) budžeta līdzekļu izkrāpšanu lielos apmēros, kurā prokuratūra cēlusi apsūdzības bijušajai CVK priekšsēdētājai Kristīnei Bērziņai, diviem citiem komisijas darbiniekiem un "SOAAR" pārstāvim. KNAB vērtējumā, šīs personas, iespējams, veica darbības, lai konkrētais informāciju tehnoloģiju uzņēmums iepirkuma sarunu procedūras rezultātā iegūtu tiesības sniegt pakalpojumus 2021. gada pašvaldību vēlēšanās.
"Nekā personīga" vēstīja, ka "SOAAR" tehniskais atbalsts partijai esot izmaksājis vairāk nekā 20 000 eiro, bet politiskais spēks par to neesot samaksājis. Uzņēmuma valdes loceklis Kadžulis apgalvo, ka pakalpojumi no viņa esot prasīti kopš 2011. gada, līdz 2020. gadā viņš atteicis un aicinājis samaksāt. Drīz pēc tam viņam esot sākušās problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm, kas tagad izvērtušās četros kriminālprocesos.
"SOARR" astoņu gadu laikā esot nodrošinājis 47 vēlēšanu procedūras 13 "Vienotības" pasākumos – astoņās kopsapulcēs un piecos Rīgas nodaļas kongresos. Uzņēmējs rēķina, ka tas viņam izmaksājis ap 22 000 eiro. Partija pakalpojumu nav uzrādījusi pārskatos, un tas nav reģistrēts ne kā ziedojums, ne pakalpojums. Partijas deklarācijās no 2014. gada parādās pozīcija – kongresa rīkošanas izmaksas.