ĪSUMĀ:
- Premjere un "Jaunā Vienotība" uzskata – izskanējušie apgalvojumi prasa tūlītēju izvērtējumu.
- Siliņa pieprasīs informāciju no valsts drošības iestādēm, aicinās ģenerālprokuroru pārbaudīt izskanējušo.
- Politiskais spēks apņemas darīt visu iespējamo patiesības noskaidrošanai.
Spēcīgie apgalvojumi prasa tūlītēju izvērtējumu
Siliņa norādīja, ka vēlēšanu procesa nodrošināšanā iesaistītā IT uzņēmuma pārstāvis Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" izteicis "ļoti nopietnas apsūdzības par Latvijas Satversmē nostiprināto demokrātisko procedūru ietekmēšanas mēģinājumu, apgalvojot, ka tas noticis pirms 10 gadiem".
Siliņa paziņojumā sociālajos tīklos norādījusi: "Šeit ir jābūt sekām – skaidri un gaiši. Vai nu tā ir bijis, un likuma priekšā ir jāatbild vienam; vai nu tā nav bijis, un likuma priekšā ir jāatbild otram. Ir jāpauž ļoti skaidrs Latvijas konstitucionālo kārtību un drošību aizsargājošo iestāžu viedoklis – jābūt gan vērtējumam, gan rīcībai."
Premjere uzsvēra, ka pieprasīs informāciju no valsts drošības iestādēm, kā arī aicinās ģenerālprokuroru pārbaudīt izskanējušos apgalvojumus. "Mēs aizsargāsim savu demokrātiju," atzīmēja Siliņa.
Tikmēr "Jaunā Vienotība" paziņojumā medijiem norādīja, ka apvienība "kategoriski iestājas par tiesiskas un demokrātiskas valsts principiem un uzskata, ka šobrīd publiskajā telpā izskanējušie apgalvojumi pieprasa tūlītēju reakciju no visām vēlēšanu procesā iesaistītajām iestādēm un drošības dienestiem".
"Jaunā Vienotība" atzīmēja, ka uzņēmuma SIA "SOAAR" valdes locekļa Kadžuļa publiski paustie apgalvojumi ir nopietnas apsūdzības par Latvijas Satversmē nostiprināto demokrātisko procedūru ietekmēšanas mēģinājumu. "Šādi apgalvojumi būtiski grauj jebkādu sabiedrības uzticību godīgai, tiesiskai un demokrātiskai vēlēšanu sistēmai, tādēļ ir nepieciešama nekavējoša šo apgalvojumu padziļināta pārbaude un vēlēšanu procesa uzraugošo iestāžu izmeklēšana, lai novērstu jebkādas šaubas par vēlēšanu rezultātu leģitimitāti vai sauktu pie atbildības personas, kas prettiesiski ir iejaukušās vēlēšanu procesā un rezultātos," norādīts partiju apvienības paziņojumā.
Politiskais spēks apņemas darīt visu iespējamo patiesības noskaidrošanai
Partija "Vienotība", kas ir daļa no partiju apvienības, noraida, ka būtu veikusi kādas darbības, kuras varētu tulkot kā spiediena izdarīšanu pret uzņēmējiem. "Nav zināmi apsvērumi, kāpēc šādas pretenzijas parādījušās tieši šobrīd un ar mediju starpniecību. Informējam, ka SIA "SOAAR" nav vērsies pie partijas "Vienotība" par jebkādām nenokārtotām saistībām. Ne pirms gada, ne diviem. Tikai šobrīd – īsi pirms vēlēšanām un ar mediju starpniecību," teikts "Jaunās Vienotības" paziņojumā medijiem.
"Demokrātija un tiesiskums ir mūsu partiju apvienības, kā arī kopumā sabiedrības pamatvērtības, tādēļ mēs esam mobilizējušies, lai darītu visu iespējamo apdraudējuma novēršanai un patiesības noskaidrošanai," norādīja partijas "Vienotība" ģenerālsekretāre Signe Jantone.
Siliņa vērsa uzmanību uz to, ka arī tagad Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu procesā par Latvijas vēlēšanu integritāti "nedrīkst būt nekādu šaubu ne tagad, ne jebkurā citā laikā".
"Gan Latvijas valsts pārvalde, gan sabiedrība kopumā ir smagi strādājusi un nesusi upurus, lai mums būtu brīvas un godīgas vēlēšanas. Nav pieļaujami nekādi mēģinājumi prettiesiski ietekmēt vēlēšanu procesu vai nepamatoi graut sabiedrības uzticību mūsu valsts demokrātiskajām procedūrām," paziņojumā norādījusi Siliņa.
KONTEKSTS:
Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma "SOAAR" vadītājs Renārs Kadžulis Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" apgalvoja, ka 2014. gada Saeimas vēlēšanu laikā toreizējais "Vienotības" ģenerālsekretārs Artis Kampars aicinājis vēlēšanu programmatūras nodrošinātāja vadītāju viltot vēlēšanu rezultātus.
TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka "Vienotība" astoņus gadus bez maksas izmantojusi IT uzņēmuma "SOAAR" veidoto sistēmu vēlēšanām kongresos.
"SOAAR" figurē krimināllietā par iespējamu Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) budžeta līdzekļu izkrāpšanu lielos apmēros, kurā prokuratūra cēlusi apsūdzības bijušajai CVK priekšsēdētājai Kristīnei Bērziņai, diviem citiem komisijas darbiniekiem un "SOAAR" pārstāvim. KNAB vērtējumā, šīs personas, iespējams, veica darbības, lai konkrētais informāciju tehnoloģiju uzņēmums iepirkuma sarunu procedūras rezultātā iegūtu tiesības sniegt pakalpojumus 2021. gada pašvaldību vēlēšanās.
"Nekā personīga" vēstīja, ka "SOAAR" tehniskais atbalsts partijai esot izmaksājis vairāk nekā 20 000 eiro, bet politiskais spēks par to neesot samaksājis. Uzņēmuma valdes loceklis Kadžulis apgalvo, ka pakalpojumi no viņa esot prasīti kopš 2011. gada, līdz 2020. gadā viņš atteicis un aicinājis samaksāt. Drīz pēc tam viņam esot sākušās problēmas ar tiesībsargājošajām iestādēm, kas tagad izvērtušās četros kriminālprocesos.
"SOARR" astoņu gadu laikā esot nodrošinājis 47 vēlēšanu procedūras 13 "Vienotības" pasākumos – astoņās kopsapulcēs un piecos Rīgas nodaļas kongresos. Uzņēmējs rēķina, ka tas viņam izmaksājis ap 22 000 eiro. Partija pakalpojumu nav uzrādījusi pārskatos, un tas nav reģistrēts ne kā ziedojums, ne pakalpojums. Partijas deklarācijās no 2014. gada parādās pozīcija – kongresa rīkošanas izmaksas.