ĪSUMĀ:
- Ir arī citi veidi, kā ar viltu tikt pie Covid-19 sertifikāta. Par vienu radās aizdomas ārstei Ventspilī.
- Viņas praksē vairāki pozitīvi Covid-19 testi, visi no vienas "Bior" laboratorijas.
- Izrādās, var atnākt ar svešām siekalām, jo neviens nepieskata parauga savākšanas mirkli.
- "Aizliegtais paņēmiens" secina, ka tā tiešām ir, un tiek pie viltus pārslimošanas sertifikāta.
- "Bior" sola caurumu aizlāpīt un pārbaudīt paraugus.
- Ārsti uzsver – nonākot slimnīcā, labāk atzīties, ka nav potēts vai pārslimojis. Tas var ietekmēt zāļu izvēli.
LTV raidījuma "Aizliegtais paņēmiens" operācijas "Viltus sertifikāti" pilnais video:
Kā izbēgt no vakcinācijas, bet tikt pie sertifikāta? Ir aizdomas, ka tas notiek arī ar pārslimošanas sertifikātiem, kas ir derīgi sešus mēnešus. LTV raidījuma uzmanību saistīja vairākas sakarības, ko "Aizliegtais paņēmiens" uzzināja Ventspils pusē.
Operācija "Viltus sertifikāti". Lasi arī:
Raidījums runāja ar kādu vīrieti, kurš vēlējās palikt anonīms: "Izslimošanas sertifikātus dala pa lielam pa labi, pa kreisi, un šobrīd jebkurš to var dabūt, un kārtība ir vienkārši drausmīga, un neviens nevar pateikt, kad kaut kas mainīsies."
Lūgts pastāstīt, kā tas notiek, viņš skaidroja: "Cilvēks, kurš ir vesels, sameklē kādu cilvēku, kurš ir saslimis. Tas cilvēks, kurš ir saslimis, iespļauj trauciņā, un [veselais] to trauciņu aiznes "Bior" nodot, un tur var dabūt pēc tam [apliecinājumu], ka viņš ir slims. Respektīvi, atzinumu. Pēc tam ģimenes ārsts viņam saka, sēdiet mājās, ārstējieties, kad jūs esat vesels, ejiet pārbaudīties vēlreiz. Ja viņš ir vesels, tad…"
Viņš turpināja: "Es zinu, ka tā cilvēki čupām dara, man radi pat tā dara, un es esmu vienīgais no radiem vakcinējies, un es esmu sašutis."
Aizdomas, ka kaut kas nav tīrs, radās arī vienai no Ventspils ģimenes ārstēm.
Viņa "Aizliegtajam paņēmienam" atklāja: "Bija pirmais pacients, uz kuru... es vēl neko. Jā, kovida pacients, un es tā neiedziļinājos pat, kur ir nodota tā analīze. Man atnāk e-veselībā paziņojums, ka ir pozitīvs gadījums, un darām. Es zinu, ka šī paciente ir tā, kura nav vakcinējusies un kura nav vēlējusies vakcinēties. Un, sākot ar 10. datumu, kad tuvojās tas 15. novembris, kad vajadzēs sertifikātus, tad man parādījās vēl viens, kuram arī tā kā pēkšņi nogurums, tā kā kas. (..) Viņš ir aiznesis uz "Bior" nodot siekalu testu. Tad parādījās nākošā dienā atkal jauns gadījums. Atkal cilvēks, kurš nav vakcinējies un kuram, nu, tāds iespaids, ka vajadzīgs šis pārslimošanas sertifikāts."
Viņai šādi pacienti šobrīd ir seši, kurus vieno "Bior" nodotie paraugi Ventspilī un iepriekš nevēlēšanās vakcinēties.
Ārste norādīja: "Pirms testa viņi principā neviens man nezvanīja, neinformēja par to, ka ir saslimšanas simptomi. Normāli cilvēks, ja viņš saslimst, viņš man zvana, stāsta, ko man tagad darīt, un tad mēs tālāk dodam informāciju, kur zvanīt, kur pierakstīties uz testu. Šeit cilvēkiem viss bija skaidrs, kas ir jādara. (..) Ļoti daudzi pat nezina, kur viņa atrodas. Interesanti, ka šie visi cilvēki visu to jau zina, kur ir jāiet, kur ir jāved, kam ir jādod. (..) Un viņiem pat nav jautājumu. Viņi tikai pazvana man un painformē, ka ir Covid-19 pozitīvs tests."
Ģimenes ārste turpināja: "Zvanīju uz mūsu Ventspils SPKC [nodaļu] vadītājai. Viņa arī teica, ka esot no vēl kāda ārsta informācija, ka, iespējams, kaut kas nenotiek tā, kā vajag, tieši ar šo laboratoriju."
"Aizliegtais paņēmiens" nolēma šo informāciju pārbaudīt, ja jau tik viegli un absolūti bez maksas var iegūt pārslimošanas sertifikātu uz pusgadu. Un dabūt ''pozitīvas'' Covid-19 siekalas tagad, kad katru dienu saslimušo skaits ir ap tūkstoti, varētu nebūt liela problēma. Raidījums sāk meklēt, bet intereses pēc vēl piezvana kā klienti uz pašu "Bior" Ventspilī.
"Bior" konsultatīvā tālruņa pārstāvis: "Principā, ja jūs uz vietas šo siekalu testu veicat, jūs paņemat to paraudziņu, ārā uzreiz piepildiet un atdodiet. Nu, tā nav, ka jūs atvedat no mājām, ja, vai kā, nu... tad principā nevajag, tad arī siekalu tests der, un tad arī tiek piešķirts sertifikāts. Tā kā, jā, uz vietas taisa šeit. (..) Nu, ne gluži iekšā spļaujat tur, bet izejiet vienkārši ārā un tur tā kā saspļaujat."
Tātad spļaut trauciņā ir jāiet ārā, un – atšķirībā no Rīgas "Bior" – te neviens to neuzrauga.
Nacionālajā veselības dienestā (NVD) apliecināja, ka pozitīvs "Bior" siekalu testa rezultāts ir pamats sertifikāta iegūšanai, bet, piemēram, "Gulbja laboratorijas" kioski, kuros cilvēks siekalas nodod attālināti – nē.
NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga teica: "Nevar nodot tajā aparātā un saņemt sertifikātu, jo nav iespējas pārliecināties, ka cilvēks savas siekalas ir nodevis; ka viņam nav stāvējis kāds blakus, kurš saslimis un viņa vietā nodevis siekalas. Cilvēks veic testu laboratorijā un, ja viņš atbilst visiem šiem kritērijiem un ir pozitīvs, laboratorija šo faktu ievada e-veselībā, un uz tā pamata sertifikācijas sistēma paņem datus no e-veselības. Ja šādi dati ir ievadīti, tad viņš automātiski piedāvā cilvēkam uzģenerēt pārslimošanas sertifikātu tajā brīdī, kad viņš pieslēdzas portālam."
Tātad vajadzētu tam strādāt, tāpēc "Aizliegtais paņēmiens" turpināja meklēt Covid-19 pozitīvas siekalas no tuvākiem un mazāk tuvākiem cilvēkiem, kas diemžēl šobrīd ar Covid-19 slimo. Pirms braukt uz Ventspili – ātrais tests, vai siekalas ir ar pozitīvu rezultātu.
Vairāki paraugi neder, tie ir negatīvi, lai gan pirms dažām dienām bijuši vēl pozitīvi. Un, tas, izrādās, esot vakcinācijas efekts.
Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska norādīja: "Loģiski, tāpēc jau mēs arī vakcinējamies. Jo tad, kad vakcinēts cilvēks inficējas, viņam darbojas gan šūnu imunitāte, gan antivielas, un viņu abu šo imūnās sistēmas ceļu momentāls uzdevums ir bloķēt infekciju. (..) Ja viņš nevairojas, cilvēkam netiek vairāk viņa šūnas visā organismā inficētas, un slimība beidzas, kā arī tas infekciozitātes periods ir daudzkārt īsāks. Un arī vīrusa apjoms, ko šāds vakcinēts cilvēks varētu izdalīt, ir daudzkārt mazāks, nekā tas ir nevakcinētam cilvēkam, kas slimo pēc pilnas programmas."
Raidījumam galu galā tomēr izdevās tikt pie kāda pavisam svaiga parauga. Antigēnu tests saka: paraugs ar pozitīvu Covid-19 infekciju.
"Aizliegtais paņēmiens" ar paraugu dodas uz Ventspili
Ierodoties "Bior" paraugu nodošanas filiālē Ventspilī "Aizliegtajam paņēmienam" līdzi ir Covid-19 pozitīvas siekalas un persona, kurai šobrīd nav nekāda sertifikāta. Vai tiešām neviens neskatīsies, kurš un kādas siekalas nodod, ja jau te par tām dod sertifikātu?
Kliente: Labdien! Sakiet... gribētu nodot siekalu testu.
"Bior" darbiniece: Skolnieks?
Kliente: Nē, es pieaugušais.
"Bior": Aizpildīsiet, saspļausiet un tūliņ nesiet atpakaļ.
Kliente: Cik daudz tur jāspļauj?
"Bior": Nu, kādi 2 centimetri virs tās iezīmes.
Kliente: Labi, paldies!
Saņemot trauciņu, tiešām nevienu neinteresē, kas tajā tiek spļauts. Varbūt pat trauciņu varam paņemt līdzi uz mājām un atvest. Un varot pat arī tā...
Cits klients: Sveicināti! A, sakiet, es varu priekš mammas dabūt to trauciņu?
"Bior": Nu ja, nu ja, bet tā kā jau bija jāiespļauj.
Klients: Sakiet, uzreiz ir jāizpilda? Es pats varu atvest to trauciņu?
"Bior": Līdz 12 katru darba dienu ir, ja?
Klients: Aha, katru dienu līdz 12. Ok, bet tā drīkst darīt? Tas nekas?
"Bior": Nu, ja mamma nav spējīga uz šejieni atnākt, viņa ir stipri…
Klients: Nē, es vienkārši brīnījos, ka visi iet kaut kur.
"Bior": Nē, tie ir skolnieki.
Klients: A, viņi tā drīkst, ja?
"Bior": Jā.
Klients: Labi, paldies.
Jāmaksā par šo pakalpojumu nav. Valsts samaksās.
Tikmēr iepriekšējā kliente ar iepriekš sagatavoto paraugu nodod to "Bior". Pēc aptuveni 12 stundām atnāk "Bior" laboratorijas atbilde: Covid-19 pozitīvs. Tas nozīmē, ka būs kādu laiku jāpasēž mājās, bet tas arī nozīmē, ka būs sertifikāts un varēs pavisam mierīgi iekļauties visā sabiedriskajā dzīvē.
Aizlāpīs caurumu
Jā, iespējams, šādu viltus ceļu izmantojuši citi, turklāt daudzi, kas šobrīd sertifikātu jau lieto. "Aizliegtais paņēmiens" par šo Ventspils caurumu steidzami ziņo "Bior" laboratorijas vadībai. Reakcija – šo caurumu taisīs ciet.
"Bior" direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa norādīja: "Visticamāk, ka pirmais, ko mēs darīsim, pārtrauksim ņemt no pieaugušajiem siekalu paraugus tur, kur nevar klāt stāvēt. Ja jūs sakāt, ka krāpnieku ir tik daudz... Un tā jau faktiski vienīgā faktiski reakcija, ko darīsim. Mēs pārtrauksim strādāt ar pieaugušajiem, kuriem ir vajadzīgs tests."
Valciņa atzina, ka nereti arī pašiem jau iepriekš radušās aizdomas, ka krāpniecība notiekot, jo īpaši gadījumos, kad siekalu paraugus nodod uzņēmumu darbinieki kolektīvi.
"Piemēram, ja jums pēkšņi vienā kolektīvā saslimuši pieci cilvēki reizē. Vai, piemēram, cilvēks… ir arī bijuši gadījumi, kad zvana viņa darba devējs un saka – kaut kas nav tīrs: atnāca priecīgi, visi laimīgi, saka, ka viņi esot slimi."
Bet to varot izmeklēt, izmantojot DNS analīzes, un visu pozitīvo siekalu paraugi viņiem esot saglabāti.
"Mēs pozitīvos paraugus glabājam pilnīgi visus. Visi pozitīvie paraugi ir mūsu rīcībā. Mēs piepirkām saldētavas klāt. Mīnus 80 grādos [glabājas]. Visi pozitīvie paraugi pieejami. Ja ir aizdomas, tos var celt augšā, var salīdzināt ar tā cilvēka citiem paraugiem, ja tādi ir bijuši," sacīja Valciņa.
Viņa turpināja: "Es teikšu, ka krāpnieku šobrīd ļoti daudz. Pat tad, kad jūs skatāties aci pret aci, viņš var samainīt mēģeni, ko iepriekš kaut kur dabūjis. Tā jau nav, ka to nevar nošmaukt. Un katram tiešām, katram policistu blakus nevar pielikt. Pārbaudīsim pamazām visus paraugus. Nu, redzēs, kā mums ar šo pirmo partiju ies. Es drīzāk teiktu, ka tiem cilvēkiem ir šobrīd iespēja atnākt un pieteikties, ka tie bija viņu neīstie paraugi; jo labāk, ka viņi paši atnāk un mēs atsaucam pozitīvo rezultātu, nekā viņiem to dara policija."
Pēc veiktā eksperimenta savu pozitīvo testa paraugu atsauca arī "Aizliegtais paņēmiens". Tas tagad ir anulēts, bet, ja raidījums tā nedarītu, par šādu rīcību un par viltus sertifikāta esamību ir ieviesta kriminālatbildība. Pat ja tas nav pirkts.
Gan "Bior", gan policijā aicina cilvēkus atzīties, kurš varbūt sertifikātu nopircis, kurš ieguvis kā citādi. Pirmkārt, lai neriskētu ar savu veselību un varētu patiešām vakcinēties, un, otrkārt, lai izbēgtu no kriminālatbildības.
Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska pauda: "Šiem cilvēkiem jāpiesakās, jāraksta iesniegums. To var darīt gan pie mums, gan arī tuvākajā policijas iecirknī. Daudzi policijas vadītāji ir aicinājuši un izteikušies par šo iespēju, un arī daudzi cilvēki to ir izmantojuši."
Savukārt Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja priekšniece Inga Meikšāne sacīja: "Ja mēs runājam par 275. panta trīs prim pantu, tad cilvēku atbrīvos no kriminālatbildības nepārprotami, tikai te es gribētu pievērst uzmanību tam, ka viņam ir pašam jānāk ar šādu atklājumu, ar šādu atzīšanos, ka viņš ir [sagādājis] viltotu vakcinācijas sertifikātu, nevis tad, kad mēs jau aizturam to sertifikāta ievadītāju vai pseidoinjekcijas ievadītāju un tad, kad viņam vairs nav kur sprukt."
Bet Bauska uzsvēra: "Ja persona aktīvi sadarbosies ar izmeklēšanu, nav izslēgts, ka varbūt jau šis iesniegums tiks pievienots jau esošajiem kriminālprocesiem pret jau zināmiem starpniekiem vai medicīnas darbiniekiem, un ir iespēja atbrīvot no soda. (..) Ko var izdarīt izmeklētājs ar prokurora piekrišanu vai arī prokurors vai tiesa."
Meli var nākt gaismā un krietni kaitēt
Ja ne, tad viltotais sertifikāts var nākt gaismā vai nu, piemēram, ja tiek aizturēts kāds tā pārdevējs un viņš, aizstāvot sevi, sāk dalīties, kam tos pārdevis, vai arī tas atklājas citā veidā.
Bauska skaidroja: "Cilvēks jau ir slimnīcā un ir ļoti smags stāvoklis vai arī ir skaidrs, ka būs smagi, un, komunicējot ar ārstējošajiem ārstiem, tad arī tas nāk gaismā. Vai nu mums paziņo ārsti, ārstniecības iestāde vai arī pats cilvēks informē. Ir bijuši diemžēl tādi gadījumi, ka šis cilvēks aiziet ar Covid-19. Nu, tas ir smagi."
Un, pat ja cilvēks visu noliedz, bet policijai ir aizdomas, tad policija sūta cilvēku uz analīzēm. Vakcinējies, izslimojis vai arī ne – to varot konstatēt un pierādīt.
Te talkā nākusi Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska.
Policijas pārstāvis Pēteris Bauska skaidroja: "Mēs esam konsultējušies ar Zavadskas kundzi un sadarbojušies. Tieši pateicoties viņai tiks arī ieviests šis mehānisms."
Zavadska norādīja: "Jā, pēc analīzēm, pēc imūnās sistēmas atbildes mēs varam pateikt, vai cilvēks ir ticies jau kādreiz ar antigēnu. Šajā gadījumā ar antigēnu domājot, vai nu viņš ir slimojis, vai viņš ir bijis vakcinēts. Un ar Covid-19 mums ir iespēja atšķirt vakcinācijas rezultātā radušās antivielas un slimošanas [rezultātā radušās]."
Viņa turpināja: "Un arī antivielas ir dažādas ticamības pakāpes, dažādas metodes, gan neitralizējošās, gan vienkāršās, gan saistošās antivielas. To viennozīmīgi ir tiesīga darīt un ar visaugstāko ticamības rezultātu ir Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija. Un ar viņiem tad arī policija sadarbojas."
Citas – privātās laboratorijas – var sniegt, iespējams, ieskatu, bet drošam pierādījumam kalpotu tieši valsts laboratorijas atzinums.
"Ja mums ir pamatotas aizdomas, mēs uzreiz ņemam šos izmeklējumus un sūtām uz references laboratoriju. Tas viss ir apmaksāts, valsts apmaksāts un tā tam būtu jābūt. Un vēl... runājot par viltotiem sertifikātiem, runa nav tikai par kriminālatbildību un par augstāku iespēju saslimt ar Covid-19, bet arī par situācijām slimnīcā, kad tiek maldināts ārstējošais personāls un līdz ar to cilvēks, iespējams, var nesaņemt precīzu terapiju. Un, proti, ja cilvēks nav vakcinējies, un ārsti to precīzi zina, tad..."
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja Dace Žentiņa skaidroja: "Tad mēs varam apsvērt tā saucamo monoklonālo antivielu ievadīšanu un mēģināt pacientu pasargāt jau agrīnā slimības stadijā ar specifiskām antivielām tieši pret SARS-CoV-2 vīrusu, tātad pret "Spike" proteīnu ir šīs antivielas, un vakcinētiem savukārt mēs šos medikamentus īsti neievadām."
Viņa turpināja: "Protams, antivielas mēs neievadām visiem pacientiem, kas nonāk pie mums, jo tur ir zināmi kritēriji, kad šīs antivielas ir indicētas un kad nav indicētas, un turklāt šīs antivielas ir pietiekami dārgas. (..) Visa pasaule šobrīd lieto antivielu kokteiļus, un ne vienmēr ir iespējams šīs antivielas dabūt pietiekami lielā daudzumā."
Bet, ja cilvēks un sertifikāts melo, tad slimību var ielaist.
Žentiņa norādīja: "Protams, jo ātrāk viņš to pasaka, jo labāk. Jo šīs pašas manis minētās monoklonālās antivielas iespējams ievadīt praktiski līdz septītajai slimības dienai. (..) Tāpat arī, ja mēs runājam par "Remdesivir", tātad šo pretvīrusu medikamentu, kuru mēs joprojām tā kā lietojam, arī šo medikamentu mēs varam ievadīt līdz septītajai slimības dienai. Nu, līdz ar to mēs varam kļūdīties medikamentu izvēlē."