Precizējums
Ziņas virsrakstā un tekstā precizēts, ka uzbrukums ir viena no policijas izmeklētajām iespējamā nozieguma versijām.
ĪSUMĀ:
- Naktī uz piektdienu Tukumā pie sava dzīvokļa aizdedzināts vīrietis, kurš guvis smagus apdegumus.
- Iespējamā uzbrukumā cietis arī viņa draugs, abi vīrieši dzīvoja kopā.
- Viņi jau iepriekš saņēmuši draudus, bet Tukuma policija atteikusies ierosināt kriminālprocesu.
- Valsts prezidents un citas amatpersonas aicina izvērtēt, vai notikušais nav uzskatāms par naida noziegumu.
- Valsts policijas vadlīnijās secināts, ka Latvijā nav skaidru kritēriju naida noziegumu identificēšanai.
Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un vairākas citas amatpersonas aicina izvērtēt, vai notikušais nav uzskatāms par naida noziegumu, jo tas, iespējams, noticis homofobisku motīvu vadīts.
Savstarpēja cieņa, iecietība un brīvība ir vērtības, kas veido mūsu sabiedrības drošības un attīstības pamatu. Mums kopīgi jārūpējas, lai novērstu naida veicināšanu un diskrimināciju sabiedrībā. Nežēlīgais noziegums Tukumā ir rūpīgi jāizmeklē un vainīgajiem jāsaņem sods.
— Krišjānis Kariņš (@krisjaniskarins) April 24, 2021
Policija veiks ekspertīzes
LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka" vēsta, ka cietušie ir Artis Jaunkļaviņš un Normunds Kindzulis. "Cietušajiem priekšā smags ārstēšanās un rehabilitācijas process, tāpēc aicinām ikvienu palīdzēt abiem nelaimē nonākušajiem puišiem, ziedojot līdzekļus viņu ātrākai atlabšanai," pēc palīdzības vēršas "Mozaīka".
Cietušajiem priekšā smags ārstēšanās un rehabilitācijas process, tāpēc aicinām ikvienu palīdzēt abiem nelaimē nonākušajiem puišiem, ziedojot līdzekļus viņu ātrākai atlabšanai.
— MOZAIKA (@lgbt_mozaika) April 24, 2021
Ziedojumu konts: Dace Jaunkļaviņa, LV81HABA0551021048529
Mērķis: Arta un Normunda atlabšanai pic.twitter.com/50wa4I65s7
"Divi vīrieši ir guvuši apdegumus, ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 13. nodaļas par noziedzīgu nodarījumu pret personas veselību. Šobrīd notiek aktīva izmeklēšana.
Tiek izmeklētas vairākas iespējamās versijas, tiks veiktas arī vairākas ekspertīzes. Izmeklēšanas interesēs šobrīd nedrīkstam sniegt citu papildinošu informāciju," sarunā ar Latvijas Radio pavēstīja Valsts policijas pārstāve Dace Kalniņa.
Valsts policija noraida izskanējušo informāciju, ka uz iesniegumiem par draudiem dzīvībai vai veselībai netiek reaģēts un tie netiek izmeklēti, policija pret tiem attiecas ļoti nopietni.
Saistībā ar traģisko notikumu Tukumā: pic.twitter.com/heFWl2766t
— Valsts policija (@Valsts_policija) April 24, 2021
TV3 raidījums “Degpunktā” ziņoja, ka iespējamais uzbrukums noticis piektdien agri no rīta, kad Normunds atgriezies no nakts maiņas. Normunds un Artis ir pazīstami jau vairākus gadus, abu darbs ir saistīts ar medicīnu.
Draudēja noslīcināt vietējā ezerā
“Viss sākās ar to, ka Normundam draudēja viņu nogalināt. Lai mēs izvācamies no dzīvokļa un ejam uz citu pilsētu dzīvot. Piedraudēja, ka viņu nogalināšot, noslīcināšot vietējā ezerā," raidījumam "Degpunktā" stāstīja cietušais Artis.
Normunds vērsies policijā ar iesniegumu par draudiem dzīvībai, bet Tukuma policija atteikusies ierosināt kriminālprocesu. "Policija uzskatīja, ka tas nekas nav, un izbeidza krimināllietu," stāstīja Artis.
Nākamajā dienā uzbrucēji esot nogrūduši Normundu pa trepēm, bet viņš vairs nav vērsies policijā, jo sapratis, ka no tā nebūs nekādas jēgas.
"Degpunktā" ziņo, ka ceturtdien noticis atkārtots uzbrukums, bet Normunds aizsargājies un uzbrucējiem sejā iepūtis asaru gāzi no baloniņa. Uzbrucēji aizbēguši, bet naktī, iespējams, sagaidīja Normundu un atriebās viņam, aizdedzinot ar degmaisījumu.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) vēsta, ka piektdien plkst. 04.24, ierodoties notikuma vietā daudzdzīvokļu ēkā Tukumā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja divus apdegušus, cietušus cilvēkus. Notikušā apstākļi bija ļoti neskaidri, tāpēc nekavējoties tika pieprasīta Valsts policijas klātbūtne. Uguns liesmas jau bija nodzēstas un gaitenī valdīja spēcīgs sadūmojums. Ugunsdzēsēji glābēji abus cietušos nogādāja līdz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnai.
Naids pret gejiem
Cietušais vīrietis Artis sazinājies ar "NTZ" un uzbrukumā vainojis kādu vīrieti, kurš abiem cietušajiem "uz savu iedomu pamata vai homofobisku motīvu vadīts" esot vairākkārt draudējis un pieprasījis vienā dzīvoklī dzīvojošajiem jauniešiem "aizvākties no pilsētas".
Naktī uz piektdienu vienam no vīriešiem noticis uzbrukums, Arta draugs Normunds apliets ar degšķidrumu un aizdedzināts, stāstījis cietušais, kurš pats savukārt guvis apdegumus, cenšoties apdzēst draugu. Smagāk cietušais vīrietis ticis nogādāts Apdegumu centrā Rīgā, kur viņš ar 85% ķermeņa apdegumiem ievietots reanimācijā. Tur nonācis arī Artis, kurš arī guvis apdegumus.
"Mēs par šiem draudiem ziņojām gan policijai, gan arī kaimiņa darbavietai, bet nekāda reakcija jau nesekoja… Bija jāsagaida, lai cilvēks tiek sakropļots vai nogalināts… Un tagad, kā man telefonsarunā atklāja mamma, policija visu virzot tā, it kā draugs būtu gribējis izdarīt pašnāvību," izdevumam izteicies cietušais Artis.
Policija atteikusi ierosināt kriminālprocesu
Valsts policijas Tukuma iecirkņa priekšnieks Janeks Bahs apliecinājis, ka "ugunsgrēkā ir cietušas divas personas", un, lai noskaidrotu notikušā apstākļus, sākts kriminālprocess un notiek izmeklēšana.
"Par iepriekšējiem draudiem varam apliecināt, ka 2020. gada novembrī, tas ir piecus mēnešus pirms šī notikuma, persona bija vērsusies Valsts policijā ar iesniegumu par draudiem dzīvībai un veselībai. Mēs šos iesniegumus vienmēr uztveram ļoti nopietni un rūpīgi izmeklējam. Arī tajā gadījumā tika veikta rūpīga pārbaude. Bet tika pieņemts lēmums atteikt uzsākt kriminālprocesu. Nekādi jauni vai iesniegumi sekojoši no šīs personas netika saņemti," Latvijas Televīzijai stāsta Bahs.
Valsts policija apgalvo, ka iesniegums un tajā paustā informācija tika rūpīgi pārbaudīta, tostarp, veiktas pārrunas ar vairākām personām. "Pārbaudot visu informāciju, tika pieņemts lēmums atteikt uzsākt kriminālprocesu. Pagaidām policija nav guvusi apstiprinājumu, ka šis un 23.aprīļa gadījums ir savstarpēji saistāms," teikts Valsts policijas paziņojumā.
Valsts prezidents Egils Levits uzsvēris, ka naidam Latvijā nav vietas. "Ja apstiprināsies, ka Tukuma noziedznieka motivācija ir bijusi naids pret kādu sabiedrības daļu, tad tas pastiprina viņa vainu. Latvijas sabiedrības vērtība ir iecietība, un šāda naida izpausme vienlaikus ir noziegums pret sabiedrību," norāda Levits.
Naidam Latvijā nav vietas. Ja apstiprināsies, ka Tukuma noziedznieka motivācija ir bijusi naids pret kādu sabiedrības daļu, tad tas pastiprina viņa vainu. Latvijas sabiedrības vērtība ir iecietība, un šāda naida izpausme vienlaikus ir noziegums pret sabiedrību.
— Egils Levits (@valstsgriba) April 24, 2021
Nav skaidru kritēriju naida noziegumam
Valsts policijas vadlīnijās par naida noziegumu identificēšanu un izmeklēšanu secināts, ka jēdziens “naida noziegums” nav ietverts Latvijas normatīvajā regulējumā. Krimināltiesību speciālisti jēdzienu "naida noziegums” saprot kā noziedzīgus nodarījumus, kas paredzēti Krimināllikuma 71.pantā (Genocīds), 71.1pantā (Aicinājums uz genocīdu), 78.pantā (Nacionāla, etniska un rasu naida izraisīšana), 149.1pantā (Diskriminācijas aizlieguma pārkāpšana), 150.pantā (Sociālā naida un nesaticības izraisīšana), un jebkuru citu noziedzīgu nodarījumu, kurš izdarīts rasistisku, nacionālu, etnisku vai reliģisku motīvu dēļ (Krimināllikuma 48.panta pirmās daļas 14.punkts).
Naida noziegums
Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību birojs sniedz šādu “naida nozieguma” definīciju:
A) jebkurš noziedzīgs nodarījums, tostarp noziegums pret personu vai īpašumu, kad cietušais, vieta vai nozieguma mērķis ir izvēlēti pēc to faktiskās vai šķietamās saiknes, atbalsta, piederības vai dalības grupā, kas definēta B daļā;
B) grupa var balstīties uz tās locekļu reālu vai šķietamu rasi, nacionālo vai etnisko izcelsmi, valodu, ādas krāsu, reliģiju, dzimumu, vecumu, fizisko vai garīgo invaliditāti, seksuālo orientāciju vai citu līdzīgu pazīmi
Valsts policija atzīst, ka krimināltiesību teorijā nav noteikti kritēriji, pēc kuriem naidu varētu norobežot no neapmierinātības, nomāktības, izmisuma, sarūgtinājuma, bailēm, šausmām, vilšanās, skumjām, aizvainojuma, dusmām, niknuma, nicinājuma, sašutuma, nepatikas, riebuma, pretīguma, skaudības vai pat greizsirdības.
Naids var noteikt cilvēka uzvedību
"Jebkurš no šiem pārdzīvojumiem var kļūt par noziedzīga nodarījuma rašanās iemeslu. Naids citu līdzīgu negatīvu jūtu spektrā ieņem vietu, kurai raksturīga lielāka ļaunuma un nelabvēlības pakāpe. Līdz ar to naidam ir liela cilvēka uzvedību determinējošā spēja. Respektīvi, naids ar lielāku varbūtību var noteikt cilvēka uzvedību, ar kuru viņš vērsīsies pret to, attiecībā uz ko viņš izjūt naidu," rakstīts Valsts policijas vadlīnijās „Naida noziegumu” identificēšanai un izmeklēšanai.
"Neraugoties uz to, ka naids ir liels cilvēku motivējošs spēks, naids kā noziedzīga nodarījuma motīvs nav iekļauts nevienā Krimināllikumā paredzētā noziedzīga nodarījuma sastāvā kā obligāta sastāva pazīme."
Aicinājumu izmeklēt, vai Tukumā notikušais nav uzskatāms par naida noziegumu, paudušas arī vairākas citas valsts amatpersonas, piemēram, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Saeimas deputāte Marija Golubeva, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule, kā arī LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka".