Viesnīcas ir viena no tām nozarēm, kas Covid-19 izplatības un ierobežojumu dēļ cietusi visvairāk. Dažām no tām apgrozījums krities pat par 90%.
Pašlaik tiek izstrādāts valsts pasūtījums viesnīcām, lai tajās varētu izmitināt kaut daļu ar Covid-19 saslimušo.
“Mēs gribam sagatavot tādu kā gatavu rīku, gatavu programmu, lai nepieciešamības gadījumā to varētu iedarbināt. Daļai no šiem cilvēkiem, kas ir kontaktpersonas vai saslimuši tādā vieglākā formā, kad nav nepieciešams stacionēties, tad ir grūti mājās distancēties. Tiek apdraudēti ģimenes locekļi,” skaidroja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”).
Viesnīcās varētu palikt cilvēki, kas slimo ar viegliem simptomiem un citkārt ārstētos mājās. Tāpat to varētu darīt tie, kuriem jāievēro pašizolācija vai kas atzīti par kontaktpersonām. Palikšana viesnīcā būtu ieteicama, ja dzīvesvietā atrodas cilvēki, kas ir riska grupās un no viņiem nav iespējams distancēties.
Liela daļa viesnīcu par izmitināšanu jau aptaujātas, un interese bijusi liela. Viesnīcas būtu gatavas palīdzēt, norādot, ka tas būtu pat abpusēji izdevīgi.
“Dienā mēs pārdodam kādas 15–16 istabas, kas ir mazs noslodzes procents. Kādi četri procenti,” atklāja “Radisson” mārketinga vadītājs Jānis Priede.
“Mums tīklā ir 13 viesnīcas, un tikai piecas strādā. Līdz ar to pārējās ir, un ja ir vajadzība, tās ir gatavas uzņemt,” sacīja SIA “Mogotel” valdes priekšsēdētāja Jeļena Stirna.
Pašlaik viesnīcas strādā ar zaudējumiem, un daudz iespēju tām nav.
Inficēto izmitināšana varētu segt vismaz daļu no kārtējiem izdevumiem, teic uzrunāto viesnīcu pārstāvji.
“Ja tas būs kaut kāds apjoms, kaut vai 20–30 istabas dienā, tas jau ir kaut kas šobrīd viesnīcām. Tas palīdzētu segt vismaz tekošās izmaksas, jo šobrīd viesnīcas strādā ar zaudējumiem,” paskaidroja Stirna.
Īpašu grūtību izmitināt saslimušos nebūtu, jo jau tagad ir izstrādāti nepieciešamie rīcības plāni, ja viesnīcā uzturas kāds Covid-19 pozitīvs.
KONTEKSTS:
Līdz ar strauju Covid-19 izplatību Latvijā tiek prognozēts Covid-19 stacionēto pacientu skaita pieaugums. Tāpēc nolemts laiku visās slimnīcās ierobežot plānveida pakalpojumus stacionārā un dienas stacionārā.
Tāpat rudenī valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā ir stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt. Un valdība decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – jāievēro “2+2” princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.