Ungārijas valdības preses dienestā norādīja, ka šāds lēmums sniedz valsts iestādēm un policijai papildus pilnvaras, kā arī ļauj šajos rajonos ievest armijas spēkus.
Tāpat Ungārija paziņojusi par plāniem būvēt vēl vienu žogu uz robežas ar Rumāniju.
Otrdien Ungārijā spēkā stājās jauni, stingrāki noteikumi, kas ļauj apcietināt migrantus, kas valstī ierodas nelegāli. Jau pusnaktī, stājoties spēkā jaunajam patvēruma meklētāju plūsmas ierobežošanas likumam, policija aizzīmogoja robežas šķērsošanas punktu, kuru iepriekš bija izmantojuši desmitiem tūkstoši imigrantu.
Dienas vidū situācija kļuva saspringta. Vairāki simti cilvēku drūzmējās pie sētas, daži meklēja vietas, kur varētu izkļūt tai cauri, citi sāka sēdošo streiku, protestā aizsviežot prom pārtiku un ūdens pudeles.
Pierobežā jau notikuši arī pirmie aresti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, kas paredz kriminālatbildību par nelegālu robežas šķērsošanu. Piemēram, par žoga sagriešanu un bojāšanu aizturēti 60 cilvēki.
Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants
Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.
Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.
Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.
Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.
***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.
Tikmēr Latvijas kaimiņvalsts Lietuva pauda gatavību bēgļu pieplūduma gadījumā uz laiku atjaunot kontroli uz robežas. Tā paziņoja Lietuvas iekšlietu ministrs, taču premjers Aļģirds Butkēvičs vēlāk pauda, ka šāda iespēja patlaban netiek izskatīta.
Milzīgā patvēruma meklētāju pieplūduma dēļ arī Vācija uz vairākiem mēnešiem apturējusi Šengenas līguma darbību un atjaunojusi robežkontroli. Berlīnes piemēram drīz vien sekoja Austrija, Čehija un Slovākija, un arī Polija.
Ziņots, ka pēdējos mēnešos Eiropu ir pārsteigusi bēgļu krīze, kuru uzskata par lielāko kopš Otrā pasaules kara beigām. Vācija vien rēķinās, ka tā šogad saņems miljonu patvēruma meklētāju pieteikumu.
Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers rosināja Eiropas Savienības valstīm uzņemt 160 000 bēgļus, kurus jāsadala visām ES valstīm. Latvijai ir paredzēts uzņemt 776 bēgļus, taču koalīcijas partijas nespēj vienoties par atbalstu tam.