Maskava, kas atbalsta prezidenta Bašara al Asada režīmu, miera laušanā apsūdz ASV, kuras pamiera laikā īstenojušas uzlidojumus Sīrijas dienvidos un satriekušas Asada spēkus.
Vašingtona apgalvo, ka ir notikusi kļūda un tās mērķis ir bijušas teroristiskā grupējuma “Islāma valsts” pozīcijas.
Pamiers Sīrijā spēkā stājās tieši pirms nedēļas, 12.septembrī, ar nosacījumu, ka visas puses, arī Krievija un tās atbalstītais Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīms, kā arī Asada opozīcija pilnībā pārtrauc karadarbību uz septiņām dienām un šajā miera periodā ļauj teritorijā ienākt humānās palīdzības sniedzējiem.
Ja miers noturas nedēļu, tad iesaistītie vienojas par kopīgu cīņu pret teroristiem, tajā skaitā pret grupējumu „Islāma valsts” jeb “Daīš” un bombardē viņu pozīcijas.
Taču incidents, kas noticis sestdien, 17.septembrī, uguni ir uzšķīlis no jauna. ASV īstenojušas gaisa triecienu Sīrijā uz dienvidiem no Deirezoras pilsētas, kurā, kā apgalvo Vašingtona, bombardētas “Daīš” pozīcijas, taču izrādās, tās esot piederējušas Sīrijas armijai, un bojā gājuši vismaz 60 Sīrijas armijas karavīri.
Krievija reaģēja zibenīgi, izplatot paziņojumu, ka sasauc ārkārtas ANO Drošības padomes sanāksmi, un, ja amerikāņu īstenotie gaisa triecieni notikuši kļūdas dēļ, tad tas ir tāpēc, ka ASV atteikušās saskaņot savu rīcību ar Krieviju.
Vēlāk Krievijas Ārlietu ministrijā paziņoja, ka nemiernieku pārkāpumu dēļ Sīrijas valdības spēkiem esot “bezjēdzīgi” vienpusēji atbalstīt pamieru.
Asada administrācija izmantojusi vēl stiprākus vārdus, norādot, ka, iespējams, ASV savu rīcību koordinējusi ar “Daīš”, paudusi prezidenta Bašara al Asada pārstāve Bouthaina Shābana.
„Notikumi ir rādījuši, ka, iespējams, starp teroristiem „Daīš” un ASV notiek saskaņotas darbības, lai vērstos pret Sīrijas armiju. ASV lidmašīnas ir apšaudījušas mūsu armiju krietnu brīdi, sistemātiski, un tad, kad “Daīš” okupēja kalnu, kur iepriekš atradās Sīrijas armija, ASV lidmašīnas pārtrauca bombardēšanu. Ir jautājums, kā tas varēja notikt?” sacīja Shābana.
ASV norāda, ka izmeklē notikušo, bet ar secinājumiem nesteidzas. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs visai asi norādīja, ka arī Krievija no savas puses nepilda vienošanos, jo arvien nav pārliecinājusi Asadu atvērt ceļus humānajai palīdzībai.
„Ir pāragri pieņemt jebkādus lēmumus, mums ir jāuzzina precīzi fakti, kurš bombardēja, kā. Manuprāt, kritiski svarīgi ir, lai krievi ir daudz nopietnāki šajā situācijā un panāk to, ka Asada režīms atbrīvo ceļus humānās palīdzības kravām. Tām vajadzēja sākt plūst jau trešdien, tagad, kad runājam, ir svētdiena, un joprojām nekas nenotiek,” pauda Kerijs.
“Tāpēc tā vietā, lai sasauktu ANO Drošības padomi, sapulces, pēc tam, kad viņi ir bombardējuši skolas, civiliedzīvotājus, slimnīcas, vajadzētu beidzot nolaisties uz zemes un panākt to, ka šis pamiers strādā,” uzsvēra Kerijs.
Francijas, kas atbalsta koalīcijas uzlidojumus Sīrijā, ārlietu ministrs Žans Marks Ero pavēstījis, ka par spīti ASV veiktajiem uzlidojumiem Sīrijas valdība ir pirmā, kas vainojama pamiera laušanā.
Kurš veicis uzlidojumus jau tā saplosītajai Sīrijas ziemeļu pilsētai Alepo, pagaidām plašāk neizpauž. Visu svētdienu turpinājušās sīvas kaujas starp valdības opozīciju un Bašara al Asada armiju. Līdz ar to pamiera līgums būtībā ir lauzts.