Šīs nedēļas sākumā netālu no Lībijas krastiem avarēja laiva ar vairākiem simtiem bēgļu, kas nedrošajā peldlīdzeklī mēģināja sasniegt Eiropas krastus. Šajā negadījumā dzīvību zaudēja aptuveni 400 cilvēku.
19.aprīlī saņemta kārtējā traģiskā ziņa. Kā paziņojusi Itālijas krasta apsardze, pagājušajā naktī aptuveni 200 kilometru attālumā no lampedūzas salas ir apgāzusies kārtējā afrikāņu bēgļu laiva, uz kuras atradušies no 500 līdz 700 cilvēkiem. Ir uzsākta plaša glābšanas operācija, kurā piedalās gan Itālijas un Maltas krasta apsardzes un kara flotes kuģi, gan civilie kuģi. Līdz šim ir izdevies izglābt vien 28 cilvēkus.
Izdevums „Times of Malta” ziņo, ka kuģis apgāzies pēc tam, kad bēgļi esot sākuši strauji pārvietoties pa klāju, cenšoties pievērst garām braucoša kuģa uzmanību. Kā paziņojušas Itālijas krasta apsardzes amatpersonas, tuvāko stundu laikā īpaša uzmanība tiks pievērsta bojā gājušo meklēšanai.
Šīs nedēļas incidenti kārtējo reizi ir aktualizējuši jautājumu par bēgļu drošību, kā arī Eiropas Savienības (ES) lomu šīs problēmas risināšanā. Ne reizi vien tiek norādīts, ka
lēmums pārtraukt Itālijas bēgļu glābšanas operāciju „Mare Nostrum”, tā vietā izveidojot ES robežu kontroles aģentūras „Fronteks” patruļu misiju „Trriton” ir izrādījies neveiksmīgs.
Turklāt ES bieži vien tiek vainota par koordinētas politikas trūkumu bēgļu jautājumu risināšanā. Pašlaik ES šai misijai ik mēnesi tērē vien nepilnus trīs miljonus eiro un Itālijas varas iestādes ir aicinājušas steidzamības kārtā spriest par šī finansējuma palielināšanu, jo, faktiski, lielākais glābšanas darbu slogs gulstas tieši uz itāļu robežsardzes pleciem. Vienlaicīgi tiek norādīts, ka pašreizējās programmas finansēšanā piedalās vien 22 no 28 ES dalībvalstīm.
Tā, piemēram, Lielbritānija no dalības šajā misijā ir atteikusies, apgalvojot, ka nelegālo imigrantu glābšana tikai palielina bēgļu skaitu.
Statistika liecina, ka nedēļas laikā Itālijas piekrastē vien ir izglābti aptuveni 10 000 bēgļu. Starptautiskā Migrācijas organizācija norāda, ka šāds straujš bēgļu skaita pieaugums skaidrojams gan ar nemierīgo situāciju Zimeļāfrikā, gan ar salīdzinoši labajiem laika apstākļiem Vidusjūrā.
Vienlaicīgi tiek norādīts, ka kopš gada sākuma Vidusjūrā dzīvību ir zaudējuši jau aptuveni tūkstoš nelegālo imigrantu. Salīdzinājumam pagājušā gada pirmajos četros mēnešos šis skaitlis nepārsniedza simtu.
Starptautiskās palīdzības organizācijas prognozē, ka bēgļu laivu skaits turpmāk tikai pieaugs, aicinot starptautisko sabiedrību, īpaši Eiropas valstis, aktīvāk iesaistīties bēgļu glābšanā un izrādīt lielāku solidaritāti kontianenta dienvidu valstīm bēgļu izmitināšanā.