Sīrijā notiek rietumvalstu un opozīcijas neatzītas vēlēšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 6 mēnešiem.

Sīrijā, autoritārā prezidenta Bašāra al Asada kontrolētajā valsts daļā, trešdien, 13.aprīlī, notiek parlamenta vēlēšanas. Gan miera procesā iesaistītās rietumvalstis, gan Sīrijas opozīcijas pārstāvji vēlēšanas sauc par fikciju, kas grauj Ženēvas miera sarunas. 

Tikmēr drošības situācija Sīrijā atkal pasliktinās, un apdraudēts ir arī trauslais daļējais pamiers, kas tika noteikts februāra beigās.  

Pat ierobežotajā video materiālu klāstā no trešdien notiekošajām vēlēšanām Sīrijā redzamas iezīmes tam, kas liek rietumvalstīm un Sīrijas opozīcijām to dēvēt par totālu fikciju. Bašara al Asada ģīmetne sveic katru vēlētāju, kuru jau tā retajās rindās redzami Sīrijas autoritārajam prezidentam lojālo bruņoto spēku karavīri.

Nav runas arī par starptautiskajiem novērotājiem un starptautiskās sabiedrības lomu šo vēlēšanu demokrātiskuma uzraudzībā kopumā. Vienlaikus jāatzīst, ka Bašaram al Asadam netrūkst arī atbalstītāju. Galvenokārt tradicionāli šiītu – alavītu apdzīvotajās valsts daļās.

“Esam atnākuši vēlēt, jo tas ir mūsu patriotiskais pienākums,” apgalvo viena no prezidenta atbalstītājām, jurisprudences studente Fatima ez Zahāra.

“Mēs arī vēlamies, lai ļaudis zinātu, ka par spīti karam, mēs turpinām dzīvi un ievēlēsim jaunu parlamentu, apliecinot mūsu demokrātisko sistēmu. Ceram, ka jaunie pārstāvji pievērsīsies pašreizējām rūpēm, jo īpaši studentiem, kas beidz mācības, bet nevar atrast darbu,” turpina studente.

Savukārt vidusskolēns Jazans Fahs saka: “Mans balsojums ir kā lode ienaidniekam. Esmu šeit, lai turpinātu pretošanos, kas ilgusi piecus gadus. Esmu šeit, lai atbalstītu Sīrijas arābu armiju.”

No rietumvalstu skatu punkta raugoties, šajās vēlēšanās Bašars al Asads izveido savu kabatas parlamentu, kurš darbosies kā viņa kontrolēta automātiska vēlēšanu mašīna.

Vienlaikus faktiski tiek stiprināti arī viņa varas pamati, pat par spīti Ženēvas sarunās pārstāvētās opozīcijas un ietekmīgāko rietumvalstu nepārprotamam vēstījumam – Asadam ir jādodas prom un Sīrijas nākotne ar viņu nav iedomājama.

Oficiālā Damaska notiekošo interpretē gluži citādi, sakot, ka parlamentārās vēlēšanas ir valsts konstitūcijā noteikts process, kas nav nekādi saistāms ar sarunām Ženēvā.

Sīrijas parlamentā ir 250 deputāti. Uz šīm vietām vēlēšanās pretendē trīsarpus tūkstoš kandidātu. Vēlēšanu iecirkņi atvērti 12 no 14 Sīrijas provincēm. Neviena vēlēšanu iecirkņa nav “Islāma valsts” pilnībā kontrolētajā Rakas provincē valsts ziemeļdaļā, kā arī ar “Al Qaeda” saistītās ''Nusras'' frontes kontrolētajā Idlibas provincē. Rezultāti tiek solīti jau ceturtdien, 14.aprīlī.

Tikmēr Francija, kas ir viens no skaļākajiem Bašara al Asada un viņa sabiedrotās Irānas politiskajiem oponentiem Sīrijas konfliktā, brīdinājusi, ka šībrīža trauslais pamiers draud sabrukt.

Daļējs pamiers vai tā sauktā vardarbības pārtraukšana tika noteikta februāra beigās. Lai gan pilnībā militārās darbības nebeidzās, tomēr ievērojami samazinājās civiliedzīvotāju upuri un parādījās iespēja sniegt humāno palīdzību.

Vardarbības atjaunošanās vēl vairāk pasliktinās humāno situāciju valstī, kur karš prasījis simtiem tūkstošu iedzīvotāju dzīvības un licis bēgļu gaitās doties, pēc dažām aplēsēm, pat pusei no valsts 23 miljoniem iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti