LTRK biedru aptaujā no 255 respondentiem lielākā daļa jeb 57,6% norādīja, ka situācija ir riskanta un mūsu valstī būtu jāuzņem pēc iespējas mazāk sveštautiešu. Savukārt 27,5% pauda viedokli, ka bēgļu skaitam jābūt proporcionāli samērīgam ar citām valstīm. Taču 14,9% respondentu uzskata, ka lielāks bēgļu skaits Latvijai ir nevis risks, bet gan iespēja, ko var izmantot.
Savukārt, vērtējot iespējamo imigrantu ietekmi uz Latvijas ekonomiku un darbaspēku tirgu, 61,2% respondentu bija skeptiski, paužot viedokli, ka imigranti radīs papildu liekus izdevumus valstij. Pozitīvi situāciju vērtē 23,1% atbilžu sniedzēju, norādot, ka šis ir potenciāls darbaspēka avots, bet 15,7% - bēgļi situāciju mainīt kopumā nemaz nevar.
Jautājot, vai uzņēmēji ir gatavi imigrantus izmantot kā darbaspēku savos uzņēmumos, 28,2% atbildēja apstiprinoši, bet 71,8% pauda negatīvu nostāju.
“Lai arī publiskajā telpā izveidojušās divas nometnes, kur vieni ir kategoriski pret bēgļu uzņemšanu, bet citi savukārt solidarizējas ar Eiropu un piekrīt, ka jāpilda apņemšanās un uzliktās kvotas, uzņēmēji ir tie, kuri skatās reāli. Ja darbaspēka trūkums ir tas, kas neļauj normāli attīstīties, tad imigranti, iespējams, to var aizpildīt, tādējādi noņemot no valsts milzīgos tēriņus, kā arī palielinot tautsaimniecību kopumā,” komentē LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Tas, ka gandrīz trešdaļa uzņēmēju paudusi gatavību pieņemt imigrantus darbā, ir spēcīgs signāls, ka darbaspēka problēmas arvien pieaug, ko veicina gan emigrācija, gan mirstības rezultātā zaudētie cilvēki, norāda Endziņš.
Bēgļu pabalsti citās ES valstīs
Igaunija
Pirmajam ģimenes loceklis 90 eiro mēnesī
Otrajam ģimenes loceklim 72 eiro vienu reizi
Ēdināšana izmitināšanas centros netiek nodrošināta
Pieaugušais bezdarbnieks – 90 eiro mēnesī
Pabalsts īrei - 486 eiro mēnesī
Vienreizējs pabalsts dzīvokļa īrei - 1170 eiro
Pārcelšanās uz sociālo māju – 2430 eiro
Ģimene (2+2) 432 eiro mēnesī
Lietuva
Pabalsts 10 eiro mēnesī
Pabalsts pieaugušajiem 265,20 eiro mēnesī
Vienreizējs pabalsts dzīves uzsākšanai 456 eiro
Pieaugušo pabalsts izmitināšanas centrā 72,20 eiro mēnesī
Ģimenēm (2+2) 204 eiro mēnesī
Vācija
Pabalsts 352 eiro apmērā mēnesī (var maksāt arī mantās)
Ēdināšanas pabalsts
Pabalsts pieaugušajam 399 eiro mēnesī +mājokļa apmaksai
Ģimenes pabalsts (2+2) 1188 eiro mēnesī
Tiesības saņemt sociālos pabalstus
Lielbritānija
Sākumā pabalstu nemaksā
Pabalsts vienai personai 50,82 eiro nedēļā
Pārtika izmitināšanas centros
Tādi paši pabalsti kā vietējiem iedzīvotājiem
Malta
Pabalsts 4,66 eiro vienu reizi dienā
Pabalsts par bērnu 2,33 eiro dienā
Pabalsts 4,08 eiro dienā
Tāpat LTRK rosina jau savlaicīgi domāt par latviešu valodas apmācībām, tādējādi palīdzot bēgļiem integrēties gan darba tirgū, gan sabiedrībā kopumā.
LTRK apvieno visu tautsaimniecības nozaru mikro, mazos, vidējos un lielos uzņēmumus. Tajā apvienojušies vairāk nekā 1400 uzņēmumus un vairāk nekā 50 uzņēmēju biedrības. LTRK individuālo biedru – uzņēmumu – apgrozījums 2013.gadā pārsniedza 13,5 miljardus eiro.
Vēstīts, ka Latvija paudusi gatavību brīvprātīgi uzņemt kopumā 531 personu no 120 000 bēgļu, kas atrodas Grieķijā un Itālijā. Plānots, ka pirmie bēgļi Latvijā varētu nonākt ziemas beigās.
Valdība 29.septembrī konceptuāli vienojās, ka bēgļu integrāciju Latvijā koordinēs Labklājības ministrija kopā ar Nodarbinātības valsts aģentūru. Darba grupas gala ziņojums būs 30.novembrī.