Pēc Eiroparlamenta deputātes Ivetas Grigules pret balsojuma jautājumā par cīņu ar Krievijas propagandu, Ministru prezidents Māris Kučinskis pauda – partija ir gatava šķirties no Grigules.
"Droši varu sacīt, ka vismaz partijas vadības līmenī valda vienprātība par viņas iespējamo izslēgšanu," 29.novembra beigās sacīja premjers Māris Kučinskis (ZZS).
Kopš šī paziņojuma pagājis vairāk nekā mēnesis. Grigule savu balsojumu pašas pārstāvētajai Zemnieku savienības Rīgas nodaļai pagaidām skaidrojusi tikai pa telefonu, bet partijas vadītājs norāda – visticamāk, jautājums par Grigules izslēgšanu partijas valdē pati netiks ierosināts.
"Nav jēgas viņu man likt LZS valdes jautājumā skatīt, jo pilnīgi skaidrs, ka viņu neizslēgs," stāsta Brigmanis.
"Mans, kā valdes priekšsēdētāja viedoklis: es, protams, tā nerīkotos, un tāds mans balsojums nebūtu. Bet ir partijas biedri, kas uzskata, ka balsojums bija saistīts kopā ar virkni fiksētu momentu tajā tekstā un nekorekti tas jautājums ir ticis pasniegts (..) Nodaļas viedoklis ir viņu neizslēgt," atzīmē Brigmanis.
Partijas Rīgas nodaļa, kuras biedre ir Grigule, skaidru atbildi par viņas nākotni nesniedz, norādot – eiroparlamentārietes skaidrojumus nepieciešams dzirdēt klātienē, bet tas būšot iespējams tikai janvāra beigās, tātad – divus mēnešus pēc pretrunīgi vērtētā balsojuma. "Mans viedoklis ir tāds, ka viņu ir jāuzklausa. Es vairāk bāzējos uz to, ka nav jāizslēdz, bet balsojums var būt nodaļā," norāda LZS Rīgas nodaļas vadītājs Valdis Veinbergs.
LZS valde, visticamāk, nebalsos par @IvetaGrigule izslēgšanu, jo partijas Rīgas nodaļa sliecas neatbalstīt šādu lēmumu. pic.twitter.com/gsRB3zPno2
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) January 2, 2017
Vēl novembra sākumā atsevišķi Latvijas Zaļās partijas biedri pauda, ka teju izslēgts no partijas esot Jūrmalas mērs Gatis Truksnis, kurš, par spīti kratīšanai viņa kabinetā un pretēji partijas lūgumam, atkārtoti kandidēja uz Jūrmalas domes priekšsēdētāja amatu, kurā arī tika ievēlēts. Partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars gan toreiz norādīja, ka līdz galam pieņemts šis lēmums vēl neesot.
Tagad Tavars atzīst – partijas valde lēmusi par Trukšņa izslēgšanu. "Es pats nepiedalījos attālinātajā balsojumā. Valdes locekļi veica attālinātu aptauju, ir protokols par to, un tagad ir jāprecizē, vai Jūrmalas nodaļa uztur savu aktuālo iebildumu vai neuztur. Pirms svētkiem bija ziņa, ka uztur, bet tā būs paša Trukšņa kunga izšķiršanās," pauda Tavars.
Latvijas Zaļās partijas Jūrmalas nodaļa partijas valdi ar savu un arī Trukšņa nostāju iepazīstinās otrdien, un pagaidām to neatklāj. Ja nodaļa lūgs uzņemt Truksni atpakaļ partijas rindās, partijas dome lems, vai aicināt partijas valdi pārskatīt lēmumu par izslēgšanu.
Politologs Ivars Ījabs norāda, ka atsevišķu Zaļās partijas biedru vēlme noturēt Truksni ZZS ir saprotama viņa ieņemamā amata dēļ.
"Savukārt Grigules kundzes stāsts ir krietni īpašs (..) acīmredzot tur ir runa par publiskā telpā neizskanējušām lietām, kuru dēļ Grigules kundze ir tik ārkārtīgi svarīga ZZS," saka Ījabs.
Jau ziņots, ka EP pērn beigās balsoja par rezolūciju, kas paredz cīņu ar Krievijas un teroristu propagandu. Līdzās vēl diviem Latvijas eiroparlamentāriešiem - Andrejam Mamikinam un Tatjanai Ždanokai - arī Grigule balsoja pret rezolūcijas pieņemšanu.
Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) iepriekš paziņoja, ka norobežojas no Grigules balsojuma.