Savā tvītā ministre pateicas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas fondam un norāda, ka vēl gan ir jāatrod donors.
Nauda Baibas rēķina apmakai ir atrasta, paldies @Aslimnica fondam. Šobrīd viss atkarīgs vai būs donors un izpratne par orgānu ziedošanu
— Anda (@andacaksa) November 17, 2016
“Šī ir ziedojumu nauda, bet [finanšu ministre] Dana Reizniece-Ozola visu pārējo summu, kas vēl būs vajadzīga, sola atrast valsts kapitālsabiedrībās,” atklāja Čakša.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta Fonda izpilddirektors Normunds Beļskis aģentūrai LETA apliecināja, ka nauda 104 000 eiro apmērā tiks ņemta no fonda, un tie ir sabiedrības saziedotie līdzekļi, kas palika pāri no asinsvadu ķirurga Jāņa Rozentāla ārstēšanas.
"Lai noņemtu spriedzi sabiedrībā un glābtu Baibas dzīvību, pieņemts lēmums ārstēšanās izmaksu segšanai. Mums bija palikuši pāri 104 000 eiro no līdzekļiem, kas bija saziedoti daktera Rozentāla ārstēšanai. Kopumā daktera Rozentāla ārstēšanai tika savākti aptuveni 160 000 eiro, taču viņa stāvoklis progresēja un nebija nepieciešama aknu transplantācija," paskaidroja Beļskis.
Baiba Barone jau divus mēnešus atrodas Tartu slimnīcā. Viņai ir smagi aknu bojājumi, un tās ir nepieciešams pārstādīt.
Ārstēšanās laikā rēķins ir sasniedzis 100 000 eiro. Taču viņas ģimenei šādas naudas nav. 50 000 eiro Baibas operācijai jau iepriekš saziedoja atsaucīgi cilvēki, taču slimnīcas rēķins bija divreiz lielāks.
Ziedojumu vākšana turpinās
Latvijas ierēdņi tagad vēlas Baibu pārvest atpakaļ uz Latviju, uz Austrumu slimnīcu, lai viņa orgānu gaidītu šeit. Baiba un viņas mamma ceturtdien, 17.novembrī, saņem daudz telefona zvanu no Latvijas. Līdz ar ziņām, ka nauda atrasta, nācis piedāvājums atgriezties Rīgā.
“Ja Rīgā spēs nodrošināt identisku ārstēšanu, varam braukt uz Rīgu. Bet gala lēmums jāpieņem ārstiem. Konsīlijam,” saka Baibas mamma.
Taču joprojām zināms, kas segs turpmākos izdevumus, tāpēc portāls ziedot.lv turpina līdzekļu vākšanu.
Pirmo reizi mūžā vadītāja Rūta Dimanta uzrakstījusi personīgu vēstuli valsts prezidentam un katram Saeimas deputātam, aicinot ziedot Baibai.
“Patriotisms nav vārdi, patriotisms ir darbi. Nožēlojami ir atrunāties – tiesību normas tā neparedz. Kas tad rada tās normas? Eiropas Savienība? NATO? Krievija? Mēs paši radām. Un tāpēc stāsts par Baibu ir stāsts par mums katru,” uzsver Dimanta.
Veselības ministrija iepriekš solīja, ka transplantācijas sāksies no šī gada vidus. Trīs dienas pirms 1.jūlija nu jau jaunā ministre Čakša parakstīja grozījumus, ka transplantācija sāksies ar nākamā gada 1.janvāri. Bet septembra beigās seko nākamie grozījumi, kas Baibas un citu likteni izlemj vienā teikumā “ Skaitli 2017. aizstāt ar skaitli 2018.”.
Arī šis termiņš var mainīties, ja neizpildīsies iecerētais plāns par naudas palielināšanu veselības aprūpei.
“Mēs mainām lēmumus, atliekam un pārliekam. Ar vienu knipi! Tinkš, pēc gada. Tā nevar. Ja te būtu labs jurists, par šo gan ar valsti var tiesāties!” uzskata Dimanta.
Tikmēr Baibai tagad pats būtiskākais ir atrast donoru. Viņas aknas bojājumi ir tik plaši, ka mammas aknas daivu pārstādīt nevar, lai gan viņa pirmā pieteicās kļūt par donoru meitai.
Diemžēl Baibai der tikai tāds donors, kam konstatēta smadzeņu nāve un kurš dzīves laikā ir piekritis orgānu pārstādīšanai vai kura tuvinieki neiebilst.
Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija liecina, ka jau pirms mēneša Rīgā bija donors Baibai, bet piederīgie neļāva viņa orgānus pārstādīt. Donora atrašana vienmēr ir ļoti jūtīgs, smags un ētisks jautājums. Jābūt asins grupu un daudzu citu parametru saderībai. Pat tad, ja tā ir, vēl jāpārliecina piederīgie. Orgānus Baibai meklē gan Igaunijā, gan Latvijā. Līdz ar to jebkurā brīdī arī jebkuram no mums ārsts teikt – jūsu tuvinieku diemžēl vairs nevar glābt. Vai viņš būtu iebildis, ja viņa orgāni tiktu pārstādīti, lai ļautu dzīvot Baibai?
Latvijas Transplantācijas centra pārstāvis transplantologu un "Balttransplant" vadītājs Jānis Jušinskis Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pastāstīja, ka šobrīd Latvijā nieru transplantēšanu gaida mazāk par 40 pacientiem, vēl septiņi cilvēki gaida sirds transplantāciju. Citu transplantācijas programmu Latvijā nav, tāpēc centra rīcībā precīzu datu nav, bet Jušinskis pieļāva, ka vēl 20 – 30 cilvēki gaida aknu transplantāciju , “noteikti ir arī, kam plaušas vajag”.
Viņš atzina, ka situācija ar donoriem arī ir mainīga, pēdējā laikā no tuviniekiem ārsti saņēma vairāk atteikumu, bet pērn bija 90% piekrišana.