Rīdziniekam vēl nav pat 30 gadu, bet jau veiktas arī vairākas sirds operācijas. Viņam gripa sākās ar neciešamām galvas sāpēm un temperatūru, kas nākamajā dienā jau sasniedza 41 grādu. "Ātrajai palīdzībai" viņš zvanīja divas reizes. Pirmo reizi viņu konsultēja par to, kādas zāles jālieto. Ieteica medikamentus - "Ibumetin" un sīrupu bronhiem. Pēc trim dienām, kad temperatūra nemazinājās un viņš zvanīja otrreiz, ieteica vērsties slimnīcā. Darba dienas vakarā viņš pats devās uz tuvāko slimnīcu – Gaiļezeru. Ārsts uzklausīja, bet neuzņēma.
"Pateica, lai dodos prom, jo es esmu infekciozs. Un, ka man jādodas uz Latvijas Infektoloģijas centru. Es arī devos, viens pats, tāds nekāds, ar taksometru, samaksāju 10 eiro, tur mani uzreiz pielika pie sistēmām un atklāja abpusēju plaušu karsoni un gripu. Un plašu karsonis bija šīs gripas izraisītas komplikācijas," stāstīja vīrietis.
Gaiļezera slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs atzīst, ka dežūrārsta rīcība, aizraidot pacientu, bija pareiza. "Tieši tajā brīdī mums bija 60 citi pacienti. Mēs nevaram viņus apdraudēt ar vienu infekciozu pacientu," skaidroja Višņakovs.
Jautāts, vai tā ir normāla prakse slimnīcā - cilvēkam ar augstu temperatūru likt saukt taksometru, Višņakovs noteica: "Tā ir viņa izvēle, kā viņš tur nokļūst. Protams, ja pacienta dzīvība ir apdraudēta, tad mēs neatsakāmies, paši pārvedam, nodrošinām šo transportu, šis nebija tas gadījums."
Gaiļezerā uzskaita katru gadījumu, kad pacientiem atsaka. No 1. janvāra atteikts jau 280 pacientiem, kuri nosūtīti pie ģimenes ārsta, ķirurga vai cita speciālista. Aptuveni reizi nedēļā tur vēršas arī kāda dzemdētāja. Viņas nosūta uz Stradiņiem vai Rīgas Dzemdību namu.
Arī ''ātrā palīdzība'' ir pārbaudījusi abas sarunas ar jauno vīrieti. Dispečers un konsultējošais ārsts neko nav pārkāpis. "Ne visos gadījumos brigādei ir jābrauc, šajā situācijā nekāda atteikuma nebija, tas bija drīzāk konsultatīva rakstura zvans," teica Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.
Augsta temperatūra, arī 41 grāds, neesot iemesls stacionēšnai, un gripa jāārstē mājās, izsaucot ģimenes ārstu. "Iespējams, daudzi pacienti to nezina un tāpēc nevēršas pie ģimenes ārsta, bet ir ļoti labi un iedarbīgi medikamenti tieši pret gripu, kas jāsāk lietot jau tajā pašā dienā vai vēlākais nākamajā. Un tos izraksta ģimenes ārsts," teica Bukša.
Pacients gan apšauba ģimenes ārsta spēju palīdzēt viņam šajā gadījumā. "Ja es tīri fiziski no gultas nevarēju izkāpt? Man abas plaušas sāpēja. Kāds ģimenes ārsts? Es pat tīri fiziski nevaru viņu sešos no rīta dabūt vai septiņos, astoņos vakarā," teica vīrietis.
Arī "ātrās palīdzības" mediķi ir novērojuši, ka viņiem strauji pieaug izsaukumu skaits tieši vakarpusē, kad ģimenes ārsti beidz darbu. Un sestdienās, svētdienās, kad doktorāti nestrādā vispār. ''Ātrie'' brauc tikai pie tiem gripas slimniekiem, kam jau sākušās komplikācijas. Šajā gripas laikā dienā tādi esot aptuveni 30 izsaukumi visā valstī. Ja pacients būtu minējis, ka viņam bez temperatūras ir arī grūtības elpot un ir operēta sirds, brigāde pie viņa noteikti dotos.
Tagad vīrietis turpina ārstēties ambulatori, viņam joprojām ir slimības lapa un darba nespēja. Viņš vērsies arī Veselības inspekcijā, lūdzot pārbaudīt šo riņķa danci.