Bēgļu ierašanās faktu @ltvzinas apstiprināja IeM valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane. https://t.co/OdP8ILOdxo
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) February 6, 2016
Piektdien, 5.februārī, vēlu vakarā ES pārvietošanas programmā uz Latviju no Grieķijas pārvietotas sešas personas, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība. Kā ziņo LTV krievu redakcija, saskaņā ar Iekšlietu ministrijas informāciju, patvēruma meklētāji ieradušies Rīgā ar plānotu lidojumu no Grieķijas. Lidojumu apmaksā Starptautiskā Migrācijas organizācija.
Uz Latviju pārvietotas divas ģimenes no Sīrijas un Eritrejas - kopumā seši cilvēki, tai skaitā divi pirmskolas vecuma bērni. Personas Latvijā ielidoja vēlā piektdienas vakarā, neilgi pirms pusnakts un patlaban atrodas Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Muceniekos.
Kā sestdien, 6.februārī, īpaši sarīkotā preses brīfingā atklāja IeM valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane, visiem patvēruma meklētājiem esot profesionāla izglītība: viens vīrietis esot drēbnieks-dizaineris, otrs specializējies viesnīcu sfērā. Savukārt sievietes esot friziere un medmāsa. Viens no vīriešiem pārvalda angļu valodu.
Kā uzsvēra Ilze Pētersone-Godmane, konkrētie patvēruma meklētāji izteikuši vēlmi doties un palikt Latvijā, te integrēties un apgūt valodu.
Pēc ierašanās Latvijā, atbilstoši starptautiski noteiktajām procedūrām un Patvēruma likuma prasībām, Valsts robežsardzes amatpersonas veica sākotnējās darbības, proti, iesniegumu pieņemšanu, personas iepazīstināja ar patvēruma meklētāja tiesībām un pienākumiem patvēruma procedūras laikā, veica sākotnējo aptauju, ievadīja personu pirkstu nospiedumus "Eurodac" sistēmā un izsniedza patvēruma meklētāja dokumentus, informē iekšlietu ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Daiga Holma.
Pēc garā ceļa un nepieciešamo formalitāšu nokārtošanas ģimenēm nedēļas nogalē plānota atpūta, bet jaunnedēļ Valsts robežsardzes amatpersonas turpinās strādāt ar patvēruma meklētājiem un veiks padziļinātas intervijas un nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, lai lietas materiālus varētu nodot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei turpmākām darbībām un lēmumu pieņemšanai par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu. Tāpat pakāpeniski nākamnedēļ darbu ar pārvietotajām ģimenēm uzsāks citas valsts un nevalstiskās institūcijas, kam jānodrošina sociālekonomiskās iekļaušanas pasākumi.
Pēc garā ceļa abas ģimenes lūgušas šobrīd respektēt viņu privātumu.
Vēstīts, ka Latvija paudusi gatavību brīvprātīgi uzņemt 250 bēgļus un vēl 281 patvēruma meklētāju pārvietot no Itālijas un Grieķijas. Kopumā Latvijai paredzēts uzņemt 531 personu no kopumā 120 000 bēgļu, kas atrodas Grieķijā un Itālijā.
Sākotnējais Eiropas Komisijas plāns paredzēja arī pārvietot aptuveni 54 000 bēgļus, kuri atrodas Ungārijā. Taču Ungārija balsoja pret obligātajām bēgļu sadales kvotām, šīs kvotas liktenis pagaidām nav skaidrs. No Ungārijas uz Latviju bija plānots pārvietot vēl 237 cilvēkus.
Patvēruma meklētāju uzņemšanai Iekšlietu ministrija izstrādāja rīcības plānu. Savukārt bēgļu integrāciju Latvijā koordinēs Labklājības ministrija kopā ar Nodarbinātības valsts aģentūru.
Sākotnēji lēsts, ka bēgļu pabalsta lielums būs aptuveni 250 eiro mēnesī, taču vēlāk tas samazināts līdz 139 eiro. Iekšlietu ministrija gan pauda bažām, ka mazais pabalsts varētu bēgļus iedzīt stūrī un apdraudēt mūsu drošību.
Tikmēr Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) veiktajā aptaujā noskaidrots, ka 28,2% biedru būtu gatavi nodarbināt bēgļus savos uzņēmumos, savukārt 23,1% pauda, ka bēgļi varētu pozitīvi ietekmēt Latvijas ekonomiku un darbaspēka tirgu. Taču problēmas var rasties, ja imigranti nezinās vismaz kādu no valodām, kādā runā vairums mūsu valstī.