Teksasas Universitātes asociētais profesors, ārsts Uģis Gruntmanis LTV raidījumā stāstīja par situāciju, kurā esot nokļuvuši divi viņam pazīstami ārsti: “Pirms pāris mēnešiem man viena ārste teica, ka viņa strādā vienā no šīm vertikāli integrētām poliklīnikām, un mani pilnībā nošokēja tas, ko viņa teica.
Šī kompānija ir iepirkusi kaut kādu multivitamīnu un pieprasa, lai katrs ārsts, kas strādā šajā poliklīnikā, izraksta šo multivitamīnu katram pacientam neatkarīgi no specialitātes.
Ja ārsts atsakās, viņam blakus pieliek ārstu - kontrolieri, kas pacientam saka, ka vajag pirkt šo vitamīnu.”
Gruntmanis to vērtē kā augstāko ārsta un medicīnas sistēmas ētikas pārkāpumu. Viņa minētā ārste, kas netika nosaukta vārdā, esot apņēmusies pamest darba vietu, ja aizvien tiks uzspiesta šāda sistēma.
Lūgts atklāt ārstniecības iestādes nosaukumu, Gruntmanis pauda: “Tas ir vienā no receptes ["Recipe Plus" – “Viens pret viens” precizējums] poliklīnikām.”
Arī ministre Čakša nepamatotu zāļu izrakstīšanu pacientam uzskata par ārsta ētikas pārkāpumu: "Mediķu uzdevums ir nozīmēt tikai tādas vielas, kuras nepieciešamas veselības atgūšanas procesā, un šī izvēle nekādā ziņā nedrīkst būt saistīta ar paša ārsta vai kādas citas personas biznesa interesēm."
Veselības ministre aicina iedzīvotājus vai ārstniecības personas, kam ir zināmi reāli gadījumi par nepamatotu piespiedu medicīnas preparātu izrakstīšanu un iegādi, ziņot par to Veselības ministrijai un Veselības inspekcijai, kas ir kontrolējošā institūcija veselības aprūpes kvalitātes jautājumos un veic pārbaudes ārstniecības iestādēs un ārstniecības personu darbā.