Ministrs norādīja, ka lojalitāte Latvijas valstij un nevainojama reputācija Izglītības likumā bijusi ierakstīta jau iepriekš, toties tagad paredzēta skaidra sodīšanas procedūra. Iepriekš esot konstatēti dažādi pārkāpumu gadījumi, bet skolotāji varējuši samaksāt sodu un turpināt izdarīt pārkāpumus. Tagad paredzēts, ka darba attiecības ar šādiem skolotājiem būs jāizbeidz nekavējoties.
“Tā novitāte, kas ir šobrīd iesniegtajos un valdības apstiprinātajos Izglītības likuma grozījumos, ir vienīgi procesuāls skaidrojums, kas notiek, ja tiek konstatēti šo minēto likuma pantu pārkāpumi,” saka Šadurskis.
Ministrs gan nepiemin to, ka grozījumi ļaus atlaist ne tikai par lojalitātes trūkumu, bet tad, ja bērnam mācību procesā tiek veidota "nepareiza attieksme".
Šādā gadījumā skolotāja atlaišana var būt nevis vienkāršota, bet gan krietni sarežģīta, iepriekš norādīja jurists Edgars Pastars. “Ja kāds ir iedomājies, ka šis pants ļaut izbeigt darba attiecības vienkārši, ātri, bez jebkādām pamatošanas sāpēm, tad tas ir maldīgi,” secina jurists.
Turklāt Šadurskis pauda cerību, ka iecerētie grozījumi būs tikai preventīvi: “Ka tas liks vienas otras iestādes vadītājiem aizdomāties, vai ir atbalstāma skolā aģitācija piedalīties paramilitārās nometnēs kādā no kaimiņvalstīm, vai šeit ir vieta ienākt citas valsts propagandai, piemēram, mūsu vēstures stundās.”
Viņš cer, ka neviens netiks atbrīvots no darba, taču pieļauj arī pretējo situāciju.
“Bet, ja kāds turpinās praksi, kas ir vērota dažās skolās, tad mums būs likuma norma, kas ļaus šo lietu atrisināt,” piebilda ministrs.
Jau ziņots, ka valdība otrdien, 4.oktobrī, atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas ļaus nekavējoties izbeigt darba tiesiskās attiecības ar izglītības iestādes vadītāju vai pedagogu, ja "izglītojamajam mācību procesā tiek veidota nepareiza attieksme pret sevi, citiem, darbu, dabu, kultūru, sabiedrību un valsti.”
Jau pirms grozījumu izskatīšanas valdībā izskanēja bažas, ka tie nav nekas vairāk kā ar fobijām apsēstu cilvēku pašizpausme.