Savu vērtējumu tā sola tikai divu mēnešu laikā. Taču vienlaikus NEPLP asi kritizē Saeimas vēlmi iejaukties sabiedrisko mediju saturā, jo trešdien tās komisija plāno vērtēt Pieci.lv rubrikas atbilstību sabiedriskajam pasūtījumam.
Pieci.lv raidījumā «Pieliec punktu» sacensības «Battle Rap» notiek jau vairākus mēnešus.
Kā raksturo radio NABA vadītājs Madars Štramdiers, «turnīrā piedalās jaunie censoņi no Hip Hop un Rap arēnas. Turnīrs izvērsies pēc pilnas programmas un nonācis tur, kur tam bija jānonāk – jauniešiem cenšoties vienam otru pārspēt, vulgaritāte, lamu vārdu izmantošana rīmēs eskalējās ar necerēti lielu jaudu». Pēc Štramdiera vārdiem, raidījumos izskanējuši arī saturiski spēcīgi izvirdumi, ko atzinīgi vērtējuši gan eksperti, gan klausītāji.
Jau 10. jūnijā šis jautājums skatīts Latvijas Radio Programmu direktoru padomes sēdē. Lai izvērtētu valodas ētikas normu ievērošanu LR5 ēterā rīkotajās sacensībās, padome lēmusi izveidot ekspertu komisiju. Tāpat ierosināts LR5 izstrādāt pielikumu Ētikas kodeksam.
Administratīvo lietu sākusi arī sabiedrisko mediju uzraudzības institūcija NEPLP. Tās padomes priekšsēdētājs Ainārs Dimants skaidro, ka Latvijas Radio pieprasīti raidījumu ieraksti un vadības skaidrojums. Kad tie būs saņemti, NEPLP vērtēs, vai raidījumi juridiski atbilduši normatīvu prasībām un vai sākama administratīvā pārkāpuma lieta. Šis process varot aizņemt līdz diviem mēnešiem, stāsta Dimants.
Tieši raidījuma necenzēto leksiku pagājušajā nedēļā pamanījuši arī daži privāto mediju īpašnieki, viņu intereses pārstāvošā Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore Gunta Līdaka, kā arī atsevišķi Saeimas deputāti. Visskaļāk reaģējis Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (Latvijas Reģionu apvienība), kas savu blogu bāzē privātā medija SIA «Radio Boom FM» platformā.
Jautājumu par raidījuma «Pilnīgs vakars» rubrikas «Pieliec punktu!» «atbilstību sabiedriskajam pasūtījumam» trešdien vērtēs arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, kuras loceklis ir arī Kaimiņš. Piedalīties Saeimas komisijas sēdē aicināti arī Latvijas Radio un NEPLP vadības pārstāvji. Viņi sēdi apmeklēt neplāno.
Latvijas Žurnālistu asociācija jau svētdien izplatīja paziņojumu «par politiķu spiedienu uz sabiedriskajiem medijiem». Asociācijas valde, sekojot aktuālajiem notikumiem mediju politikas un mediju regulācijas jomā, pauž satraukumu «par atsevišķu Saeimas deputātu regulāro un neatlaidīgo spiedienu pret Latvijas sabiedrisko mediju vadītājiem un satura veidotājiem».
Līdzīgi Saeimas deputātu rīcību komentē arī sabiedrisko mediju uzraugs NEPLP vadītājs Dimants.
Paziņojumā presei NEPLP norāda, ka «sabiedriskā pasūtījuma izstrāde un izpildes vērtēšana ir NEPLP kā patstāvīgas iestādes kompetences jautājums atbilstoši Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumam un Satversmes 100. pantam».
Sarunā ar Latvijas Radio Dimants izsakās vēl tiešāk: «Saeimas deputātiem ir tiesības visu ko vērtēt, bet jautājums ir par prioritātēm. Zinām, ka pirmajā lasījumā vēl no iepriekšējās Saeimas atrodas grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā par [televīzijas] programmu pamatpaketi kabeļoperatoriem, par [kanālu izvietošanas] secību, arī par satelītapraidi un citu valstu jurisdikcijā esošām televīzijas programmām. Šī Saeima būs nostrādājusi jau veselu gadu, mēs redzam, ar ko tik nenodarbojas Saeima komisijas sēdēs, bet šis NEPLP rosinātais jautājums vairāk nekā trīs gadus ir bez virzības. Kāpēc man mājās LTV1 joprojām ir 84. programma «Baltcom» piedāvājumā? Kurā valstī vēl tā ir? Par to atbildīgs ir likumdevējs, un runa ir par prioritātēm.»
Dimants norāda, ka pašreizējā Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas darbība tuvojas likumpārkāpumam, kāds jau gandrīz pieļauts valsts budžeta pieņemšanas laikā pērn novembrī, kad komisija vēlējusies pārkāpt gan valsts budžeta likumu, gan Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu. «Pēc principa «kas dod naudu, tas pasūta mūziku» pārcelsim naudu, kas paredzēta LR5, pārcelsim kaut kur citur tā, kā mums gribas, nesaskaņojot to ar NEPLP! Tas robežojas, maigi sakot, ar Satversmes 100. panta pārkāpumu,» vērtē Dimants.
Dimants min, ka NEPLP funkcija ir garantēt sabiedrisko mediju neatkarību: «Tas nozīmē – kamēr mēs te būsim, politiķi neplānos sabiedrisko pasūtījumu un nepasūtīs tādā veidā kaut ko!»