Valsts policija ir atklājusi krāpšanas shēmu ar kases aparātiem, kurā ar īpašu programmatūru vairāki negodīgi uzņēmumi nedeklarēja veiktos darījumus un tādā veidā izvairīties no nodokļu nomaksas. Kopumā šādā veidā no uzņēmumu kasēm nelikumīgi izņemti vismaz 1,2 miljoni eiro.
Arī pārdevēja izsniegtais čeks nenozīmē, ka par preci tiek samaksāti nodokļi – tā secinājusi Valsts policija, izmeklējot vismaz 13 uzņēmumu īstenoto krāpšanu.
Krāpniekiem izmantojot sagrozītu kases aparātu programmatūru un pārdevējam nospiežot attiecīgu taustiņu kombināciju, kases operācija netika uzskaitīta, lai gan čeks klientam tika izdots.
Iespēju krāpties ar kases ieņēmumiem ir nodrošinājuši vismaz divi uzņēmumi, kas nodarbojas ar kases aparātu uzstādīšanu un apkalpošanu. Savukārt starp to klientiem ir bijušas gan nelielas tirdzniecības vietas centrāltirgū, gan nelieli veikali un kafejnīcas.
Policijā atzīst, ka šajā gadījumā izmantotā krāpniecības metode ir bijusi līdzīga kā skandalozajā restorānu ķēdes “Gan Bei” lietā. Tiesa, Finanšu policijas pārstāvja Kaspara Podiņa iepriekš teiktais liecina, ka “Gan Bei” krāpnieciskajā shēmā tika apgrozītas ievērojami lielākas summas.
Kases aparātu firmu nelikumīgos pakalpojumus izmantoja tirdzniecības vietas Rīgas Centrāltirgū, ēdināšanas biznesa un citi uzņēmumi. Kopumā policija izņēmusi 32 kases aparātus, un par aizdomās turētajiem atzinusi 19 cilvēkus: sešus kases aparātu uzstādīšanas uzņēmumu darbiniekus un 13 kases aparātu lietotājus. Aizdomās turētajiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.
Kases sistēmas izstrādātājs piedāvāja saviem klientiem zibatmiņas ar ļaunprogrammatūru, kas izstrādāta katram konkrētam kases terminālim atsevišķi. Šāda zibatmiņa maksājusi aptuveni 1500 eiro, tomēr tā bija nepārtraukti jāatjauno līdz pat 10 reizēm gadā.