Ministrs uzsvēra, ka sociālo pakalpojumu nodrošināšana katrā pašvaldībā tiek veidota atbilstoši tās vajadzībām, tāpēc grūti iedomāties, ka visi bērnunami piekopj praksi, piemēram, bērnus sūtīt mācīties uz internātskolām vai soda ar ievietošanu psihoneiroloģiskajās slimnīcās.
Reirs arī nepiekrīt, ka pārkāpumi kļuvuši zināmi, pateicoties neatkarīgu ekspertu drosmei par tiem ziņot, bet valsts uzsāktajam deinstitucionalizācijas plānam.
“Tieši pateicoties valsts deinstitucionalizācijas programmai, šāda informācija ir iespējama, tāpēc, ka tie eksperti, kas veica pārbaudi deinstitucionalizācijas ietvaros, atklāja šos notikumus un momentā ziņoja. Es saņēmu šo ziņojumu marta otrajā pusē, un momentā tika organizēta izmeklēšana un informēta pašvaldība, kā rezultātā trīs cilvēki ir atstādināti no darba,” sacīja ministrs.
“Jelgavā es biju pirms šī gadījuma, tikos ar Sociālā dienesta darbiniekiem. Tajā iestādē uz vietas es neesmu bijis, un, kamēr nebūs pārbaude beigusies no Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas puses, es neapmeklēšu šo iestādi,” sacīja ministrs.
“Nevar visu novelt uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, kur ir ļoti ierobežots cilvēku skaits. Inspekcijā ir mazāk darbinieku, nekā vispār šādu institūciju kopā valstī. Es negribētu piekrist, ka tā ir sistēma. Katra pašvaldība pati veido šādas institūcijas un pati atbild par darba organizāciju. Par sistēmisku es situāciju negribētu saukt,” pauda ministrs.
Ministrs tāpat izvairās kritizēt savā pakļautībā esošās Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzraugošo darbu, norādot, ka valsts pārvaldes aparāts ir jāsamazina, nevis jāstiprina. Tāpat jāpiebilst, ka pirms diviem gadiem Tiesībsarga birojs konstatējis, ka bērnunamu bērni tiek stacionēti klīnikās desmitiem reižu biežāk, nekā bērni, kas aug ģimenēs.
Jau vēstīts, ka Latvijas Radio rīcībā nonākuši bērnus sargājošajām iestādēm adresētie iesniegumi par situāciju Jelgavas bērnunamā. Pamatojoties uz tiem, tapa Radio un LTV stāstu sēriju „Sistēmas bērni”.
Bērnu raustīšana aiz matiem, ēdiena bāšana mutē ar varu, apsaukāšana un citi pārkāpumi fiksēti septiņos iesniegumos, kas nosūtīti bērnu tiesības sargājošajām institūcijām. Uzsākta izmeklēšana un no amata uz laiku atstādinātas trīs audzinātājas.
Situācijā, kad par iespējamu vardarbību pret bērniem Jelgavas bērnunamā ziņo gan liecinieki, gan paši bērni, viņi tomēr turpina dzīvot tajā pašā aprūpes centrā, arī izmeklēšanas laikā.