Saeima atbalstīja opozīcijas partijas "Saskaņa" deputātes Jūlijas Stepaņenko virzīto normu, kas liek izglītības iestādēm aizsargāt izglītojamos no tādas informācijas, kas neatbilst tikumiskās attīstības nodrošināšanai. Šī norma neattieksies uz augstākās izglītības iestādēm.
Valdībai būs jānosaka izglītojamo audzināšanas, arī valstiskās un tikumiskās audzināšanas vadlīnijas skolās, jāreglamentē valsts karoga, himnas un ģerboņa lietošanas noteikumi, kā arī jānosaka rīkojamie pasākumi valsts svētku atzīmēšanai skolās, informē Saeimas Preses dienestā.
Tāpat valdībai jānosaka kārtība, kādā izvērtējama mācību līdzekļu un materiālu, kā arī mācību un audzināšanas metožu atbilstība tikumiskās attīstības nodrošināšanai.
Kritiski par tikumiskās audzināšanas normām Saeimas sēdē izteicās bijušais izglītības un zinātnes ministrs, parlamenta deputāts Kārlis Šadurskis (V), kurš pirms galīgā balsojuma mudināja kolēģus "nerakstīt analfabētiskas lietas likumā".
Vēl ar likuma grozījumiem noteikts, ka turpmāk valsts augstskolas varēs dibināt vidējās izglītības iestādes. Tās būs augstskolas struktūrvienības, un tām finansējumu piešķirs no augstskolu budžetiem. To finansēšanā piedalīsies arī valsts. Līdz šim skolas dibināja valsts, pašvaldības, kā arī citas juridiskās vai fiziskās personas.
Tiesa, deputātu diskusijas, pieņemot grozījumus, bija ļoti asas un izskanēja arī pa kādam rupjākam vārdam.
Tomēr vairāki deputāti norādīja, ka par tikumību tās mūsdienu karstākie aizstāvji runā tikai tās seksuālajā aspektā. Paužot izbrīnu, kāpēc sabiedrības tikumību neapdraud ne zagšana, ne vardarbība, ne atkarību postošā vara.
Jau vēstīts, ka Saeimā lauza šķēpus par tikumiskās audzināšanas ieviešanu skolās, taču prasība pēc tās jau ir iekļauta valsts izglītības standartā un citos normatīvajos aktos, un Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) jau šobrīd pārbauda tikumiskās audzināšanas ievērošanu skolās.
Aprīļa nogalē pēc plašām debatēm Saeima otrajā lasījumā atbalstīja vienu no Stepaņenko priekšlikumiem, ka izglītības sistēma nodrošina izglītojamā tikumisko audzināšanu, taču noraidīja citu - par materiālu cenzūru.