Ārpusģimenes aprūpē institūcijās:
Kopumā 1 551 bērns
No tiem vecumā līdz 3 gadiem - 244
(VBTAI dati uz 2015.gada 1.janvārī)
Deinstitucionalizācijas plāns paredz:
līdz 2023.gadam institūcijas aprūpē būs līdz 720 bērniem
Pašlaik vairāk nekā tūkstotis bērnu dzīvo institūcijās un katrs piektais tajās pavada pat desmit un vairāk gadus, tātad visu bērnību. Viņi ir “sistēmas bērni”. Un par viņiem, par bērnunamiem, kopējo sistēmu, kas apvijusies ap šīm iestādēm, pašvaldībās un valstī kopumā, vēstīs sabiedrisko mediju sērija „Sistēmas bērni”.
Sākot deinstitucionalizācijas projektu, Labklājības ministrija neatkarīgiem ekspertiem no malas uzdeva apmeklēt visus Latvijas bērnunamus un izvērtēt bērnu vajadzības, katra bērna psiholoģisko un fizisko stāvokli, vēlmes. Vērtēšana ilga pusgadu un noslēgusies ar iesniegumiem, kuros eksperti dokumentējuši pieredzētos pāridarījumus.
Septiņi iesniegumi, kas nonākuši Latvijas Radio rīcībā, detalizēti apraksta dažādus iespējamas vardarbības gadījumus bērnu aprūpes centrā, ko pastrādāja personāls, - gan ekspertu pieredzētais, gan bērnu liecības.
Turklāt no iesniegumiem top skaidrs, ka šāda uzvedība un pedagoģija tur ir normāla, citi bērni uz šādiem pārkāpumiem nereaģē un personāls vardarbības metodes nekautrējas pielietot svešu personu klātbūtnē.
Bērnu ārpusģimenes aprūpes iestādes
3 Valsts sociālās aprūpes centri (septiņas filiāles)
46 pašvaldību un citu organizāciju institūcijas
Rīgas plānošanas reģionā - 17 institūcijas
4 VSAC “Rīga” filiāles
13 pašvaldību un citu organizāciju institūcijas
Zemgales plānošanas reģionā – 11 institūcijas
Pašvaldību un citu organizāciju institūcijas
Kurzemes plānošanas reģionā – 6 institūcijas
2 VSAC “Kurzeme” filiāles “Veģi” un “Liepāja”
4 pašvaldību institūcijas
Latgales plānošanas reģionā – 10 institūcijas
VSAC “Latgale” filiāle “Kalkūni”
9 pašvaldību un citu organizāciju institūcijas
Vidzemes plānošanas reģionā – 9 institūcijas
Pašvaldību un citu organizāciju institūcijas
(dati: VBTAI)
Valsts finansē ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojumus:
- bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem vecumā līdz 2 gadiem;
- bērniem ar garīgās un fiziskās attīstības traucējumiem līdz 4 gadu vecumam;
- bērniem invalīdiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem no 4 līdz 18 gadu vecumam;
Pašvaldību ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojumus var saņemt:
- bāreņi un bez vecāku gādības palikušiem bērniem no 2 līdz 18 gadu vecumam;
- pašvaldības, kurās nav savu iestāžu, slēdz līgumus ar citiem sociālo pakalpojumu sniedzējiem savā teritorijā vai ar citām pašvaldībām par sociālo pakalpojumu sniegšanu un samaksu
Internātskolas un psihoneiroloģiskās slimnīcas kopējā sistēmā izskatās kā tāds labs bērnunamu sadarbības partneris audzēkņu sodīšanā un iebiedēšanā.
Īpaši no psihoneiroloģiskajām klīnikām baidās vairums bērnu, jo ārstēšanās vai aizvešana tālu prom no Jelgavas tiek pielietota gadījumos, kad bērni, piemēram, pretojas ierastajai kārtībai, klaiņo, smēķē vai sāk lietot kādas citas atkarības raisošas vielas.
LR korespondente Vita Anstrate stāsta par sēriju «Sistēmas bērni» :
Lai atspoguļotu pastāvošo sistēmu, kādā dzīvo bērnunama bērni, stāstu sērija “Sistēmas bērni” apskatīs vardarbības gadījumus, uzklausīs iesaistītās puses, apskatīs arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas lomu sistēmas uzraudzīšanā, kontrolē, pašvaldības lomu darbam ar sociālā riska ģimenēm un to, kā gadiem ilgi varēja šīs problēmas noklusēt un kāpēc pārmaiņas īstenot kaut kas vienmēr kavē.
Saeimas sociālo lietu komisijas vadītāja Aija Barča (Zaļo un Zemniekus savienības) otrdien, 18.aprīlī, intervijā Latvijas Radio atzina, ka viņai negribētos ticēt, ka šādi notikumi varētu būt ne tikai Jelgavā, bet arī citos bērnunamos, bet komisija noteikti šo jautājumu apskatīs. Komisijā viesosies arī labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”), ar kuru arī plānots pārrunāt šo jautājumu.
Barča sacīja, ka pašlaik likumos ir ļoti precīzi un skaidri noteiktas bērnu tiesības un institūciju un amatpersonu atbildība, “viss skaidri uzrakstīts, tikai vajadzētu to pildīt”. Runa ir par vispārējo cilvēcību un profesionālismu, “man grūti iedomāties, kā var profesionālis tā uzvesties”.
Sērija “Sistēmas bērni” šonedēļ Latvijas Radio raidījumos “Īstenības izteiksme” un arī LTV Ziņu dienesta sižetos.