Diemžēl pat kaimiņu modrība otrdien, 12.janvārī, nepalīdzēja glābt divu bērnu dzīvības Liepājā, jo, kad blakus dzīvoklī sajusta dūmu smaka, bez vecāku uzraudzības palikušie bērni atrasti jau bez dzīvības pazīmēm. Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Jolanta Knīse norāda, ka traģēdijas apstākļi vēl tiks izmeklēti, bet sākotnējā versija liek domāt, ka nelaimi izraisījusi bojāta elektroinstalācija.
"Saistībā ar vakar notikušo traģēdiju Liepājā, kur ugunsnelaimē dzīvību zaudēja divi bērni, policijā ir uzsākts kriminālprocess. Tajā tiks nozīmētas visas ekspertīzes, veiktas procesuālās darbības, lai noskaidrotu gan ugunsnelaimes izcelšanās iemeslus, gan pārējos apstākļus, kā dēļ gāja bojā šie divi bērniņi.
Pirmatnējā informācija, kuru apstiprina arī ugunsdzēsēji, ir tāda, ka ir noticis bojājums elektroinstalācijā, kas izraisījis aizdegšanos ar stipru piedūmojumu," teica policijas pārstave.
Diemžēl ekspertu teiktais liecina, ka traģēdija ir tikai redzamākā daļa krietni plašāk problēmai – joprojām nepieļaujami bieži vecāki savus nepilngadīgos bērnus atstāj bez pieaugušo uzraudzības.
"Statistika patiesībā atspoguļo tikai aisberga redzamo daļu, jo katru gadu Latvijā pie administratīvās atbildības tiek saukti vecāki par bērnu atstāšanu bez uzraudzības. Tas visbiežāk ir brīdinājums vecākiem, lai pasargātu no tādas nelaimes, kāda vakar notika Liepājā. Daudz vairāk gadījumi ir tādi, par kuriem neuzzina ne Valsts policija, ne pašvaldības policija. Jo tā prakse, ka bērni tiek atstāti mājās vieni, tā diemžēl Latvijā ir izplatīta," teica Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Laila Rieksta-Riekstiņa.
Viņa uzsvēra, ka Latvijā likums ir pretimnākošs vecākiem, bet pat likuma ievērošana neatbrīvo vecākus no atbildības izvērtēt, piemēram, to, vai mazāku bērnu drīkst atstāt lielāka bērna uzraudzībā un uz cik ilgu laiku tas būtu pieļaujams.
"Kaut arī tā robeža Latvijas gadījumā nav ļoti augsta - tā ir robeža līdz septiņu gadu vecumam, kad bērnu nedrīkst atstāt vienu.
Otrkārt, likums pat ir tik pretimnākošs vecākiem, ka atļauj bērnu atstāt kopā ar kādu, kam ir vismaz 13 gadi. (..)
Protams, likums nenosaka, uz cik ilgu laiku var atstāt. Bet katrā gadījumā bērns nevar pieskatīt bērnu. Tas uzskats, ka deviņgadīgais var pieskatīt trīsgadīgo - tas Latvijā diemžēl daudzos gadījumos beidzas traģiski," atzina Rieksta-Riekstiņa.
Ekspertes vērtējumā, šāda veida traģēdiju riskam pakļauti ne tikai sociāli nelabvēlīgās ģimenes, jo atstāt bez uzraudzības mazus bērnus joprojām mēdz arī materiāli nodrošināti un izglītoti cilvēki, kuri paļaujas uz, piemēram, savā bērnībā gūto pieredzi.