Labi pārzina nozari
Intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris pauda atbalstu Čakšas virzīšanai ministres amatā, jo viņa esot piemērota kandidāte ar labu potenciālu. Čakšai ir pieredze kā ārstei, priekšstats par farmācijas darbību, pieredze lielas slimnīcas vadīšanā, un viņa bijusi veselības ministra padomniece.
Turklāt tas ir labi, ka Čakša piekritusi šim amatam, jo “kaujas lauks šķiet diezgan patukšs”, atzīst Keris. Viņš arī atzinīgi vērtē, ka ministra izraudzīšanās netiek vilcināta.
Arī Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs savos vērtējumos ir labvēlīgs: “Pirmkārt, jāsaka, ka viņa ir savas nozares pārstāvis un viņa diezgan labi orientējas veselības nozarē kā tādā. Līdz ar to kandidāte ir speciālists savā nozarē, un viņa, protams, zina arī pārējo slimnīcu nostāju daudzos jautājums. Tas ir viens. Un otrs ir dialogs ar nozari, kas diemžēl bija vājais punkts iepriekšējam ministram, tā dialoga iespējas ir samērā plašas.”
Kopumā arī slimnīcu vadītājiem ir atšķirīga nostāja, taču liela daļa, tostarp reģionos iespējamo ministri gaida ar uzticības kredītu, kritiku pietaupot.
Krāslavas slimnīcas vadītājs Aleksandrs Jevtušoks, kurš arī ir no Čakšu virzījušās ZZS, uzsver – galvenais, lai vispār problēmas tiktu risinātas: “Pirmais, ko mēs gribam redzēt, tas ir kadru jautājumu risināšana, par to runāju īpaši no savas, Latgales puses, lauku puses. Otrkārt, sakārtot ar veselības aprūpes finansēšanu. Trešais jautājums, ko mēs arī gaidām, kas gadus jau nav risināts – par veselības aprūpes apdrošināšana, lai pasaka, pa kuru ceļu mums iet.”
Bez politiskā atbalsta neizdosies
Tajā pašā laikā pastāv bažas, vai Čakša saņems vajadzīgo politisko atbalstu ministres darbā. Lielā mērā nozares likteni izšķirs tas, vai tā saņems papildus nozīmīgas investīcijas, vai turpināsies “nozares badināšana”, saka Keris. Ja būs investīcijas, tad ministre izdarīšot daudz laba, bet pretējā gadījumā esot gaidāmi sarūgtinājumi.
Uz politiskā atbalsta nepieciešamību norāda arī pacientu tiesību eksperte un Ģimenes ārstu asociācijas konsultante Solvita Olsena: “Ar politisko atbalstu, kāds tas ir šobrīd, iespēja sagaidīt, ka pacientiem pārskatāmā periodā situācija būtiski uzlabotos, nav nekāda pamata. Kopumā esošā valdība nav paredzējusi neko tādu, kas ļautu cerēt uz labojumiem.”
Kamēr esošās valdības politiķi nebūs gatavi ko būtiski mainīt, tikmēr jebkurš ministrs tikai pildīs politiskos uzdevumus, kritizē Olsena.
Iepriekšējie darbi neliecina par rezultātiem
Olsena gan nepiekrīt, ka Bērnu un Stradiņa slimnīcu vadīšana būtu priekšrocība Čakšai, jo esošie darbi neliecinot par sasniegtajiem rezultātiem: “Ja mēs paskatāmies kopumā, kas ir noticis ar bērnu aprūpi Bērnu slimnīca, tad mums nav nekādu faktu, ka kaut kas būtu uzlabojies. Mums ir tikai fakti, kas viss ir pasliktinājies – samazinājums mediķu skaits, pieejamība, kvalitāte. Tā kā man tie darbi katrā gadījumā man nav pārliecinājuši, kas šis cilvēks varētu kaut ko darīt situācijā, kāda mums ir izveidojusies valstī kopumā.”
Viņasprāt, veselības ministra amata kandidātam nepieciešams milzīgs politisks atbalsts un jābūt tādam, kas godprātīgi un bez kalpošanas lielajiem lobijiem gatavs strādāt pacientu interesēs. Pašlaik šāds piedāvājums neesot izteikts.
Līdzīgi arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide uz Čakšas kandidatūru raugās piesardzīgi, vaicājot, ko viņa, būdama ministra padomniece, izdarīja tādu, kas uzlabotu pieejamību veselības aprūpei iedzīvotājiem.
“Viņa varbūt orientējas sistēmā, bet neredzējām viņas rīcību vai padomus ministram, kā uzlabot situāciju,” saka Veide.
Arī viņa norāda uz situāciju Bērnu slimnīcā, kur pagarinoties rindas pie speciālistiem un uz izmeklējumiem: “Tur plaukst un zeļ maksas medicīna. Bet tikt pie speciālistiem bērniem par valsts naudu ir diezgan problemātiski. Tad ir jautājums, kā viņa varēs vadīt lielo nozari.”
Pārmet farmācijas lobiju
Vislielāko kritiku iespējamā veselības ministre Anda Čakša saņem par saikni ar farmācijas jomu.
“Kolēģi Bērnu slimnīcā un Stradiņu slimnīcā Andu Čakšu parasti sauc par lielmāti – tā sacīt, pabučošu roku, dabūšu smalkmaizīti. Anda Čakša nav nākusi no medicīnas, viņa ir nākusi no zāļu tirdzniecības, un tam viņa ir palīdzējus, ārstus sūtot uz dažādām konferencēm, tādā veidā palīdzot vairāk pārdot vienu vai otru medikamentu,” norāda Ārstu biedrības vadītājam Pēterim Apinim.
Latvijas Ārstu biedrībā arī pauda pārsteigumu par tik ātri virzītu kandidatūru veselības ministra amatam. Biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece uzskata, ka jābeidz izstrādāt dažādas stratēģijas.
Ministra amatā viņa redz cilvēku, kurš spēj sadarboties „gan ar māsām, gan ar māsu asociācijām, gan ar ģimenes ārstiem, gan ar dažādām ārstu asociācijām. Pašreiz ir tā, ka tie, kas piekrīt tam viedoklim, ar tiem mēs sadarbojamies, tie, kas nepiekrīt viedoklim, ar tiem mēs nesadarbojamies. Tas nav veids, kā ministrs var vadīt nozari. Ja cilvēki ir pret, mums ir jāsaprot, kāpēc viņi ir pret. Nav jau tā, ka tie ārsti vai māsas, vai fizioterapeiti, vai arī farmaceiti - reizēm viņiem ir cits viedoklis, mums ir jāsaprot, kāpēc viņiem ir cits viedoklis. No tā, ka mēs vienkārši pasakām „nē, jums ir cits viedoklis un tas ir nepareizs,” nekas nenotiek.”
Šobrīd veselības aprūpes sistēma ir tādā situācijā, ka jābeidz dalīties pa partijām, uzskata Ilze Aizsilniece. Viņa norāda, ka veselības nozarei vajadzīga ilglaicīga stratēģija, kuru varēs īstenot vairāku gadu garumā.
Jau vēstīts, ka pēc skandāla saistībā ar ķirurģisku manipulāciju veikšanu Latvijas Onkoloģijas centrā, apejot oficiālo pacientu reģistrācijas kārtību, Belēvičs piektdien atkāpās no amata. Tāpat Belēvičs paziņoja par izstāšanos no Latvijas Zaļās partijas un nolika arī Saeimas deputāta mandātu.
Zaļo un Zemnieku savienības valde oficiāli nolēma virzīt vakantajam veselības ministra amatam Bērnu slimnīcas vadītāju Andu Čakšu.