Centrālā vēlēšanu komisija gan skaidro, ka par mandātu pārdali tā var spriest tikai pēc notiesājoša sprieduma.
Drošības policija tikai trešdien ir saņēmusi „Vienotības” Viļānu novada nodaļas vadītāja Jura Vidiņa iesniegumu ar uzskaitītiem faktiem, kas rada aizdomas par balsu pirkšanu vairākos Latgales iecirkņos. Vidiņš jau publiski stāstīja, ka vairāki avoti minējuši piecu līdz pat 40 eiro saņemšanu par plusiņu Dzintaram Zaķim, kurš otrdien skandāla dēļ atkāpās no „Vienotības” frakcijas vadītāja amata.
Zaķis gan izteicās, ka tā ir rupja provokācija, ko varētu būt inspirējusi partija „Saskaņa” – tam pierādījums esot deputāta Andreja Elksniņa turētais Zaķi nomelnojošais plakāts piketā nedēļu pirms vēlēšanām. Elksniņš to kategoriski noliedz.
Zaķa kungs murgo, un pēc viņa ilgu laiku raud cietums - gan par stāstu par PVN un „Volvo” [Zaķa uzņēmuma darījums ar auto iegādi, lai samazinātu nodokļus], uzņēmumu lobēšanu, koruptīvo braucienu saistībā ar „Citadeles” pircējiem,” Latvijas Radio pauda Elksniņš.
„Šādā situācijā piepīt „Saskaņai”, ka tā pirkusi viņam balsis Latgalē, lai viņu ievēlētu parlamentā... Un viņam būtu jāpaskatās, kas iesniedza iesniegumu DP, tas ir viņa partijas biedrs Vidiņš, būtu jāuzdod jautājumi [„Vienotības” pārstāvjiem] Artim Kamparam, Solvitai Āboltiņai, Lolitai Čigānei... Manuprāt, viņi netaisās izstāties no „Vienotības” un stāties „Saskaņā”, lai apstiprinātu Zaķa safantazētos murgus,” sacīja Elksniņš.
”Saskaņa,” kas otrdien arī vērsās Drošības policijā ar iesniegumu par aizdomīgajiem Zaķa vēlētājiem, tagad neizslēdz, ka varētu apstrīdēt arī visus Latgales apgabala rezultātus, atzīst partijas vadītājs Nils Ušakovs.
Ņemot vēra to, kā pašreiz attīstās situācija ar konkrētiem iecirkņiem Latgalē, izskatās, ka mēs esam gatavi apstrīdēt visus rezultātus Latgales vēlēšanu apgabalā. Pie tā strādā mūsu speciālisti, un ir stipri iespējams, ka mēs tā arī darīsim,” Latvijas Radio sacīja Ušakovs.
Viņš gan norādīja, ka nav skaidrs, vai vispār būs iespējams oficiāli izsludināt vēlēšanu rezultātus Latgales apgabalā, kamēr notiek izmeklēšana.
„Jautājums nav tikai par to, ka notika tieši balsu pirkšana. Galvenais nav par to, cik plusiņu vai svītrojumu dabūja konkrēts kandidāts, piemēram, Zaķis, jautājums ir par to, ka tie cilvēki, kuriem, iespējams, tika maksāts par balsojumu, varēja būt arī citu partiju vēlētāji. Un tas var ietekmēt ne tikai to, kā sadalīsies balsis un mandāti „Vienotības” saraksta ietvaros, bet tas var ietekmēt arī mandātu pārdali starp citām partijām, kas piedalījās vēlēšanās,” LTV norādīja Ušakovs.
Viņš gan neminēja konkrētus balsu pirkšanas gadījumus, ne arī to, cik sūdzību partija no Latgales ir saņēmusi. Bet "Saskaņieši” aicina arī ikvienu, kurš vēlēšanu norisē pamanījis nelikumības, ziņot par to drošības iestādēm.
Arī „Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars trešdien Latvijas Radio programmā „Labrīt” nenoliedza, ka iespējamas izmaiņas rezultātos. Tiesa, arī viņš atgādināja, ka rezultāti vēl nav apstiprināti. Taču, ja parādīsies citi fakti, jo ir dzirdēts arī par citiem iespējamiem pārkāpumiem, un ja šīs ziņas izrādīsies patiesas un ja tas nozīmīgi ietekmēja rezultātus, tad viens no risinājumiem būtu rezultātu apstrīdēšana.
Tomēr Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars uzsver – ja izmaiņas Saeimas sastāvā notiks, tad tikai pēc tiesas sprieduma.
Viņš atgādināja, ka saskaņā ar likumu tikai pēc notiesājošā sprieduma CVK var pārskatīt jautājumu par mandātu pārdalīšanu, un šobrīd CVK nav pamata mainīt rezultātus.
Drošības policijas lietvedībā šobrīd ir trīs kriminālprocesi saistībā ar iespējamu balsu pirkšanu 12.Saeimas vēlēšanu dienā. Vēl par diviem gadījumiem notiek pārbaude. Drošības policija trešdien saņēmusi desmitiem telefonzvanu ar jaunu informāciju.
Jau ziņots, ka pirmdienas vakarā kļuva zināms, ka „Vienotības” Viļānu nodaļas vadītājs, vietējās domes deputāts Juris Vidiņš ir vērsies Drošības policijā ar aizdomām par balsu pirkšanu ar mērķi palielināt Zaķa izredzes tikt ievēlētam. Vietējo vēlēšanu iecirkņu vadītāji arī norāda, ka vēlēšanu dienā bijušas dīvainības, piemēram, pēkšņi ieradies liels vēlētāju pulks. Turklāt tie nav bijuši vietējie. Reaģējot uz notikušo, Zaķis otrdien atkāpās no „Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja amata.