Zaķis pats skandālu ap iespējamo balsu pirkšanu sauc par provokāciju, ko varētu būt inspirējuši politiskie konkurenti. Deputāta mandātu nolikt gan viņš negrasās un plāno strādāt arī 12.Saeimā, tomēr frakcijas vairākuma un pat partijas vadības atbalsts viņam nu ir zudis.
Jau pirmdienas vakarā kļuva zināms, ka „Vienotības” Viļānu nodaļas vadītājs, vietējās domes deputāts Juris Vidiņš ir vērsies Drošības policijā ar aizdomām par balsu pirkšanu ar mērķi palielināt Zaķa izredzes tikt ievēlētam. Vidiņš par to informēja arī partijas biedrus. Līdz šim Viļānos uzvarējis „Saskaņas centrs”, taču šāda „Vienotības” uzvara gandarījumu nenes, sacīja Vidiņš.
Pirmdien pie viņa atnākuši kāda pacienta radinieki un pateicās Zaķim, ka vēlētājus, kas balsojuši par „Vienotību”, aplaimoja ar pieciem līdz pat 40 eiro. Vidiņš arī norādīja, ka Viļānu novadā Sokolku pagastā tradicionāli par „Vienotību” balsoja 5 – 10 cilvēki, tagad atbalsts partijai ievērojami pieaudzis.
Arī „šo deklasēto elementu līksmošana vēlēšanu dienā, kad viņi atļāvās nopirkt alkoholu”, radīja aizdomas par balsu pirkšanu, pauda Vidiņš.
Ja Drošības policija gribēs atrast pārkāpējus, viņi atradīs, "es pateikšu, kuri cilvēki man to teikuši, viņi varēs izmeklēt,” sacīja Vidiņš.
Vidiņš gan uzsvēra, ka nevaino tieši Zaķi un neapgalvo, ka viņš to darīja, „droši vien kāds sponsors”.
Tomēr viņš atklāja, kā iespējamā balsu pirkšana notika Dekšāros un Viļānos. „Tātad, Ērgļos organizētājs bija Veldre Guntars. Viņš noorganizēja veselu autobusu. Viņus aizveda uz Dekšāru vēlēšanu iecirkni. Tas ir Viļānu novadā. Viņi veiksmīgi nobalsoja. Visi Zaķim pielika plusus. Pārējos izstrīpoja. Atpakaļ viņus ar autobusu aizveda. Atpakaļceļā viņus kārtīgi iešņaboja, un, ierodoties Ērgļos, divi vīrieši viņiem samaksāja. Viens sēdēja mašīnā, otrs, gara auguma, katrs samaksāja pa 20 eiro. Otrs gadījums – man ir informācija par to, kādā veidā Viļānos tapa pirkts – pa uzvārdiem, kas maksāja un kas saņēma šo naudu – arī pa uzvārdiem,” Latvijas Radio pauda Vidiņš.
Graujošs pārsvars „Vienotībai” bija arī, piemēram, Viļānu novada Dekšāres pagastā, kur „Vienotība” ieguvusi gandrīz pusi vēlētāju balsu, bet plusu Zaķim ievilkuši 155 cilvēki jeb trešdaļa no visiem iecirkņa balsotājiem. Pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Benislavskis otrdien Latvijas Radio pastāstīja par dīvainu balsotāju uzlidojumu vēlēšanu dienā.
Nesaprotamas lietas – pagājušajās vēlēšanās bija ap 200, tagad ap 450 [vēlētāju], tas nozīmē, ka ap 200 parādījušies velns viņu zina no kurienes [..], gājuši tādi, kuri vēlēšanās līdz šim nav redzēti, kaut kāda sveša tauta... Ļoti aizdomīgi un ļoti interesanti," atzina Benislavskis.
Premjerministre Laimdota Straujuma otrdien no rīta vēl nemācēja teikt, vai šai aizdomu ēnā Zaķim jau tagad būtu jāatstāj frakcijas vadītāja amats. Viņa vien atgādināja, ka 11.Saeima drīz beigs savu darbu, atlikušas vien divas sēdes, turklāt pagaidām tikai paustas aizdomas un Drošības policijai tās jāpārbauda.
Tomēr jau dažas stundas vēlāk vairāki ”Vienotības” deputāti sasauca frakcijas ārkārtas sēdi, pēc kuras Zaķis paziņoja, ka atkāpjas no frakcijas vadītāja amata.
„Atkāpjos, jo redzu, ka pret mani organizētas rupjas provokācijas, kas met ēnu uz „Vienotību”,” žurnālistiem sacīja Zaķis.
Man ir aizdomas, ka tās [provokācijas] varētu būt saistītas ar „Saskaņas centru”,” pauda Zaķis, norādot, ka lūgs kārtībsargājošajām iestādēm to pārbaudīt. „Man nav citu versiju, es labi zinu, ka neko tamlīdzīgu neesmu darījis.”
Zaķis gan uzsvēra, ka mandātu nolikt negrasās un plāno strādāt arī 12.Saeimā. Viņa pienākumus līdz jaunā parlamenta sanākšanai turpinās pildīt vietnieki - arī viena no ārkārtas sēdes iniciatorēm Lolita Čigāne.
Balsu pirkšana ir rupjš demokrātijas pamatprincipu pārkāpums, ja valdošās partijas augsta amatpersona publiskajā telpā tiek saistīta ar iespējamu iesaisti balsu pirkšanā, tas ir pietiekami, lai šī persona atkāptos,” sacīja ČIgāne.
Par to bija informēta arī partijas vadītāja Solvita Āboltiņa, kura atbalstīja frakcijas deputātu viedokli, ka Zaķim būtu jāatkāpjas.
Neapmierinātība ar Zaķi bija skanējusi jau svētdien, kad daļa partijas valdes locekļu kritizēja viņa nesaskaņoto individuālo kampaņu. Atšķirībā no 12.Saeimā pārvēlētajiem partijas jaunpienācējiem Jāņa Junkura, Jāņa Upenieka un Viļņa Ķirša, publiski Zaķim līdz šim tas gan pārmests netika. Tomēr šodien „Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars atzina, ka arī Zaķa kampaņa bijusi nesankcionēta.
Vairākus un dažādus drukas materiālus par Dzintaru Zaķi partija neapmaksāja un neakceptēja, norādīja Kampars.
Gan Zaķa Latgales, gan tā dēvēto „olšteiniešu” citiem apgabaliem mērķētās radio reklāmas koordinējusi viena mediju aģentūra. Zaķa reklāmas kā ar partiju nesaistītas personas apmaksājuši uzņēmēji, kas šogad saņēmuši valsts un pašvaldību pasūtījumus. Piemēram, SIA „Rall” renovē skolas Zilupē, bet SIA „Krustpils” atjauno ceļa segumu Rēzeknes rajonā pēc „Latvijas autoceļu uzturētāja” pasūtījuma. Zaķis gan apgalvo, ka par šo kampaņu neko nezinot.