Zolitūdes traģēdija: Apsūdzību par nonāvēšanu aiz neuzmanības prasa krimināltiesību teorijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 1 mēneša.

„Maximas” traģēdijas krimināllietā vairākām personām uzrādītās papildu apsūdzības par nonāvēšanu aiz neuzmanības ieviestas, lai panāktu „taisnīgu kriminālattiecību noregulējumu”, ko paredz arī krimināltiesību teorijas, intervijā Latvijas Radio piektdienas rītā apstiprināja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Iepriekš šajā lietā piecām personām uzrādītas apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, izraisot smagas sekas; trim Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas; bet viena SIA „Maxima Latvija” darbiniece tika apsūdzēta par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisījusi cilvēka nāvi.

Tiesa, Kalnmeiers sarkastiski izsakās par apsūdzēto personu advokātu publiski izteikto neizpratni, kāpēc prokuratūra izvirza apsūdzību par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Kalnmeiers skaidroja, ka Krimināllikuma 123. panta, kas paredz atbildību par nonāvēšanu aiz neuzmanības, izmantošana nenozīmē prokuroru tieksmi pastiprināt sodu. Mērķis ir panākt „taisnīgu kriminālattiecību noregulējumu”. „Krimināltiesībās pastāv tāda teorija, kas paredz, ka šādos gadījumos ir jāinkriminē arī 123. pants. Tātad - nonāvēšana aiz neuzmanības, un šeit nav nekāda sakara ar tieksmi pastiprināt sodu. Ir vēlme panākt taisnīgu kriminālattiecību noregulējumu (..),” teica Kalnmeiers.  „Ja šie advokāti nesaprot [ko tas nozīmē]… Ko es varu ieteikt? Apsūdzētajiem jāmeklē advokāti, kas saprot,” ironiski piebilda Kalnmeiers.

Šobrīd prokuratūra aktīvi darbojas, lai drīzumā lietu nosūtītu tiesai. „Es nesaukšu datumu [kad lietu nodos tiesai]. Tuvākajā laikā – pilnīgi noteikti līdz otrajai traģēdijas gadadienai [21.novembrī]. Masu medijos ir izskanējis, ka izsniegtas galējās apsūdzības. Pēdējās precizētās,” sacīja Kalnmeiers.

Viņš atzina, ka šobrīd notiek ļoti liels tehniskais darbs. Proti, šobrīd tiek gatavoti 3780 sējumi, lai lietas materiālus izsniegtu gan juridiskajām, gan apsūdzētajām personām un cietušajiem, kam ir tiesības un vēlme šo lietu saņemt – kopumā 54 personām. Tas ir milzīgs apjoms, uzsvēra ģenerālprokurors.

2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti