Ķekavā novada vēsturi apkopos piecos stāstos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 7 mēnešiem.

Ķekavas novadpētniecības muzejā šogad  taps jauna, Latvijas simtgadei veltīta ekspozīcija par  pieciem Ķekavas novada  stāstiem -  par klavierēm, pūra lādi, karalaiku, padomjlaiku un brīvību, pavēstīja Ķekavas novada pašvaldības pārstāve Vineta Geka.

“Diskutējot par jaunās ekspozīcijas akcentu, sapratām, ka tas jāliek uz 19. gadsimta beigām un 20. gadsimtu Ķekavas novadā, jo gadu gaitā ir sakrājies bagātīgs muzeja krājums par šo periodu. Turklāt tas ir laiks, kad aktivizējas sabiedriskā dzīve, notiek nozīmīgas pārmaiņas, novadu posta divi pasaules kari, mainās varas. Tas ir laiks, kad dibinās kolhozi Katlakalnā, Ķekavā un Daugmalē, kad veidojas ražotnes - Baložu kūdras fabrika, Ķekavas putnu fabrika, celtniecības organizācija “Ķekavas PMK”, kad izaug ciemati un Baloži kļūst par pilsētu. Sākoties pārmaiņu laikam, novadnieki iesaistījās Latvijas Atmodas norisēs, arī Baltijas ceļš vijās cauri Ķekavas novadam. Tā radās koncepcija par pieciem Ķekavas novada stāstiem – par klavierēm, par pūra lādi, par karalaiku, padomju laiku un par brīvību,” stāsta Ķekavas novadpētniecības muzeja direktore Ināra Rumbina.

Muzeja speciālisti veica krājuma fotogrāfiju, rakstisko un lietisko priekšmetu atlasi, sastādīja atlasīto priekšmetu sarakstus pa tēmām un tematiskajām grupām, papildinot tematisko struktūrplānu ar konkrētiem priekšmetiem un ievadtekstiem, priekšmetus ieskenēja un fotografēja.

Pēdējo gadu laikā ir veikti pētījumi par Pirmo pasaules karu un latviešu strēlnieku cīņu gaitām Ķekavas novadā, par Otrā pasaules kara notikumiem, par kolhozu veidošanos un darbību Ķekavā un Daugmalē, par Ķekavas putnu fabriku un Ķekavas PMK (pārvietojamās mehanizētās kolonnas) un citām tēmām. Pētnieciskā darba rezultāti līdz šim atspoguļojās tematiskās izstādēs, rakstos un iespieddarbos. Šo gadu laikā arī muzeja krājums ir būtiski papildinājies ar priekšmetiem, kuri raksturo 20. gadsimta notikumus Ķekavas novadā. Izzinot apmeklētāju viedokli, muzejs secinājis, ka liela interese ir par 20.gadsimta vēsturiskajām norisēm. Tāpēc, strādājot pie jaunās ekspozīcijas koncepcijas, muzejs vēlas uzsvērt un parādīt pētījumu gaitā iegūtos jaunos materiālus, kas atspoguļo šī perioda vēsturiskos notikumus, Ķekavas un Daugmales pagastu un  Baložu pilsētas izveidošanos un virzību, kas arī ir pamatā šo teritoriju tālākai attīstībai 21. gadsimtā. 

Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta „Ķekavas novada 5 stāsti” laikā paredzēts izgatavot mūsdienīgi grafiski noformētus stendus, papildināt vitrīnas ar izvelkamām atvilktnēm. Ekspozīcijā plānots izmantot Baložu kūdras fabrikas un Nāves salas kaujas maketus, strēlnieku stāvfigūras un manekenus Ķekavas novada tautastērpos. Tāpat plānots izmantot mūsdienu tehnoloģijas iespējas, lai saistošā veidā un plašāk parādītu Ķekavas novada attīstību.         

Ekspozīcijas sākumā skārienjūtīgajā monitorā tiks ievietoti digitalizētie krājuma priekšmeti, kuri attiecas uz senāko novada vēsturi līdz 20. gs., kā arī dažādi pētnieciskā darba rezultātā iegūtie materiāli. Otrajā monitorā, kurš atradīsies pie padomju laika perioda apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar muzeja krājumu par kolhoziem, būvorganizācijām, ražotnēm novadā, kā arī kultūras dzīves norisēm un amatierkolektīvu darbību, bet digitālajā fotorāmī apmeklētājiem būs pieejamas fotogrāfijas par Baltijas ceļu un Barikāžu laiku no muzeja krājuma. Tā kā muzeju apmeklē arī ārzemju tūristi un novada sadraudzības pilsētu delegācijas, tad ekspozīcijas teksti un anotācijas tiks tulkotas svešvalodās.

Šīs ekspozīcijas izveidei Valsts kultūrkapitāla fonds piešķīris 20 tūkstošus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti