Stāsti

Ap pussimts cilvēku aicina ļaut nedzemdējušām sievietēm kļūt par olšūnu donorēm

Stāsti

PMLP gādās, lai par nozaudētiem personu apliecinošiem dokumentiem varētu ziņot telefoniski

Neparasts atradums Lūznavas muižas bēniņos

Lūznavas muižā atrasto reto sikspārņu dēļ nākas mainīt Dabas koncertzāles pasākumu norises vietu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Gatavojoties šī gada Dabas koncertzāles pasākumiem, vien pirms gada pēc vērienīgiem rekonstrukcijas darbiem atklātās Lūznavas muižas bēniņos dabas pētnieki maija nogalē uzgājuši divas retas un aizsargājamas sikspārņu sugu kolonijas. Neparastais atradums licis arī nākamās nedēļas nogalē 18.jūnijā gaidāmos Dabas koncertzāles vakara pasākumus muižas teritorijā pārcelt uz attālāk esošo veco stadionu.

“Tās dzīvo tieši tur, kur uzraksts ANNO, tur ir viena un kreisajā pusītē virs logiem augšā ir otra kolonija,” stāvot pie nesen vērienīgu rekonstrukciju piedzīvojušās Lūznavas muižas ēkas Rēzeknes novadā, Dabas koncertzāles pārstāve Īrisa Mukāne norāda uz muižas kreisajā pusē esošo jumta kori, kur nesen dabas pētnieki atklājuši īpaši retas un aizsargājamas sikspārņu sugas. “Tieši šajā muižas parkā dzīvo tāds sikspārnis kā Natūza sikspārnis.

Muiža ir renovēta, un sikspārņu pētnieki bija ieradušies pārliecināties, vai pēc renovācijas šie sikspārņi te dzīvo, un liels bija viņu pārsteigums, ka dzīvo ne tikai tie sikspārņi, ko viņi gribēja redzēt, bet vēl divas sugas, kas Eiropā vispār ir ļoti retas. Tas ir pigmejsikspārnis un dīķu naktssikspārnis.”

“Sikspārņi ir pietiekami reti Latvijā. Patlaban mums ir informācija, ka Lūznavā ir viena no lielākajām dīķu naktssikspārņu kolonijām Latvijā,” Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas pārstāve Aina Skredele atzīst, ka lai arī visas sikspārņu sugas ir saudzējamas un ar likumu aizsargātas, tomēr tieši šo, nesen Lūznavas muižas bēniņos uzieto sikspārņu koloniju atradnes, ir īpaši nozīmīgas. “Tas ir dīķu naktssikspārnis, kuram patīk mitināties vecu ēku bēniņos, un otra suga ir pigmejsikspārnis - vismazākā sikspārņu suga Latvijā. Pigmejsikspārnis sver tikai piecus gramus,” stāsta Skredele.

Pēc visa spriežot, vērienīgie rekonstrukcijas darbi, kas vien pirms gada tikuši veikti muižas ēkā, nav atstājuši būtisku negatīvu ietekmi uz sikspārņu dzīves apstākļiem, atzīsta arī Īrisa Mukāne:

“Iespējams, tajā laikā, kad muiža tika renovēta Natūza sikspārņi vēl nebija atgriezušies, un tad te iemājoja šīs divas pavisam īpašās sugas.”

Vien maija nogalē atklātās reto un aizsargājamo sikspārņu sugas Lūznavas muižas bēniņos ir izveidojušas diezgan ievērojamas kolonijas.

Pētnieki no muižas jumta kores izlidojam uzskaitījuši 22 pigmejsikspārņus un 113 dīķu naktssikspārņus. “Šobrīd sikspārņiem mammas gaida mazuļus, un tika konstatēts pietiekoši lielā skaitā grūsnas matītes, tā ka šeit būs liels ģimenes pieaugums,” stāsta Īrisa Mukāne.

“Ka tur kādas dzīvas radības ir, mēs jau zinājām no pašiem pirmsākumiem, kad sākām strādāt,” atzīst arī Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. “Mēs tālāk sākām interesēties arī pie vietējiem iedzīvotājiem. Un viņi tiešām teica – muižas parka teritorijā ir manīti sikspārņi, un arī tajās ēkās vienmēr ir sikspārņi bijuši.”

Par atklājumiem Lūznavas muižas bēniņos Iveta Balčūne ir iepriecināta, tomēr neslēpj, ka šāda kopā sadzīvošana ar retām un īpaši aizsargājamām dzīvām radībām uzliek arī pienākumus ēkas apsaimniekošanā un pasākumu rīkošanā: “Viennozīmīgi - tas uzliek atbildību un pienākumus, un tas liek domāt, ja augšā mēs arī bēniņos ko rīkojam, tad tas noteikti ir akustisks pasākums.”

Jau nākamajā nedēļas nogalē 18.jūnijā šeit, Rēzeknes novadā pie Lūznavas muižas, plānoti vērienīgi Dabas koncertzāles pasākumi, kas šoreiz veltīti tieši reto nakts dzīvnieku sikspārņu iepazīšanai. Tomēr, ņemot vērā šeit jaunatklātās retās sikspārņu sugas, kuriem skaļi vakara pasākumi varētu traucēt, gaismas un muzikālā performance pārcelta no muižas ēkas uz esošo vecā stadiona laukumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti