1918. gada 26.–28. jūnijā Petrogradā lielā slepenībā risinājās Latviešu pagaidu nacionālās padomes (LPNP) trešā sesija. Tajā tika izvērtēta Nacionālpadomes līdzšinējā darbība un spriests par iespējām darboties lielinieku diktatūras apstākļos.
Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.
1917. gada spēcīgākā latviešu politiskā partija bija Latvijas Sociāldemokrātija. Līdz 1. pasaules karam tā bija arī skaitliski lielākā organizācija Krievijas Sociāldemokrātiskajā strādnieku partijā, kurai latviešu sociāldemokrāti pievienojās pēc Piektā gada revolūcijas. Latviešu partijas priekšgalā bija spējīgi oratori, ideologi un organizatori, kuriem bija svarīga loma gan Latvijas, gan Krievijas vēsturē. 1. pasaules kara priekšvakarā noteicošo lomu latviešu partijā ieguva radikālākais sociāldemokrātijas novirziens – lielinieki jeb boļševiki.