Veidu, kā ārkārtējās situācijas laikā tomēr koncertēt klātienē, ir atradis ģitārists Mārcis Auziņš - 16. maijā Ādažos notiks viņa "autokoncerts". Koncertu drīkstēs apmeklēt tikai ar vieglajām automašīnām, no tām nedrīkstēs izkāpt, un koncertu varēs vērot stāvlaukumā izvietotajos videoekrānos. Koncerta biļetes jau ir izpirktas, kas norāda uz to, ka mūzikas klausītāji tiešām ir izslāpuši pēc dzīvas mūzikas.
Lai gan virtuāli, bet kopā muzicēt turpina arī Latvijas Radio bigbends. Bigbenda mūziķi kopā ar dziedātāju Kristīni Prauliņu ierakstījuši savu versiju Maikla Džeksona dziesmai "Black or White" - katrs no savām mājām.
Protams, paralēli spēlēm ar jauniem formātiem un veidiem, kā mūziku nodot klausītājam, valda arī neziņa par Latvijas kultūras jomas nākotni. Rekordliels skaits Latvijas mūziķu ir apvienojušies un izdevuši dziesmu "Klusums", kas simbolizē to klusumu, kas valdīs Latvijas kultūras jomā, ja netiks rasts risinājums tās atbalstam Covid-19 krīzes laikā. Divu minūšu garo klusumu pavada ekrānā lasāms mūziķu manifests.
Mūzikas pasaule pēdējās dienās piedzīvojusi arī leģendu aiziešanu. No dzīves aizgājis mūziķis Florians Šneiders-Eslēbens, kurš 1970. gadā bija viens no grupas "Kraftwerk" dibinātājiem. 87 gadu vecumā mūžībā devies arī rokenrola pionieris Little Richard. Mūziķis bija starp pirmajiem, kas uzņemti Rokenrola slavas zālē, saņēmis arī “Grammy” balvu par mūža ieguldījumu mūzikā.
Vēl nesen klausījos viņa mūziku, lai aizdzītu prom nelāgas domas. Paldies, ka spēji dziedēt ar savu daiļradi! Rest in Power Little Richard. pic.twitter.com/f44CaJ1kX3
— Ralfs Eilands (@RalfsEilands) May 10, 2020
Klātienes izrādes šosezon Latvijas teātri vairs nespēlēs, bet virtuāli teātri joprojām varam baudīt. Lielu atzinību pašmāju sociālajos tīklos izpelnījies režisora Elmāra Seņkova iestudējums "Irānas konference" - lietotnē “Zoom” sapulcēti aktieri no gandrīz visiem Latvijas teātriem.
Īsts notikums Latvijas teātru dzīvē - Elmāra Seņkova @elmars_senkovs izrāde "Irānas konference". Labs aktieru sastāvs, netraucē pat ierobežotā zoom forma. Bet galvenais jeb karalis ir teksts. Teksts, iedomājieties, 2 stundu garumā! Teksta renesanse. https://t.co/DOLh6zDmSw
— Zelma (@Zelma2020) May 10, 2020
Nesamulstiet par #IrānasKonference formātu, mana skepse pazuda kaut kur ap 10.min un tad jau 2h10min paskrēja nemanot. Cik argumentēti konf.dalībnieku viedokļi, cik filigrāna aizpeldēšana no konf.pamatjautājuma - bauda to visu vērot! Paldies @elmars_senkovs un visai komandai!
— Kristīne Meija (@kmeija) May 9, 2020
Divās stundās un desmit minūtēs tieši un nepastarpināti runā 11 patiesības (lasi - pasaules uzskati) ar lieliskiem Latvijas aktieriem Ivana Viripajeva lugā "Irānas konference". Vēl līdz pusnaktij ir iespēja noskatīties: https://t.co/UCyzYweo7I pic.twitter.com/kLzI2G0toP
— Mārtiņš Drēģeris (@MartinsDregeris) May 10, 2020
“Irānas konference” (youtube meklēt!) līdz pusnaktij pa brīvo - ir vērts. Iekritu, lai arī Zoom formāts pirmajā mirklī atgrūž, bet te vietā un laikā. https://t.co/exSEJ2hOzm
— Ilze LA (@IlzeLA) May 10, 2020
@elmars_senkovs #IrānasKonference saistošāka nekā domāju. Vērts redzēt līdz 10.5. Pusnakts. https://t.co/6e5c8YIGUW
— Baiba Rubesa (@rubesita) May 8, 2020
Žurnāliste un Baltijas mediju izcilības centra izpilddirektore Gunta Sloga tviterī izrādi sauc par labāko kultūras tiešsaistes formāta produktu, kas sērgas laikā līdz šim redzēts.
Pirmizrādi Latvijas auditorijai piedzīvojusi arī režisores Lauras Grozas-Ķiberes tiešsaistes monizrāde "Trojas ķēve" ar aktrisi Ingu Tropu. Trojas ķēve šajā gadījumā - kāda Eiropas Parlamenta deputāte.
Latvijas Nacionālā opera un balets savā mājaslapā piedāvā audiovizuālu lekciju ciklu "Operas sākumi", kas vēsturnieka Mikus Čežes vadībā dod iespēju gūt zināšanas par operas žanra dzimšanu. Kopumā gaidāmi astoņi video stāsti, no kuriem pirmie jau pieejami Operas interneta vietnē.
Bet noslēgumā - par vēsturi, kas top šobrīd, sērgas laikā. Trīs spāņu mākslinieki izveidojuši “Instagram” kontu "COVID mākslas muzejs", kurā tiek apkopoti mākslas darbi, kas radīti pašizolācijas laikā. Iespējams, uz kādu no šiem darbiem nākotnē lūkosimies kā uz ''Covid'' laikmeta simbolu.
Distancējamies, mazgājam rokas un pēc iespējas paliekam mājās, lai mākslu ātrāk varam baudīt ne tikai “Instagramā”. Tiekamies nākamajā “Kultūrdevā”!