ĪSUMĀ:
"Dvēseļu puteņa" ekranizējums
Skaidrs, ka pēdējā laika karstākais kultūras temats pašmāju sociālajos tīklos ir režisora Dzintara Dreiberga filma "Dvēseļu putenis".
Tās pirmizrāde notika 14 kinozālēs vienlaicīgi, un daudzi sociālo tīklu lietotāji aprakstījuši noskaņu zālē pēc filmas - skatītāji visu titru laiku sēdējuši pilnīgā klusumā. Daudz, ko apdomāt.
Šķiet, ka interneta lietotāji radījuši jaunu latviešu filmu vērtēšanas kritēriju - ir vai nav kauns, filmu skatoties. Edvards norāda, ka kauns nav bijis nevienā brīdī un slavē aktieru darbu, kuri nav deklamējuši, bet lomas izdzīvojuši.
Dvēseļu putenis bija ļoti labs, nevienā brīdī nebija kauns. Ļoti lika izdomāties, cik liela un sāpīga bija brīvības cena, un cik ļoti mēs par to esam aizmirsuši. Smaga filma, labi aktieri, jaunais puika labi nospēlēja 'zaudēto naivumu', aktieri nedeklamēja, bet izdzīvoja.
— Edwards Puzzle (@EdwardPuzzle) November 10, 2019
Daudzi skatītāji izsaka atzinību par to, ka filma ir bez lieka patosa. Jeb, kā saka interneta personība Jānis Krīvēns, tā nav "apkaisīta ar auseklīšiem".
Dvēseļu puteni par izcilu filmu padara tas, ka viņa nav pseido-patriotiska, viņa nav apkaisīta ar auseklīšiem un viņa nav patosīga. Tā ir filma par nolemtību un kara šausmām caur 16 gadnieka acīm. Iesaku visiem, arī edgy twitter tīņiem (viņa tiešām ir LABA).
— J Ā N I S ?? K R Ī V Ē N S (@realKrivenchy) November 9, 2019
Šim viedoklim tviterī piekrīt arī Alija Birzniece, sakot paldies par kaujas ainām, kas filmā ir bez mūzikas. Brīžiem esot bijis pat grūti paelpot - tik ļoti redzētais nospiedis sirdi. Ja atveram grāmatu, nevarētu teikt, ka rakstnieka Aleksandra Grīna kauju aprakstos trūktu emociju un patosa, tā savā "Dvēseļu puteņa" recenzijā min kino kritiķis Agris Redovičs, piebilstot, ka tas, kā šo izjūtu spektru dabūt uz ekrāna - ir "meistarības jautājums".
Inga Ieviņa priecājas, ka "Dvēseļu puteņa" pirmizrāde notiek tieši tagad - gadu pēc simtgades "šurumburuma", kas mums ļauj dot filmai "vajadzīgo telpu, laiku un ... pauzi".
Cik labi, ka “Dvēseļu putenis” uz ekrāniem tagad - gadu pēc 100gades šurumburuma. Tam stāstam vajag telpu, laiku un ... pauzi. Filma, pēc kuras negribas runāt. Un vēl mazāk - lasīt kritikas un “naudas devēju” lepošanos.
— Inga Ievina (@IIevina) November 10, 2019
Filmas tapšanas procesā mums ļauj ielūkoties Einārs Jaunzems, kurš, visticamāk, piedalījies masu skatu filmēšanā. "Katra filmēšanas diena ledainajā Tīreļpurvā beigās ir apmēram 3 līdz 5 sekundes uz ekrāna".
Daudzajiem sociālo tīklu lietotāju viedokļiem pat ir grūti "izurbties" cauri, bet kopsaucējs ir viegli atrodams - Dzintara Dreiberga "Dvēseļu puteņa" noskatīšanās ļaus atsvaidzināt vai papildināt zināšanas par 1. pasaules karu un latviešu strēlniekiem, ļaus arī acis izraudāt. Atceries vien, ka skaties filmu, nevis lasi grāmatu.
Latvija pieminēta "Netflix" šovā
Pārceļoties uz mazākiem ekrāniem, straumēšanas vietnē "Netflix" klajā nākusi pasaulē populārā seriāla "Pasaules gals" otrā sezona.
Šis tulkojums ir labākais, ko varu piedāvāt, ņemot vērā, ka oriģinālo nosaukumu sabiedriskajos medijos jums saukt es nevaru.. :)
Akdies, akdies, akdies, The End of the F***ing World ir jauna sezona! Tik duālas sajūtas. Ja nu nebūs labi?
— alise zarina (@phronemophobe) November 9, 2019
Jaunā seriāla sezona apspriesta arī pašmāju sociālajos tīklos, galvenokārt tādēļ, ka tajā pieminēta arī Latvija!
End of the F***ing World jaunās sezonas 1. sērijā meitenīte nezināja, kas ir Latvijas galvaspilsēta, uz ko mātes reakcija bija: "I feel like I got punched in the face." Me too. Me too.
— Ginta Schilling (@Ginta_HG) November 5, 2019
Vienā no ainām kādam seriāla tēlam grūtības sagādā Latvijas galvaspilsētas nosaukšana.
Tieši vakar skatījos un nedaudz pat nopriecājos, bet tad, meitene tomēr domāja, ka Kijeva ir mūsu galvaspilsēta.
— Andris Balodis (@AndzhPigeon) November 7, 2019
Filmu producente Inga Jerzjukova izsaka pieņēmumu, ka seriālā veidojuši vairākas versijas šai ainai - pielāgojot to konkrētam tirgum. Vairāki "Twitter" lietotāji gan šo ideju noraida. Latvijas vārdu atkal ir dzirdējusi pavisam globāla auditorija.
Hmm, man jau šķiet, ka globāla. Skatījās kartē teritoriju, kura ir vidēji populāra.
— Annija Liepājniece (@annijal) November 9, 2019
Neturiet viedokli sevī, uzticiet to sociālajiem tīkliem!