"Twitter" veicu nelielu aptauju par to, kā cilvēki staigā pa mājām. Sociālās distancēšanās un mājas režīma laikā droši vien varētu būt mainījušies paradumi tam, kā un ko velkam mugurā, kad un vai vispār to darām. Lai iegūtu plašāku skatu uz mājas režīma modi, izmantoju arī sociālās vietnes meklētāju, lai uzzinātu vairāk.
Viena no lielākajām izmaiņām ir darba ikdiena: saziņa video konferencēs un sapulcēs nosaka to, ka cilvēku redz no vidukļa uz augšu. Tāpēc svarīgi, lai šī ķermeņa daļa ir ievīstīta glīti un sapucēta pieklājīgi, kamēr otra ķermeņa puse var būt brīva vai nu brīvā mājas apģērbā, pidžamā, apakšveļā vai kaila.
Man jau liekas, ka tagad visi kļuvuši par TV diktoriem. Uzpucē augšdaļu, kas redzama videokonferences ekrānā, bet apakšā mājas drēbes!
— Gunta Sloga (@GuntaSloga) March 31, 2020
Nomazgājos, sapucējos, saķemmējos un devos uz blakus istabu strādāt.#COVID2019 pic.twitter.com/DqXhNAU7hc
— Andris Taurins (@AndrisTaurins) March 17, 2020
Iezīmējas tendences videozvanu noformējumā. Grāmatplaukti ir ejoša lieta, viegli izskatīties inteliģentam. Gleznas norāda, ka mums ir darīšana ne tikai ar inteliģentu, bet arī ar estētu. Vēl interesē, vai Kariņa kungs uzvalka bikses uzvelk, vai sēž tāpat trennuškās, bet žaketē.
— Didzis Veinbergs (@didzvein) March 25, 2020
Lielākā daļa cilvēku mājās uzturas brīvā apģērbā (58,3%). Aptaujā, kas maksimums var piedāvāt 4 variantus, brīvais apģērbs ietver treniņtērpu, apakšveļu vai pidžamu. Tas arī būtu saprotams: ja no rīta izdodas pamosties un pēcāk nav iemesla doties laukā, satikt cilvēkus, kuri varētu vizuālo tēlu vērtēt kā atbilstošu darbam, draudzībai vai citām attiecībām, kāpēc būtu lieki jāiespringst?
mājas drēbes un skolas drēbes ir zuduši jēdzieni
— ķer mani (katrīnu) (@magulaks) March 30, 2020
Tomēr ir cilvēki (31,3%), kas uzsver, ka saģērbšanās darbam atbilstošās drēbēs, ļauj viņiem labāk pārslēgties no mājas režīma uz darba režīmu un vēlāk vakarā atpakaļ uz mājas režīmu.
Ērti, bet ne pidžammā. Parasti zeķubikses + svārki + t-krekls vai vienkārša blūze.
— Linda (@EisheLV) March 31, 2020
Pirmo nedēļu bija mājas drēbes, bet tad bija pārāk grūti atiet vakarā no darba. Šādi - vakarā pārģērbšanās atpakaļ pidžammā simbolizē darba dienas beigas.
Visas 4 fāzes:
— jelenii petrovsky (@jpetrovsky) March 31, 2020
1) vingrojot - sporta tērps
2) ejot ārā (ar suni) - sapucējies/gatavs darbam
3) strādājot - sapucējes/gatavs darbam
4) pēc darba - mājas drēbēs.
Vismazākā daļa aptaujāto norādīja, ka uzvelk izejamās drēbes (2,6%). Ir cilvēki, kas norāda, ka tagad katra iziešana no mājās saistās ar pucēšanos.
Kā jūs strādājat no mājām? Es ilgāk par plkst.11 neļauju sev sēdet pidžamā - velku mugurā kādu mājas kleitu, lieku ausīs auskarus, šodien pat uzkrāsoju skropstas. Bail mājās apsūnot, piespiežu sevi savākties.
— Ivita Pelnēna (@IPelnena) March 20, 2020
Viens iemesls ir tas, ka ir lietas, kuras gribas uzvilkt, vai gribas sevi iepriecināt. To apstiprina arī tas, ka cilvēki izvēlas kaut ko īpašu, ja viņiem ir svētki.
Dzimšanas diena pandēmijas laikā. Piecēlos, uzkrāsojos, uzvilku kleitu, aizceļoju uz dzīvokļa galvaspilsētu - virtuvi. Piezvanīju pāris politiķiem, uzrakstīju pāris scenārijus, nolamājos. Vēlāk uzkrāsošu lūpas un iešu ēst ceptus kartupeļus. Gads tuvāk riska grupai. Priekā! pic.twitter.com/IZEKAHahya
— Inese Liepiņa (@LiepinInese) March 31, 2020
Nedaudz pārsteidzošs tvīts, kas parādās kontekstā ar krīzes laika apģērbu, ir jautājums par kleitām.
Kleitās! Visi staigā kleitās, ja tic twiterim. Pat tie kam tādu nav
— Kristine Alberte (@KristineAlberte) March 31, 2020
Es, protams, neesmu eksperts, bet apgalvot, ka visi staigā kleitās, neuzdrošinātos. Pieņemu, ka ir viens dzimums, kurš kleitas lieto ļoti reti. Ja tomēr mājas apstākļi palīdz arī šim dzimumam vairāk lietot kleitas un svārkus, varu tikai to atbalstīt, jo tas ir ērts apģērba gabals. To atzīst arī skoti.
Salīdzinoši maz cilvēku (7,8%) izvēlas pa māju pārvietoties kaili. Ir arī maz komentāru par to, kāpēc šāda izvēle vai kādas ir sajūtas. Tomēr vietnē ir atrodamas norādes, kur cilvēki karantīnā to apraksta kā savu ikdienu.
Karantīnas 6. diena. Šodien sarunājos ar mākslīgo augu, staigāju pa māju pliks un apsveru iespēju sākt spēlēt datorspēles.
— Einars Jaunzems (@EinarsJaunzems) March 18, 2020
Es.
Datorspēles.
Izteikšu pieņēmumu, ka to atļaujas tie, kas dzīvo pāra attiecībās divatā slēgtā mājsaimniecībā vai tie, kas dzīvo vieni. Pārējie, kas ikdienā satiek bērnus, vecākus vai blakusistabas kaimiņus, droši vien izvēlas tomēr lietot apģērbu. To apstiprina arī atrastie tvitera lietotāju ieraksti.
Pieņemu, ka ir mājsaimniecības, kur bērni biežāk staigā kaili, bet viņi nelieto minēto mikroblogošanas vietni un šajā rakstā nav daudz pārstāvēti.
Aptauja ir niecīga un tā noteikti nedrīkst tik uzskatīta par sabiedrību reprezentējošu. Tajā piedalījās 115 respondentu. Jāņem vērā, ka tā veikta manā personiskajā "Twitter" kontā, kura sekotāji nereprezentē visu sabiedrību: vien daļu, kas uzturas "Twitter", seko man, piedalās šādās aptaujās un šoreiz vēlas izteikties par mājas apģērbu sociālās distancēšanās un mājas režīma laikā. Aprakstā iekļauti arī mikrobologšanas vietnes lietotāju ieraksti, kas nav saistīt ar aptauju.