ĪSUMĀ:
- Ikgadējais mākslas darbu tirgus "Jaunmarka"
- "Puscilvēki" Leļļu teātrī
- "Netikumīgie" Dirty Deal Teatro
Mākslas darbu tirgus "Jaunmarka"
Latvijas Mākslas akadēmijā ar saukli "Aizdedzies par mākslu!" sācies ikgadējais studentu mākslas darbu tirgus, kas šogad ieguvis jaunu nosaukumu - "Jaunmarka".
Aldis Cimoška "Facebook" spriež, ka šīgada studentu darbi ir provokatīvāki, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Una Bekmane gan izteikusies, ka šo jauno (provokatīvo) mākslu īsti nesaprot.
Tradicionāli Mākslas akadēmijas studentu darbu tirgus tiek izmantots Ziemassvētku dāvanu iegādei, animatore Dace Liepa gan raksta, ka šādu mākslu dāvināt nevienam negribētu. Katram savs...
Citi sociālo tīklu lietotāji gan nav tik skeptiski. Uzslavas izpelnījusies LMA Grafikas nodaļa - Gunda Reire izteikusies, ka grafiķiem, viņasprāt, ir tradicionāli visspēcīgākie un cenas ziņā adekvātākie darbi.
Arī daudzi citi dalījušies ar atrasto mākslas pērļu fotogrāfijām.
"Puscilvēki" Leļļu teātrī
Piektdien, 13. decembrī, Leļļu teātrī pirmizrādi piedzīvoja šausmu izrāde "Puscilvēki", kas iepazīstina skatītājus ar mistiskiem latviešu folkloras tēliem.
Izrādi apmeklējusi teātra kritiķe Līga Ulberte, kura novērojusi, ka mazākie skatītāji, lai gan brīžiem ar aizspiestām ausīm un acīm, no skatuves nav novērsušies nevienu mirkli.
Ar savām domām par "Puscilvēkiem" dalās arī LTV kultūras žurnāliste Līga Gaigala, rakstot, ka katra bērna spēja uztvert šo izrādi ir individuāla un cerams, ka vecāki spēj to izvērtēt.
Aija Kaukule izrādi raksturojusi šādi - "spocīgi, mūsdienīgi un melnīgsnēja humora pilni stāsti dažādu paaudžu šausmenīšu cienītājiem, ceļot gaismā tādas latvju mitoloģiskās būtnes kā Vadātāju, Lietuvēnu un Sumpurni".
Vairāk par "Puscilvēkiem" uzzināsim nākamajā Kultūrdevā 7. janvārī, kad pie Henrietas Verhoustinskas viesos būs divi no izrādes veidotājiem - mākslinieks Kristiāns Brekte un mūziķis Juris Kaukulis! Bet mēs turpinām ar teātra jaunumiem.
"Netikumīgie" Dirty Deal Teatro
Sestdienas vakarā Dirty Deal Teatro pirmizrādi piedzīvoja režisores Kristas Burānes dzejas izrāde "Netikumīgie", kas vēsta par mūsdienu jauniešiem, viņu attiecībām ar skolu, audzināšanu un brīvību.
Komunikācijas speciāliste Marta Krivade pirms izrādes bažījusies, "vai tik netiks iebraukts grāvī" ar divu paaudžu attiecību attēlošanu, bet bažas nav piepildījušās - iestudējumā redzams "ne tikai dzīvs astotklasnieku, bet arī mūsdienu skolotāja portretējums".
Ļoti patika vakar “Netikumīgie”. Likās, vai tik nebūs iebraukts kādā “pieaugušie par bērniem” grāvī, bet vispār nē. Ne tikai dzīvs astotklasnieku, bet arī mūsdienu skolotāja portretējums. Baigi labi.
— Marta Krivade (@martakrivade) December 15, 2019
Arī latviešu valodas un literatūras skolotāja Ginta Gemze iesaka šo izrādi izdzīvot, norādot uz neatslābstošām un daudzveidīgām emocijām visas izrādes garumā.
Mīlestība, sevis un draugu meklējumi, vērtības un nevērtības, skolotāji un vecāki -neatslābstošas un daudzveidīgas emocijas visas izrādes gaitā. Dzeja, dziesmas un dzejproza. Domas un ieraudzīšana... Iesaku izdzīvot izrādi “Netikumīgie”.
— Ginta Gemze (@gintagem) December 12, 2019
"Daudz jaunības un daudz foršas dzejas" - tā izrādi raksturo Anete Konste, savukārt festivāla "Homo Novus" rīkotāja Gundega Laiviņa slavē izrādes scenogrāfu Krišjāni Elviku un piemetina, ka šāds dabiskums un godīgums Latvijas teātrī ir sastopams reti.
Priecīgus Ziemassvētkus un tiekamies "Kultūrdevā" nākamgad!