Jaunā mode Latvijas tvitersfērā ir novērtēt savu virtuālo identitāti - savu tviterkontu materiālās izteiksmēs. Kā precizē Inese Voika ?@inesevoika Tvitervērtības aprēķina izteiksmi piedāvā - dolāros, MCdonalds maltītēs, IPhonos, zeltā un kokaīna analogos. No tā pēdējo pāris nedēļu laikā nespēj atturēties pat visumā it kā cienījami un pazīstami ļaudis.
Piemēram, bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis @cantab3 ik dienu ziņo: (Today's stats: My Twitter account's value decreased by $76.80 to $18,142.80.) Par cik viņa tviterkonta vērtība pieaugusi vai sadilusi - esot nedaudz virs 18 tūkstošiem dolāru. Un tā ik dienu. Arī pavārs Mārtiņš Sirmais @sirmais_martins informē - ka viņam nevērtīgāks konts, tikai 6,7 tūkstoši dolāru. Baiba Strautmane @BaibaStrautmane ik dienu palielās - viņas vērtība gan ir brangāka nekā Sirmajam - ap 10 tūkstošiem. Žurnālists Juris Kaža ?@juriskazha esot 7,4 tūkstošus dolāru vērts.
Gandrīz vai jāsāk domā, ka drīzumā vesela investoru banda metīsies šos kontus pirkt. Ne nu pirks, nekā. Tāda virtuālā samērīšanās un lielīšanās - apzināta vai nē -, bet manāms - nokaitinājusi jau daudzus. Vai tiešām kāds vēlētos pirkt Baibas Strautmanes vai Roberta Ķīļa tviterkontus - par 10 tūkstošiem - diez vai, diez vai? Un te vietā arī pastāstīt - tviterkontu pārdošana būtu pret noteikumiem, lai gan kā katram likumam - arī šim - ir atrodami vairāki izņēmumi. Piemēram - tviterkontu ar vārdu @drew tehnoloģiju blogeris Drew Olanoff pārdeva TV komēdiju zvaigznei Drew Carey par 25 tūkstošiem ASV dolāru. Un, lai gan tas nav atļauts, tvitera administrācija ļāva darījumam notikt, jo nauda tika publiski ziedota labdarībai. Arī telekompānija CNN ieguva savā īpašumā Jeimsam Koksam (James Cox) piederošu kontu ar vārdu @cnnbrk. Šajā kontā tika publicētas karstās ziņas no CNN un tam bija vairāk nekā miljons sekotāju. Lai nepārkāptu noteikumus, CNN pieņēma darbā Jeimsu Koksu par konsultantu un līdz ar to ieguva arī vērtīgo tviterkontu. Bet visā visumā, ja esat parasts mirstīgais - par kontu pirkšanu vai pārdošanu administrācija iesaistītos tvitervārdus slēgtu.
Ir arī ļoti vērtīgi un iekāroti tviterkonti, par kuriem ļaudis būtu gatavi maksāt naudu un pat pastrādāt noziegumus. Piemēram, šonedēļ klajā nāca kāds ļoti pamācošs stāsts - par drošību internetā. Ka tiešām vērtīgi ir reti tvitervārdi, piemēram, tādi, kas sastāv tikai no viena burta. Unikāli. Tādu ir tik, cik alfabētā burtu un vēl der kādas pāris datorraksta zīmes. Uzmanības centrā šonedēļ tviterlietotājs ar vārdu @N. No viņa šis unikālais konts burtiski tika izspiests un, kā viņš pats atzinis - iepriekš par viņa kontu ir piedāvāti pat 50 tūkstoši dolāru. Savā e-pastā viņš regulāri saņēma ziņas par centieniem atminēt viņa tviterparoli, bija jau pieradis. Hakeris jeb urķis šo kontu beigu beigās ieguva, izmantojot internetā pieejamo informāciju par savu upuri un ar nelielas veiksmes palīdzību. Izmantojot it kā drošā elektroniskā maciņa un maksājumu sistēmas „PayPal” vājās vietas, Urķim telefonsarunā izdevās uzzināt sava upura kredītkartes numuru, pēc tam ar šo datu palīdzību viņš pārņēma savā kontrolē upura interneta web lapas jeb domēna vārdus un e-pastu, Facebook kontu un citas upura profilus internetā. Brutāli izsakoties - nozaga tā virtuālo identitāti. Upuris - saprotot, ka galvenais mērķis ir tieši unikālais tvitervārds - to pats atdeva uzbrucējam, lai atgūtu savu e-pastu un piekļuvi savām interneta domēnam. Domēna uzturētāji, maksājumu sistēmas "PayPal" administrācija pagaidām notikušo nekomentē - vien norāda, viņi izmeklējot šo gadījumu.