Tviterapskats: Pokemonu trakums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

Dīvainā laikā tomēr mēs visi dzīvojam – tik daudz un dažādu nelaimju visapkārt. Sīrijā karš, bēgļu straumes šķeļ Eiropu, ik nedēļu jauni terorakti, Turcijā valsts apvērsuma mēģinājums, Amerikai  - Tramps, briti arī vareni tur līdzi. Tikmēr citviet pasaulē cilvēki jūk prātā, ķerot virtuālus tēlus – pokemonus. Ja neesat neko dzirdējis par pokemoniem – visticamāk, šo nedēļu esat pavadījis iespundēts mucā. Šonedēļ tviterapskats veltīts pokemonu fenomenam un tam ir viens visai pamatots iemesls.

Zināms, ka līdz šim par vienu no lielākajiem sociālo tīklu fenomeniem tika uzskatīts "Twitter", kurš vienā brīdī izauga ļoti strauji un atstāja būtiskas sociālās izmaiņas veidos, kā izplatām un kā iegūstam informāciju. Un, lūk, spēlītei "Pokemon GO" bija nepieciešamas tikai divas dienas, lai aktīvo lietotāju ziņā apsteigtu tviteri, četras dienas, lai savu lietotāju skaitu dubultotu. Lūk, arī fakts, dēļ kura šonedēļ runājam par šo mobilo videospēli.

Tiem, kas vēl nav pazīstami ar šo sērgu - "Pokemon GO" ir spēle viedajos telefonos, kuras spēlētājam ir jāķer 90.gados populāros multfilmu tēli – pokemoni. Tie jātrenē savā telefonā un jāsacenšas ar citiem spēlētājiem.

Bet tas nav viss – būtiskākais elements, kas šo spēli padarījis vienlaikus gan populāru, gan bīstamu, ir tas, ka, sēžot uz vietas nekas daudz nesanāks. Pokemoni jāķer, spēlētājam reāli dodoties dabā ar viedierīci rokā – uz vietējo parku, ezermalu vai kādu citu ievērojamu virtuālo tēlu klaiņošanas vietu. Un vērtīgie ērmi jānotver, raugoties caur telefona fotokameru.

Trakumu labi raksturo vēl pāris fakti – "Google" interneta meklētājā Pokemoni ir visbiežāk meklētais vārds, pirmo reizi apsteidzot līdz šim neapstrīdamos līderus - seksu un porno. Tiek lēsts, ka spēles ienākumi to radītājiem šobrīd ir aptuveni pusotrs miljons dolāru dienā, lai gan to var spēlēt arī neiztērējot ne centa. Un te jāpiebilst, ka spēle dienas gaismu ieraudzīja tikai 7.jūlijā, turklāt pirmajā nedēļā tā oficiāla bija pieejama tikai ASV, Austrālijā un Jaunzēlandē. Protams, daudzi cilvēki, arī Latvijā ir gana naski, lai atrastu apkārtceļus un uzstādītu šo fenomenu arī savos telefonos un planšetēs.  Bet agri vai vēlu spēle arī oficiāli nonāks pie mums.

Un tas nozīmē, ka priestera Ilmārs Tolstovs (@tolstovs1) tviterī izteiktā ‏cerība par to, ka tie pokemoni "nesnaikstīsies" gar altāriem, dievnamos, ir visai vāja.

Toties baznīcu tuvumā, visticamāk, parādīsies aiz vien neredzētāki ļaudis un vecākiem daudz vieglāk būs pierunāt jauno paaudzi doties līdzi uz dievkalpojumiem, jo daudzas no baznīcām spēlē izveidotas kā pieturas punkti un pokemonu trenēšanas vietas. Vismaz vecāki Amerikā par to jau ir sajūsmā. Tas tā, ja koncentrējamies uz pozitīvajām nevis negatīvajām sekām.

Negatīvo gan netrūkst – veroties tikai mobilā telefona ekrānā un pārvietojoties, cilvēki gūst traumas, iečāpo neatļautās teritorijās. Kāds policijas iecirknis Austrālijā lūdzis pokemonķērājus pārstāt viņus apmeklēt, jo virtuālo ķēmu, kas pie viņiem mājo, var noķert arī neienākot iekšā. Vairāki cilvēki guvuši traumas spēlējot spēli dzelzceļa tuvumā, ASV vairāki satiksmes negadījumi, kurus izraisījusi pokemonu ķeršanas pie stūres. Tas pat licis izvietot speciālas zīmes, atgādinot, ka pokemoni un autovadīšana nav savietojami gluži kā spēkrats un alkohols.

Daudzi izmanto spēles straujo popularitāti un fenomenu, lai gūtu no tā labumu: restorāni ASV pie sevis aicina, uz reklāmām norādot, cik reto pokemonu un spēles pieturu tuvumā, interneta sludinājumos cilvēki piedāvā par 20 dolāriem stundā ķert pokemonus slinko vietā.

Vairāki jaunieši kļuvuši arī par garnadžu upuriem, kuri izmanto spēli, lai pievilinātu ne tikai virtuālos ķēmus, bet arī neuzmanīgus spēlētājus, ko aplaupīt. Mūsu pašu Nacionālā bibliotēka tviterī atgādina par savu darba laiku, publicējot tajā iečāpojušu pokemonu:

Pat centrālās stacijas ubagi ir piemērojušies jaunajai situācijai un mēģina izskatīties pēc pokemoniem, novērojis tviterlietotājs Martins Banka:

Līdz ar to policistiem nekas cits neatliek, kā iesaistīties to ķeršanā.

Vai tas ir tikai spēles sākotnējais bums un tas izplēnēs kā visi citi, vai virtuālās realitātes spēle kļūs par ikdienas realitāte – to jau rādīs laiks.

Lai nu kā, Pokemoni nāk un iet, Vērmanīša šahisti paliek, tviterī smej Andris Rubīns:

Bet, ja gribat redzēt, kā tas viss izskatās dzīvē, Vērmanes dārzs svētdien, 17.jūlijā, ir īstā vieta kurp doties, jo tur savu pirmo tikšanos rīko Latvijas „pokemonu treneri”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti